Jan Bárta "> Odborníci se shodují: podpora zateplování snižuje nezaměstnanost a zvyšuje konkurenceschopnost podnikatelů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-se-shoduji-podpora-zateplovani-snizuje-nezamestnanost-a-zvysuje-konkurenceschopnost-podnikatelu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Centrum pasivního domu: Odborníci se shodují: podpora zateplování snižuje nezaměstnanost a zvyšuje konkurenceschopnost podnikatelů

27. října 2010 | Centrum pasivního domu
Autor: Jan Bárta, tel: +420732121651
Ekonomičtí experti a odborníci na výstavbu pasivních domů vyjádřili svou podporu ministerským programům dotujícím zateplení domů a využívání obnovitelných zdrojů energie. Nejenže takové programy mohou domácnostem ušetřit až 90 % nákladů na vytápění, mohou podle nich vytvořit i desetitisíce pracovních míst či zvýšit konkurenceschopnost domácích firem.

Ekonomičtí experti a odborníci na výstavbu pasivních domů vyjádřili svou podporu ministerským programům dotujícím zateplení domů a využívání obnovitelných zdrojů energie. Nejenže takové programy mohou domácnostem ušetřit až 90 % nákladů na vytápění, mohou podle nich vytvořit i desetitisíce pracovních míst či zvýšit konkurenceschopnost domácích firem.

Podle ekonomů z Národní ekonomické rady vlády je podpora efektivních rekonstrukcí mnohem lepším nástrojem proti krizi než šrotovné. „Stát by měl podporovat komplexní rekonstrukce staveb a novostavby v pasivním standardu jako ekonomicky nejefektivnější řešení. Finanční prostředky z prodeje emisních povolenek použité na tuto podporu zvýší kvalitu bydlení a podpoří místní živnostníky,“ upozorňuje Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu. Efektivní rekonstrukcí, která je ekonomicky dostupná i s použitím běžných materiálů a technologií, lze přitom ušetřit až 90 % nákladů na vytápění.

Jan Tywoniak z Fakulty stavební ČVUT v Praze dodává: „Komplexní rekonstrukce je cílem, ke kterému se lze dostat i postupnými kroky. Dílčí opatření by ovšem měla splňovat takové parametry, aby neznemožnila pozdější dokončení kvalitní komplexní rekonstrukce.“

„Nejvyšší pozitivní dopady na zaměstnanost mají investice do stávajících domů, které sníží spotřebu energie o 90 %. Oproti běžným rekonstrukcím vytvoří tato investice o 140 000 pracovních míst více a přibližně pětkrát více pracovních míst než stejně vysoké investice do stavby silnic,“ doplňuje Diana Ürge-Vorsatz ze Středoevropské univerzity.

O tématu jednali i účastníci 6. mezinárodní konference PASIVNÍ DOMY 2010, kteří se shodli na následujících závěrech:
- Stát má podporovat komplexní rekonstrukce staveb a novostavby v pasivním standardu jako ekonomicky nejefektivnější řešení.
- Finanční podpora výše uvedeného je lepší protikrizové opatření než různé formy „šrotovného“. Finanční prostředky (např. z prodeje emisních povolenek) doporučujeme použít na tuto podporu.
- Stát má povinnost zajistit včasnou transpozici EPBD (Směrnice o energetické náročnosti budov) pro zajištění dostatečné doby na přípravu projektantům a firmám.
- V zájmu zachování konkurenceschopnosti vůči okolním ekonomikám je třeba podporovat i další profesní vzdělávání.
Jan Bárta, tel: 420732121651
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist