https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ods-navrhla-zmenseni-sumavskeho-parku-klicovy-snemovni-vybor-je-zamitl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Duha: ODS navrhla zmenšení šumavského parku: klíčový sněmovní výbor je zamítl

9. ledna 2002 | Hnutí Duha
Dlouho očekávaný návrh na odtržení asi 2 500 hektarů včetně unikátních pralesů u hranice s Rakouskem od šumavského národního parku dnes oficiálně předložil Miroslav Beneš (ODS) - a ihned jej zamítl klíčový výbor Poslanecké sněmovny [1].

Poslanci také přijali návrh prosazovaný Hnutím DUHA, který umožňuje oddělení hospodaření v lesích Šumavy od jeho kontroly a tím zajistí transparentní správu národního parku.

Sněmovní výbor ale podpořil některé negativní návrhy ministerstva životního prostředí. Patří mezi ně zrušení zákazu odvážet pokácené kmeny z nejcennějších částí národního parku, tzv. prvních zón, nebo ustanovení, podle kterého lze za určitých okolností i na těchto místech používat pesticidy. Miloš Kužvart naopak přestal prosazovat, aby kácení kůrovcem napadených stromů v nejcennějších oblastech parku bylo podle zákona povinné.

Beneš byl první politik, který oficiálně přišel s návrhem na odtržení některých nejcennějších území od národního parku, diskutovaným už několik měsíců. Podle průzkumu veřejného mínění, který zadalo Hnutí DUHA, s ním souhlasí pouze 7 % veřejnosti. Proti zmenšení parku se již dříve postavily Jihočeský i Plzeňský kraj.


Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„S odtržením unikátních pralesů od národního parku souhlasí jen 7 % veřejnosti a dalo se očekávat, že s ním ODS neuspěje, natož potom půl roku před volbami. Struktura správy národního parku, kterou poslanecký výbor podpořil, je velmi důležitým bodem připravované legislativy. Zajistí, aby hospodaření v šumavských lesích bylo transparentní.“


Kontakt:
Jaromír Bláha, tel: 0602-440508
Karolína Šůlová, mluvčí Hnutí DUHA, tel: 0604-202470, 02-2253859


Poznámky:

[1] Pro Benešův návrh hlasovalo pouze všech šest přítomných členů ODS.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist