Věra Soukupová "> Odzvoní jednorázovým plenám? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odzvoni-jednorazovym-plenam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Rosa: Odzvoní jednorázovým plenám?

23. srpna 2006 | Rosa
Autor: Věra Soukupová
Českobudějovická ekoporadna zahájila projekt na podporu udržitelné spotřeby u nejmenších spotřebitelů - u dětí.
V rámci projektu podpořeného NROS nabízí maminkám a veřejnosti poradenství a individuální konzultace, proškolení zájemců o "plenkovou" problematiku. V tomto boji by měly na straně ekospotřebitelů stanout jiné druhy plen než jednorázové. Jedná se nejen o klasické čtvercové pleny, ale např. o kalhotkové pleny z bavlny, biobavlny, froté či svrchní kalhotky z vlny apod.

Rosa se problematikou zabývá již třetím rokem. Aktualizovat bude tak své finanční propočty, časovou ne-náročnost při péči o pratelné pleny, zdravotní, sociální a ekologické dopady. Pět druhů plen (4 pratelné a 1 jednorázovku) nechá otestovat u Státního zdravotnického ústavu a taktéž na životní cyklus výrobku. Propagaci a ovětu zajistí pomocí DVD šotu o přebalování a skládání plen, zhotovením plakátku do ordinací gynekologů a do nemocnic. Do projektu zapojí obce, zdravotní školy, mateřská centra i lékaře.

Vyvrcholením projektu bude zahájení Týdne pratelných plen v České republice. Ten již dnes probíhá více než ve 20 státech světa. Projekt bude ukončen mezinárodní konferencí na téma Dítě a novodobá společnost, kde budou prezentovány nové poznatky a výsledky projektů.


Odzvoní jednorázovým plenám?

„Někde v dáli možná už zvoní umíráček, ale jeho dozvuk je ještě příliš slabý, aby odzvonila do roka či do dvou“ komentuje problematiku tzv. jednorázovek versus moderních opravdových plen a kalhotek Věra Soukupová. A přidává analogii o vítězném boji svých předchůdkyň v kauze – prací prášky bez fosfátů: „Před deseti lety se zdálo být bláznovstvím chtít po výrobcích (i spotřebitelích) něco takového. A přece zdánlivý boj s větrnými mlýny sklízí po patnácti letech své plody.... „A tak možná, že i naše další snahy a osvěta v oblasti moderních plen, nám pomohou slyšet zvuk posledního zvonění pro jednorázovky zřetelněji“.

Zcela nedávno totiž Společnost Rosa u Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) obhájila unikátní projekt na téma Dítě jako spotřebitel. Ten se zabývá otázkou udržitelné spotřeby, problematikou novodobé společnosti a dítěte, konkrétně pak výzkumu a osvěty v „plenkové“ problematice. Úspěch podaného projekt tkví především v jeho komplexním pojetí a důrazu nejen na stránku ekologickou, ale též zdravotně-sociální, ekonomickou a dokonce i politickou.
Českobudějovická ekoporadna se tématem udržitelné spotřeby zabývá, díky podpoře ministerstva průmyslu a obchodu – MPO, již několik let. V problematice děti-pleny-životní prostředí a my je vlastně jedinou odbornou specializovanou poradnou v České republice.

Cílem projektu je osvěta veřejnosti - především maminek - ohledně moderních pratelných plen, kalhotek a jejich příslušenství. „Rádi bychom tímto krokem též pomohli a předložili podložená fakta o alternativách k jednorázovým plenám. Stále se totiž traduje řada mýtů“ uvedla koordinátorka projektu Věra Soukupová. Málokdo si ale uvědomí již výše uvedené souvislosti (zdravotní, sociální, ekologické i finanční). „Maminky jsou často překvapeni finančními propočty: používá-li maminka opravdové pleny a plenkové kalhotky může za celý přebalovací věk ušetřit až 20tisícKč! Nevěříte-li, můžete si údaje spočítat“ nabádá.

Ve společnosti však stále ale převládá pocit zdánlivé pohodlnosti a touha být jako ostatní – zapadat do davu. „Být „in“ ale může dnes znamenat pravý opak“ říká zkušená maminka a zároveň odborná asistentka Adéla Chadimová a dodává, že „je důležité maminky podpořit, aby se nebály vrátit se k tradici a dát tak dětem to nejlepší“. A ze zkušeností má co předávat. Dobrovolně zvolený skromný a šetrný způsob života se odrazil i v péči o děti. Obě její ratolesti vyrostly na opravdových plenách. Věří, že ten nejlepší dar pro děti je zdraví jejich dětí a Země bez zbytečných odpadků, což spolu logicky souvisí. „Zeptejte se pediatrů či kožních lékařů, co je pro dítě vhodnější...vždyť při kožních problémech doporučují změnit zaběhlou (ošetřovatelsku) péči – např. šetrnější prací prášek či přímo vyměnit jednorázovky za bavlnku (bavlněné pleny).

Na trhu dnes existuje několik druhů plen – od klasických čtvercových počínaje, přes moderní bavlněné kalhotkové pleny, froté materiály až po léčivou vlnu. Proč tedy maminky stále dávají přednost jednorázovkám? „Chybí osvěta a tak i možnost výběru. V médiích se maminky setkají pouze s reklamami na jednorázovky, jež nás přesvědčují, že jsou pro dítě to pravé. V nemocnici pak dostanou v dárkové krabici opět jednorázovky a kosmetiku od nadnárodních firem“ a dodává, že je sama zvědavá jak dopadnou testy kvality a bezpečnosti různých druhů, které Rosa zadala přímo Státnímu zdravotnickému ústavu. Ekoporadna z projektu chystá též nechat jednotlivé druhy plen prověřit z hlediska jejich životního cyklu. Do svých dalších aktivit zapojí studentky i učitele ZSF a zdravotnických škol. O spolupráci již nyní projevily zájem mateřská centra, lékaři, ale i další organizace, které se dětskou problematikou zabývají (českobudějovické duly, HAM atd.). V rámci nabízených seminářů i individuálních konzultací si mohou budoucí maminky „šatník“ dítěte nejenom prohlédnout, ale i zapůjčit k vyzkoušení, podobně jako i např. babyšátky. „Navíc v pilotních obcích, z nichž prozradím alespoň vstřícné Ledenice, dostanou maminky pro svého novorozence balíček moderních opravdových plen. Budou si tak moci samy vyzkoušet, srovnat a vybrat mezi opravdovými plenami a jednorázovkami.“ Je dlužno podotknout, že i obec tím získá - plní tak svůj slib snižování množství komunálního odpadu a zároveň se aktivně podílí na podpoře prorodinné politiky. Věnovaný balíček od obce rodičům nového občánka přinese jistě i kvalitnější vztah mezi samosprávou a občany.

Do nemocnic a ordinací lékařů po republice by pak měly putovat plakátky s jednotlivými druhy plen, DVD šot o přebalování a skládání plen. Zdravotně sociální fakultě nabídne Rosa zpracovaný program udržitelné spotřeby zaměřený na dětskou a „plenkovou“ problematiku.

Vyvrcholením projektu by měl být, po vzoru Anglie a dalších zemí, Týden opravdových plen a květnová mezinárodní konference Dítě v novodobé společnosti konaná v Č. Budějovicích.

„Do května je ale daleko a tak hned na září nabízíme kurz šití a skládání plen a plenkových kalhotek“ – obé podpořené též v rámci propagace a podpory udržitelné spotřeby MPO. O nedostatek klientek se poradci obávat nemusejí – zájem o individuální konzultace a ukázky typů plen je veliká již dnes.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist