Karel Pleiner "> Olomouc komplexně řeší sběr použitých baterií - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/olomouc-komplexne-resi-sber-pouzitych-baterii
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ecobat / Město Olomouc: Olomouc komplexně řeší sběr použitých baterií

28. ledna 2008 | Ecobat / Město Olomouc
Autor: Karel Pleiner
Nesprávná likvidace použitých baterií představuje dnes vážnou ekologickou hrozbu. Olomouc proto společně s firmou ECOBAT chce zefektivnit sběr monočlánků na území města vytvořením jednotného systému. Cílem je průměr vrácených baterií tři kusy na každého obyvatele města do roku 2012. Splnily by se tak i přísné normy Evropské unie.

„Ekologické chování a podpora ekologických projektů je naší prioritou. Proto jsme se spojili ke společnému projektu s neziskovou společností ECOBAT, která se likvidací použitých baterií v ČR zabývá,“ řekl náměstek primátora Svatopluk Ščudlík, do jehož kompetence problematika životního prostředí spadá. V rámci projektu vytvoří město spolu s odborníky z firmy ECOBAT v Olomouci jednotný systém sběru monočlánků, který doprovodí vysvětlující kampaň pro spotřebitele. Odhadované náklady na sběr a recyklaci baterií v Olomouci pro rok 2008 se pohybují okolo 150 tisíc korun.

„Lidé si stále neuvědomují, jak nebezpečné látky pro životní prostředí se z nesprávně zlikvidovaných baterií uvolňují. Použité články, které se odhodí do koše v domácnosti a jako směsný odpad skončí na skládce, vážně ohrožují životní prostředí. Po čase z nich totiž škodliviny začnou prosakovat do půdy a do spodních vod,“ uvedl Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT.

Olomouc je s počtem více než 101 tisíc obyvatel pátým největším městem v ČR, v množství sebraných použitých baterií na tom ale byla v roce 2006 zhruba stejně jako například počtem obyvatel poloviční Karlovy Vary. Půl tuny baterií, které se v tomto roce v Olomouci sebraly, jsou daleko za požadovaným celostátním průměrem. Ten představuje jednu baterii na jednoho obyvatele, což by v případě Olomouce činilo asi 2,3 tuny odevzdaných monočlánků ročně. Za čtyři roky (2012) však budou muset obyvatelé všech zemí EU odevzdávat minimálně 3 vybité tužkové baterie ročně. Podle toho by město Olomouc mělo v roce 2012 sebrat asi sedm tun použitých baterií.

Dosud probíhal sběr baterií jednak prostřednictvím sběrných míst společnosti ECOBAT a jednak prostřednictvím odděleného sběru nebezpečných složek v rámci městského systému nakládání s komunálním odpadem. Do nového jednotného systému se zařadí stávající dva sběrné dvory města a řada dalších například ve třech školách, v úřadech nebo informačních centrech. Celkem se jedná o 25 nově vytvořených míst. ECOBAT do něj zařadí také některá ze svých současných míst zpětného odběru v prodejnách na území města.

„Do systému dodá společnost ECOBAT pro všechna sběrná místa sběrné boxy o velikosti 10 nebo 20 litrů, samolepicí etikety pro jejich označení, a také větší shromažďovací nádobu o obsahu 600 litrů na shromažďovací místo v centrálním sběrném dvoře. Zajistí také odvoz baterií do centrálního třídicího zařízení v Kladně a jejich další zpracování.,“ upřesnil chod systému náměstek Ščudlík. Město Olomouc prostřednictvím Technických služeb města Olomouc (TSMO) zabezpečí pravidelný čtvrtletní svoz z míst zpětného sběru na shromažďovací místo a případné mimořádné svozy.

Samostatnou kapitolu v kampani na podporu sběru použitých článků představuje spolupráce se školami. Organizace ECOBAT postupně navštíví v Olomouci základní školy, které o sběr baterií projevily zájem, s moderním výukovým programem s názvem „Hrátky s Batem“. „Postava žabáka Bata děti nenásilnou a hravou formou učí zajímat se o ochranu životního prostředí a nosit použité baterie třeba z přehrávače MP3 nebo mluvící panenky do sběrného boxu. Děti mnohdy zapojí do sběru i rodiče, kteří jsou další cílovou skupinou kampaně,“ uvedl ředitel ECOBATU Kratochvíl. Výukový program Hrátky s Batem přináší dobré výsledky v řadě českých měst, například v Příbrami, v Táboře či Kladně a očekává se úspěch i ve městech na Karlovarsku, kde tato akce proběhla v minulém roce na podzim, a to např. v Chodově, Sokolově a Ostrově. V České republice funguje již více než dva roky.

Město Olomouc se zařadí k dalším městům, která ve spolupráci se společností ECOBAT řeší komplexně sběr použitých baterií. Zatím se tento systém spolupráce rozběhl od září 2007 v Karlových Varech a nyní, současně s Olomoucí, se do podobných projektů pouští také Příbram, Písek a Česká Lípa. „Jsem optimista, co se Olomouce týče. Vždyť v roce 2007 se sesbíralo jen na našich sběrných místech 1688 kg použitých baterií. To je třikrát více, než se v roce 2006 sebralo v celé Olomouci. Nový systém v letošním roce určitě přinese další zvýšení,“ uzavřel Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT.


Příloha

Sběr použitých baterií v České republice

Třídění baterií a jejich správná likvidace se dostává v poslední době stále více do popředí ekologických aktivit. V republice již existuje celkem více než 6 tisíc sběrných míst, kam lze vložit použité články. Do třídění baterií se zapojily školy, prodejny a řada organizací a měst. Projekt prosazuje od roku 2003 nezisková společnost ECOBAT, která má autorizaci na zpětný odběr a zpracování odpadů.

Na trh Evropské unie je každoročně uvedeno kolem 160 tisíc tun přenosných baterií, z toho jen asi 30% dobíjecích. Meziročně tato suma stoupá zhruba o 9%. V České republice jsou podle novely zákona o odpadech (č. 185/2001 Sb.) výrobci a dovozci povinni zajistit zpětný odběr a následné zpracování elektrozařízení a také elektrických akumulátorů, galvanických článků a baterií. „V roce 2005, tedy již po dvou letech činnosti, se nám podařilo systémem sběru a likvidace baterií pokrýt všechna města nad tři tisíce obyvatel v republice. Samozřejmě ne všude funguje vše tak, jak má. Proto jsme od října loňského roku vyslali do terénu auditora, který by měl ročně zkontrolovat vždy alespoň třetinu smluvních sběrných míst,“ popsal situaci kolektivního systému sběru v České republice Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT, která se likvidací baterií u nás zabývá.

V roce 2006 se v České republice vybralo 184 tun použitých galvanických článků. V průměru tak na jednoho obyvatele připadla téměř jedna vrácená tužková baterie. „V roce 2007 se nám podařilo ve spolupráci s městy množství navýšit až na 264 tun. Docílili jsme tak téměř deseti procent odevzdaných kusů ve srovnání s počtem baterií uvedených na trh,“ podotkl Petr Kratochvíl.

Kde je možné baterie a akumulátory odevzdávat?

* v supermarketech i maloobchodních prodejnách
* v místech určených městy a obcemi - sběrné dvory, úřady, základní a střední školy apod.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist