https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/omezme-mnozstvi-plastu-v-morich-vyzvali-europoslanci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: "Omezme množství plastů v mořích," vyzvali europoslanci

24. října 2018 | ČSSD
Více než 70 % odpadů v mořích dnes tvoří vyhozené plastové výrobky na jedno použití, které jsou také hlavním zdrojem makroplastů v přírodě. Poslanci Evropského parlamentu proto dnes odhlasovali návrh nové právní úpravy, která by měla v EU od roku 2021 omezit jejich používání.

„Celosvětové znečištění plasty se dostalo na neúnosnou míru, proto dnes Evropský parlament podpořil text nové směrnice navržené Evropskou komisí. Směrnice omezuje používání některých výrobků z plastů na jedno použití, které jsou nahraditelné jinými způsoby nebo jejichž používání není nezbytně nutné," uvedla poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová.

Jednorázových plastů používáme stále více, statistiky hovoří o 8 milionech tun odpadu, které se každý rok dostanou do oceánů. Podle jednoho z odhadů by tímto tempem mohlo v roce 2050 plavat v mořích víc plastu než ryb. Návrh tedy kromě seznamu výrobků, které by se měly od roku 2021 přestat používat, požaduje, aby podniky a průmysl přispěly na náklady na čištění přírody od plastů na jedno použití. Vyzývá také k přijetí opatření na zvyšování povědomí a lepší informování občanů.

„Cílem odhlasovaného návrhu není a priori omezovat spotřebitele, ale nabídnout jim alternativy, jako například opakované použití plastových lahví na vodu nebo systém zálohovatelných plastových lahví, a snížit závislost na jednorázových plastech,“ vysvětlila Sehnalová.

Přibližně jen pět procent plastových obalů se znovu využije, zbytek se vyhodí.

Plasty v oceánech samozřejmě nejsou problémem jen kvůli znečištěným plážím, ale hlavně kvůli ničivému vlivu na mořské živočichy, kteří se do větších kusů odpadu zamotávají a ty menší si pletou s potravou. Požití plastů je může přímo zabít nebo tím mohou do svého těla vstřebat toxické chemické látky. Plasty a s nimi spojené chemikálie tak nakonec konzumují i lidé.

„To, že nemáme moře neznamená, že svým odpadem ke znečištění moří nepřispíváme a že znečištění nemá negativní dopady i na nás. I tady bychom se měli spolupodílet na řešení tohoto celosvětového problému a netvářit se, že to není náš problém,“ uvedla po hlasování Olga Sehnalová.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist