https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/organizace-greenpeace-vyzvala-ministra-brabce-aby-zrusil-souhlas-s-dalsi-tezbou-na-biline.je-nezakonny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Organizace Greenpeace vyzvala ministra Brabce, aby zrušil souhlas s další těžbou na Bílině. Je nezákonný

1. srpna 2019 | Greenpeace ČR
Autor: Lukáš Hrábek
Organizace Greenpeace dnes po důkladném prostudování textu souhlasného závazného stanoviska k pokračování těžby na severočeském dole Bílina vyzvala ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby rozhodnutí svých úředníků přezkoumal a zrušil. Závazné stanovisko má závažné nedostatky a nezhodnocuje dostatečně vliv těžby a spalování uhlí na klima. Navíc je souhlas s rozšiřováním a prodlužováním těžby v přímém rozporu s mezinárodními závazky České republiky vyplývajícími z Pařížské klimatické dohody. Z těchto důvodů pokládá Greenpeace rozhodnutí za nezákonné.

Ministr Brabec dosud vždy tvrdil, že o povolování těžby a dalších záměrů, které mají negativní vliv na životní prostředí, nerozhoduje on, ale úředníci ministerstva v přenesené působnosti státu. Nyní ale má podle českého správního řádu právo nezákonné rozhodnutí svých úředníků zrušit či změnit. V minulosti ministerstvo za dobu působení Richarda Brabce již několikrát možnost přezkumu a zrušení rozhodnutí EIA řešilo – například v případě těžby štěrkopísků na jižní Moravě či v případě stavby letiště Vodochody.

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká:
“Přijde nám absurdní, že v situaci, kdy české lesy a pole decimuje vedro a sucho vyvolané klimatickou krizí a vědci hovoří o nutnosti bezodkladně začít snižovat emise skleníkových plynů, se v České republice byť jen uvažuje o dalším rozšiřování a prodlužování těžby uhlí. Navíc v situaci, kdy ministr Brabec představuje uhelnou komisi, která má – alespoň podle jeho dosavadních vyjádření – útlum těžby a spalování uhlí naplánovat.”

Ministr Brabec má nyní 30 dní, aby se k podanému podnětu vyjádřil a sdělil, zda zahájí přezkumné řízení, či nikoli. K apelu na Brabce vyzývá organizace přes 4000 lidí, kteří loni na podzim poslali ministerstvu připomínky proti rozšíření dolu Bílina v rámci procesu vyhodnocení vlivů pokračující těžby na životní prostředí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist