https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ostravska-arnika-porada-prednasku-o-protipovodnovych-opatrenich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika Ostrava: Ostravská Arnika pořádá přednášku o protipovodňových opatřeních

20. června 2002 | Arnika Ostrava
Autor: Lenka Daňhelová
O protipovodňové ochraně a konkrétních opatřeních proti povodním na říčce Krupé na Šumpersku se mohou obyvatelé žijící v této oblasti dozvědět na přednášce, kterou 4.července ve Starém Městě pořádají členové sdružení ARNIKA Ostrava spolu se společností PRO BIO. Přednášku povede jeden z předních odborníků v oboru revitalizace říčních systémů u nás, Miloslav Šindlar.

„Protipovodňová ochrana je pro lidi žijící v blízkosti řek základní životní potřebou, dá se ale dělat různě. My dáváme přednost úpravám, které jsou k přírodě šetrné anebo dovolují řece vrátit se co nejblíže k přirozenému stavu,“ vysvětluje Lenka Daňhelová ze sdružení ARNIKA Ostrava.
„Abychom mohli následky povodně zmírnit, musíme dát vodě možnost co nejdéle zůstat v krajině, aby odtékala pozvolna, ne najednou. Toho nedosáhneme betonováním a narovnáváním koryt, ale naopak vytvořením možnosti řece přirozeně meandrovat, neničit mokřady a nezastavovat říční nivy,“ doplňuje.

„Princip revitalizace spočívá v tom, úpravami koryta do stavu dle přirozených podmínek umožnit řece, aby tam, kde je to možné, znovu protékala starými rameny a při vyšších stavech vody se rozlévala do okolní nivy,“ přibližuje princip revitalizace předseda sdružení ARNIKA Vlastimil Karlík. „Zároveň je však nutné zajistit přitom dostatečnou ochranu sídel a majetku. Tím se zlepší jak povodňová situace v navazujících úsecích, tak podmínky pro život cenných rostlinných a živočišných druhů,“ vysvětluje.

Přednáška s besedou jsou součástí dlouhodobějšího projektu revitalizace Krupé. V rámci tohoto projektu bude upraven necelý kilometrový úsek říčky do stavu co nejbližšímu přírodě, tak aby se řeka byla schopna sama co nejlépe vyrovnat s vyššími stavy vody. S úpravami souhlasí majitelé pozemků a projekt podporuje také Okresní úřad v Šumperku. Největší problém byl podle Daňhelové zpočátku v tom, jak najít na realizaci projektu peníze. „Naštěstí nás podpořily nadace OSF a Partnerství, takže je z čeho zaplatit vypracování projektové dokumentace,“ dodává.


Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist