https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ovocnarsky-vikend-v-hostetine-o-tradici-je-v-bilych-karpatech-zajem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica, pracoviště Centrum Veronica Hostětín: Ovocnářský víkend v Hostětíně - o tradici je v Bílých Karpatech zájem

O víkendu 10. – 11. dubna 2010 se uskutečnil v Centru Veronica Hostětín seminář věnovaný pěstování ovocných stromů. Sobotní část byla již tradičně věnována řezu ovocných dřevin, neděle byla nově zaměřena na jejich množení. I přes chladné aprílové počasí se více než 40 účastníků semináře vydalo do terénu.

Opět se potvrdil velký zájem o ovocnářskou tradici Bílých Karpat - semináře se zúčastnilo přes 40 lidí z regionu i vzdálenějšího okolí. Vzdělávání začalo teorií, většina času však byla věnována ukázkám a cvičení přímo v terénu. Programem semináře provázeli zkušení lektoři – Stanislav Boček, pedagog Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, Radim Pešek, ovocný školkař a ekologický sadař, a Aleš Krapka, specialista na řez ovocných stromů.

„Účastníci seminářů představují pestrou společnost – jezdí k nám nadšení zahrádkáři, vlastníci menších i větších sadů nebo třeba zahradní architekti. Někteří se snaží dát do pořádku letitý zanedbaný sad, jiní teprve zamýšlejí založit nějakou ovocnou výsadbu.
Pro vzdělávání využíváme ekologického sadu kolem moštárny a tradiční sušírny ovoce v Hostětíně. Díky spolupráci s genofondovými sadaři a ovocnou školkou můžeme ukazovat celý ovocný koloběh, včetně ochutnávky ekologických moštů či sušeného ovoce,“ uvádí ředitelka Centra Veronica Hostětín Jana Tesařová.

Zmíněné aktivity směřující k záchraně a rozvoji ovocnářské tradice v Bílých Karpatech od 90. let 20. století rozvíjí Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat ve spolupráci s mnoha neziskovými organizacemi, nadšenými jednotlivci i za pomoci veřejných institucí.

„Ovocné dřeviny patří k typickým prvkům místní krajiny, mají užitečné ekologické funkce, jsou přírodním i kulturním dědictvím. Snažíme se, aby se znalosti a dovednosti spojené s pěstováním stromů a zpracováním ovoce neztratily. Velký zájem lidí nás těší a
ukazuje, že tradice v regionu není mrtvá,“ dodává Radim Machů z Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat.

„Podporou ekologického a extenzivního pěstování ovocných dřevin se snažíme zachovat nejen krásu ovocné krajiny, ale upozornit na výhody místních potravin, které jsou čistší, zdravější a dávají místním lidem i ekonomickou příležitost,“ komentuje Tesařová.

Seminář pořádal Ekologický institut Veronica, pracoviště Centrum Veronica Hostětín.
Bližší informace: Jana Tesařová, jana.tesarova@veronica.cz, 572 630 670, 775 209
208, www.hostetin.veronica.cz / www.tradicebk.cz

----

Ekologický institut Veronica je součástí Českého svazu ochránců přírody. Působí od roku 1986 se sídlem v Brně, kde založila a rozvíjí ekologické poradenství v České republice. Vydává environměntálně kulturní časopis a věnuje se pěti odborným programům: Ochrana přírody a krajiny, Ochrana klimatu, Regionální rozvoj, Zelené úřadování, Aktivní občan. Ekologický institut Veronica provozuje Centrum Veronica Hostětín, kde na modelových projektech udržitelného rozvoje ověřuje teoretické poznatky v praxi.
www.veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz

Obec Hostětín (240 obyvatel) leží na úpatí Bílých Karpat mezi Bojkovicemi a Slavičínem. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO. Již léta Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov - rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty.
Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na niž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, začlenění dřevěných soch do krajiny a nově též úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení.
V roce 2006 bylo postaveno vzdělávací středisko Centrum Veronica Hostětín, které je zároveň ukázkovou budovou ekologického stavění - první veřejnou budovou v České republice postavenou v tzv. pasivním standardu, tedy s minimální spotřebou energie. Školicí zázemí poskytuje možnost monitorovat výsledky výše jmenovaných projektů a sdílet zkušenosti prostřednictvím vzdělávání a informační a poradenské činnosti. Za rok 2009 prošlo vzdělávacími a osvětovými akcemi Centra Veronica Hostětín přes 6000 lidí.
Modelové ekologické projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica.

Tradice Bílých Karpat
Ochranná známka Tradice Bílých Karpat® si klade za cíl zviditelnit regionální produkty. Známkou jsou označovány kvalitní místní řemeslné a zemědělské výrobky, které jsou vyrobeny tradiční technologií z místních surovin, s podílem ruční práce. Sídlo Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat se nachází v Hostětíně. V obci každoročně probíhá oslava místních řemesel a ovocnářství – Jablečná slavnost.
www.tradicebk.cz

Seminář „Řez a množení ovocných stromů“ byl pořádán s finanční podporou SFŽP a MŽP v rámci projektu Rozvoj sítě environmentálních vzdělávacích a informačních středisek ve Zlínském kraji.
www.sfzp.cz www.mzp.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist