Barbora Krutáková "> Pan Ki-mun: Summit o budoucnosti, kterou chceme - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pan-ki-mun-summit-o-budoucnosti-kterou-chceme
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Informační centrum OSN v Praze: Pan Ki-mun: Summit o budoucnosti, kterou chceme

20. června 2012 | Informační centrum OSN v Praze
Autor: Barbora Krutáková, tel: 257 199 831
Na Konferenci OSN o udržitelném rozvoji míří do brazilského Ria de Janeiro nejvyšší představitelé států světa. Bude tato konference úspěšná? Troufám si tvrdit, že ano. Vyjednávání byla dlouhá a ještě stále panuje spíš neshoda než shoda nad takzvaným
závěrečným dokumentem, který má z konference vzejít. Ten ale nebude hlavním měřítkem úspěchu. Mnohem důležitější je to, čeho konference v Riu již dosáhla. Vzedmulo se celosvětové hnutí za změnu.

Rio+20 je milníkem na dlouhé cestě. Slavný Summit Země v roce 1992 zařadil udržitelný rozvoj na globální agendu. Od té doby jsme dospěli k lepšímu pochopení dávného imperativu: jak lépe sladit rozvojové potřeby rostoucí světové populace s ochranou nejcennějších zdrojů planety: půdy, ovzduší a vody. V Riu se k 25 tisícům účastníků konference připojí více než stovka nejvyšších představitelů států a vlád, aby společně připravili plán dalšího postupu vpřed.

Ekonomický model pro 21. století
Dlouho jsme hledali cestu k prosperitě spalováním a spotřebou. Tento přístup je ale už překonaný. V Riu musíme začít vytvářet nový model pro ekonomiku 21. století, jenž vyvrátí mýtus, že ekonomický růst a ochrana životního prostředí se vzájemně vylučují. Dnes již víme, že chytré vládní strategie mohou vést k posilování ekonomiky, snižování chudoby, vytváření pracovních míst a urychlování sociálního rozvoje a současně brát ohled na to, že zdroje planety jsou omezené.

Celkově si myslím, že probíhající změny jsou již nezvratné. Příklady vidíme v zemích malých i velkých, bohatých i chudých. Barbados, Kambodža, Indonésie, Korejská republika či Jihoafrická Afrika patří ke státům, které už přijaly strategii zeleného růstu. V Ázerbájdžánu,
Egyptě, Keni, Jordánsku, Malajsii, Mexiku, Nepálu, Senegalu i na Ukrajině jsou zaváděny nové technologie pro zelený růst v řadě odvětví, od zemědělství až po turismus. Čína se zavázala do roku 2020 zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 16 procent a
v nadcházejících letech investuje 450 miliard dolarů do recyklace a čistých technologií. V Brazílii našlo práci v odpadovém hospodářství více než půl milionu lidí.

Společenská odpovědnost firem
Vlády a národní státy na to ale nejsou samy. Do Ria přijede více než tisícovka představitelů firem ze všech kontinentů, kteří se shodují, že dosavadní praxe nemůže dál fungovat. Mnozí z nich jsou členy platformy OSN Global Compact. Chápou, že společenská odpovědnost firem ve 21. století znamená současně i udržitelnost jejich podnikání. Firma Nike například zavádí nový program na ochranu brazilských pralesních ekosystémů. Unilever přejde do roku 2020 na suroviny pouze z udržitelných zdrojů. Microsoft oznámil, že se v dohledné době stane uhlíkově neutrálním. Podobné plány na udržitelný rozvoj má mnoho dalších firem.

Energetika: klíč k udržitelné budoucnosti
Jedním z hlavních témat konference v Riu bude energetika. Ta je klíčem k udržitelné budoucnosti, hlavním hybatelem rozvoje, sociálního začleňování i ochrany životního prostředí, včetně klimatické změny. Proto jsem v roce 2011 přišel s iniciativou Udržitelná energie pro všechny. Jejím cílem je zabezpečit univerzální přístup k moderním energetickým službám pro všechny lidi, snížit plýtvání energiemi stoprocentním zlepšením energetické efektivnosti a zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů v globálním energetickém mixu. Celá
pětina obyvatel světa v současné době přístup k energiím nemá. V Riu představí zástupci vlád, firem i občanské společnosti mnoho projektů na podporu dosažení cílů této iniciativy.

Udržitelná energie pro všechny je projektem založeným na partnerství a měl by se stát modelem pro naše budoucí fungování. Vychází z jednoduchého, ale účinného principu: OSN má jedinečnou možnost přivádět k jednacímu stolu relevantní hráče, kteří mohou společně
pracovat ve prospěch všech. To je v podstatě vše, o co jde na konferenci Rio+20. Jistě, samotná jednání jsou velmi důležitá. Dohody, které jsou dnes na papíře se stanou základem budoucí debaty. Jde ale ještě o něco víc. Rio+20 je projevem dynamického globálního hnutí za změnu. A velkým krokem k budoucnosti, kterou chceme.

Autor je generálním tajemníkem Organizace spojených národů
Barbora Krutáková, tel: 257 199 831
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist