https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pet-obaly-jsou-vuci-zivotnimu-prostredi-ohleduplne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svaz výrobců nealkoholických nápojů: PET obaly jsou vůči životnímu prostředí ohleduplné

3. prosince 2009 | Svaz výrobců nealkoholických nápojů
Ze studie o environmentálních dopadech nápojových obalů, tzv. analýzy životního cyklu (LCA), vyplývá, že často kritizované PET obaly patří podle řady ukazatelů mezi ty obaly, které jsou k životnímu prostředí nejohleduplnější. V rámci svého životního cyklu PET obaly produkují suverénně nejméně odpadu a navíc je k jejich výrobě zapotřebí velmi málo vody i energie.

Tuto studii v rámci příslušného resortního programu výzkumu zadalo Ministerstvo životního prostředí ČR a vypracoval ji tým nezávislých odborníků.*

Výrobci nealkoholických nápojů vítají, že všichni, kterým jde o ochranu životního prostředí, nyní budou mít tuto studii k dispozici. Objektivně, transparentně a vědeckým postupem zpracovaná studie by dle tuzemských nápojářů mohla pomoci vyvrátit fámy o některých druzích obalů, které jsou mezi veřejností rozšířeny.

Studie přesvědčivě ukázala, jak málo nápojové obaly zatěžují životní prostředí v ČR.

Výroba a distribuce nealkoholických nápojů se v naprosté většině ukazatelů sledovaných studií nepodílí na celkové zátěži životního prostředí ČR ani jedním procentem. Pouze v jednom případě tento podíl přesáhl hranici dvou procent: jde o podíl na negativních důsledcích vyplývajících ze zpracování bauxitu používaného při výrobě hliníkových nápojových plechovek.

Studie potvrdila, že ze všech v současné době používaných obalů pro nealkoholické nápoje nejméně zatěžují prostředí 1,5 litrové či 2 litrové PET obaly a nápojové kartony. Tento závěr odpovídá přesvědčení výrobců o tom, že skladba nápojových obalů v ČR se z hlediska ochrany životního prostředí blíží ideálu. Pro domácí spotřebu jsou nejvíce využívané právě velké PET lahve a nápojové kartony. Pro okamžitou spotřebu se převážně používá vratné sklo v restauracích a PET obaly tam, kde je to nutné z hlediska bezpečnosti, např. při cestování či při sportovních akcích.

Výrobci si uvědomují svou odpovědnost vůči životnímu prostředí. Svědčí o tom např. to, že v r. 1997 stáli u zrodu autorizované společnosti EKO-KOM, která v ČR zajišťuje efektivní sběr a třídění použitých obalů, stejně jako druhotné využití separovaného odpadu. Česká republika díky tomu patří k zemím s nejefektivnějším systémem sběru a třídění odpadu v rámci Evropské unie.
----------------------------------------------------------------------------------------
* „Porovnání environmentálních dopadů nápojových obalů v ČR metodou LCA“
autoři: Ing. Marie Tichá MT KONZULT, Ing. Bohumil Černík
Ministerstvo životního prostředí ČR, Projekt VaV: SP/II/2f1/16/07

Dalším příkladem odpovědného přístupu nápojářů k přírodě je, že za poslední dva roky snížili hmotnost obalů svých výrobků až o 15 procent. Tento přínos výrobců nealkoholických nápojů k ochraně životního prostředí bohužel nemohl být ve studii zohledněn, protože její autoři pracovali s daty za rok 2007.



JUDr. Zdeněk Huml
výkonný tajemník
Svaz výrobců nealkoholických nápojů
SVNN, Korunní 106
101 00 Praha 10 - Vinohrady
tel.: 267 311 828
GSM: 606 11 66 78
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist