https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-povazuji-text-memoranda-o-tezbe-lithia-za-rizikovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Piráti považují text Memoranda o těžbe lithia za rizikový

9. října 2017 | Pirátská strana
Autor: Karolína Sadílková, tel: 776 505 557
Na začátku října podepsal ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) Memorandum o porozumění se společností European Metals Holdings. Text memoranda obsahuje požadavky na maximalizaci zpracování lithia v ČR, spolupráci s českými akademickými výzkumnými základnami na zpracování rudy a zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu. Těžba lithia v Cínovci v Krušných horách má začít v roce 2022 a australská společnost chce vytěžit 37 milionů tun rudy. Podle ministra obsahuje text memoranda nezávazná ujednání, ze kterých pro stát nevyplývají žádné závazky ani povinnosti. Memorandum ovšem explicitně odkazuje na smlouvu o ochraně investic mezi ČR a Austrálií.

Piráti považují text Memoranda za nedostatečný, a to vzhledem ke strategickému významu suroviny i objemu, který zde má být vytěžen – podle odhadů jsou v ČR 3 % světových zásob této suroviny. Už dnes text memoranda kritizují koaliční strany. Požadujeme proto nejdříve širokou veřejnou a odbornou diskuzi. Vláda by měla postupovat tak, aby na jejích krocích panovala celospolečenská shoda.

Lithium je surovina budoucnosti a jeho cena bude pravděpodobně růst. Proto by se stát neměl vzdávat myšlenky vlastní těžby. Té však musí předcházet analýza ekonomické výhodnosti. Vzhledem k probíhajícímu výzkumu v oblasti lithiových baterií není kam spěchat. Činit rozhodnutí před tím, aniž bychom znali veškeré informace, nás jako stát může stát v budoucnu miliardy. Těžba lithia může být příležitostí pro rozvoj navazujících průmyslových odvětví s vysokou přidanou hodnotou a nechceme se vzdát veškerých perspektiv, aniž bychom je vůbec poznali.

„Poplatky za těžbu surovin jsou v Česku nízké. Pokud se stát rozhodne svěřit těžbu investorům, musíme zdanění surovin stanovit tak, aby při zvážení veškerých okolností, jako například zasahování do krajiny, byly výnosy z těžby vždy výhodné pro stát a jeho občany. To zahrnuje i možnost úpravy poplatků podle vývoje světových cen,“ říká o problematice těžby v ČR předseda Pirátů Ivan Bartoš a doplňuje: „Za rizikový potom považuji explicitní odkaz na smlouvu o ochraně investic uvedený v memorandu. Česká republika opakovaně prohrála mezinárodní arbitráže a rozhodně nechceme, aby se to opakovalo.“

Vzhledem k dlouhodobému charakteru plánovaného projektu těžby a následnému zpracování se domníváme, že podepsání memoranda pár týdnů před volbami je přinejmenším nezodpovědné. Případná rizika by měla nést vláda, která vzejde z parlamentních voleb a bude se podílet na dalším jednání o těžbě lithia.
Karolína Sadílková, tel: 776 505 557 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist