https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pirati-usporadali-seminar-o-ochrane-ovzdusi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Piráti uspořádali seminář o ochraně ovzduší

13. března 2018 | Pirátská strana

Možnosti, jak zlepšit stav ovzduší, byly tématem semináře, který ve Sněmovně uspořádala Dana Balcarová, poslankyně Pirátů a předsedkyně Výboru pro životní prostředí. Semináře se účastnili zástupci odborné veřejnosti z řad občanských spolků, průmyslu, akademické sféry, ministerstev životního prostředí a průmyslu i několik poslanců a senátorů.

Úvodním slovem seminář zahájila Dana Balcarová, která je spoluautorkou pozměňovacích návrhů k novele zákona o ochraně ovzduší. Těmito návrhy se bude zítra zabývat Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny. První pozměňovací návrh má dát obcím pravomoc zakázat topení nekvalitním hnědým uhlím v jejich katastru, druhý pozměňovací návrh má zrušit výjimky pro limity znečištění ovzduší u velkých uhelných elektráren. „V Česku každoročně předčasně zemře několik tisíc lidí kvůli znečištěnému ovzduší. Jsem přesvědčena, že ochrana ovzduší a zdraví obyvatel je na prvním místě,“ uvedla Dana Balcarová.

Samotný seminář se skládal ze čtyř tematických bloků. V prvním vystoupili zástupci Ministerstva životního prostředí, kteří prezentovali aktuální stav ovzduší v ČR a legislativní rámec pro jeho ochranu. Ve druhém bloku pak zástupce Greenpeace CZ Jan Rovenský představil základní teze státní energetické koncepce, se kterými jsou naše pozměňovací návrhy v souladu. Poté vyvrátil několik obecně oblíbených omylů, které se pojí s odklonem od uhelné energetiky. Například to, že vliv uhelných elektráren na ovzduší je zanedbatelný, nebo že kvůli útlumu uhlí budeme ohroženi nedostatkem elektřiny. V další části lékařka Eva Rychlíková z ústeckého zdravotního ústavu přiblížila vliv kvality ovzduší na zdravotní stav obyvatel. Zmínila, že neblahý vliv lze vysledovat především v Ústeckém a Moravskoslezském kraji: „Znečištění ovzduší je samozřejmě jen jednou z příčin, ale je nutné jej urgentně řešit. Každé snížení zatížení je důležité.“ Profesor Moldan z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy pak v posledním bloku mimo jiné apeloval na hledání společného řešení na zlepšení stavu ovzduší. Uvedl, že skutečným cílem je zlepšení zdraví obyvatel.

V závěru setkání proběhla diskuze, místy i emočně podbarvená. Ukázala, jak se názory různých aktérů nejenom liší, ale u některých se mění i v průběhu času. Jan Rovenský například zmínil citát Andreje Babiše z knihy O čem sním, když náhodou spím, který si protiřečí se současným postojem ministra pro životní prostředí Richarda Brabce: „V Polsku mohou samosprávy úplně zakázat topení uhlím. Chopili se toho v Krakově. Těžba se nevyplácí, dřív nebo později dojde, je to nepraktické, špinavé a neefektivní. Tak pojďme vytápění uhlím a taky topnými oleji úplně zrušit. V roce 2035 to bude jen výjimka.“ Podobný názor vyjádřil i hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec ANO Ivo Vondrák, který by byl pro výměnu i těch nejmodernějších kotlů na uhlí a postupně je nahradil plynovými kotli a tepelnými čerpadly.

Seminář ukázal, že ekologická témata vyvolávají značný zájem. A jak říká Dana Balcarová, můžeme očekávat, že podobná setkání se budou konat i v budoucnu: „V podobných aktivitách budeme pokračovat. Téma je pro Piráty velmi důležité, a abychom dosáhli potřebných výsledků, je třeba diskutovat a spolupracovat jak se zástupci ministerstva, akademické sféry a občanské společnosti, tak i s představiteli průmyslu.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist