https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/piratka-dana-balcarova-varovala-pred-masivnim-kacenim-v-chranenych-oblastech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Pirátka Dana Balcarová varovala před masivním kácením v chráněných oblastech

9. května 2019 | Pirátská strana
Pirátská poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová dnes v rámci interpelací konfrontovala ministra životního prostředí Richarda Brabce ohledně udělení souhlasu Ministerstva životního prostředí ČR s masivním kácením v CHKO Jeseníky a Kokořínsko. „Vytváření rozsáhlých holosečí přímo ohrožuje stabilitu chráněných oblastí, těch nejcennějších přírodních území v ČR,” zdůraznila Balcarová.

Balcarová v interpelaci popsala situaci v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, kde roky dochází k intenzivní těžbě bukových horských lesů v evropsky významné lokalitě Keprník, která patří mezi přírodně nejcennější oblasti v České republice, a to i nyní nehledě na probíhající kůrovcovou kalamitu. Následkem kácení je mimo jiné vznik lesních holin, do kterých jsou sázeny smrky, což vede k zásadnímu narušování kvality lesů a ekologických funkcí původních bučin.

Balcarová upozornila také na masivní těžbu dřeva, která poničila přísně chráněnou národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku. Při těžbě došlo k likvidaci cenných lesních biotopů typických pro Dokeskou pahorkatinu - od vodních ploch, rákosin a přilehlých mokřadů Břehyňského rybníka po pískovcové skalní město Pecopala a hnízdiště ptáků, mezi nimiž je i vzácný jeřáb popelavý.

„Toto devastující jednání v chráněných oblastech je podle mého názoru v rozporu s ochranou přírody. Česká inspekce životního prostředí i samo Ministerstvo životního prostředí selhává ve své základní funkci,” řekla Dana Balcarová a dodala: „Piráti se ve Sněmovně věnují problematice kůrovcové kalamity, hledají její příčiny a navrhují změny v lesním zákoně, který zde právě prochází legislativním procesem. Pohled na les pouze jako na hospodářskou komoditu musí skončit. Piráti prosazují šetrné lesní hospodaření a posilování ekologické funkce lesa. V dnešní době dlouhotrvajícího sucha a hrozby dopadu změn klimatu má zdravý a odolný les nenahraditelnou a neocenitelnou roli.

Naproti tomu v národním parku České Švýcarsko nebude díky rozhodnutí jeho správy docházet k dalšímu plošnému kácení stromů z důvodu kůrovcové kalamity. Vedení národního parku uvedlo, že lepším řešením je nezasahovat a kůrovcem napadené stromy ponechat svému osudu. Les se pod ochranou mrtvých stromů rychleji a přirozeně obnoví.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist