https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polcak-problem-plastovych-odpadu-je-treba-resit-okamzite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Polčák: problém plastových odpadů je třeba řešit okamžitě

24. října 2018 | STAN
Dnes v poledne hlasují europoslanci o návrhu směrnice o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí.

„Úroveň spotřeby plastů v celosvětovém měřítku už dnes ohrožuje živočišné druhy v mořích a oceánech. Pokud nezačneme na evropské i celoevropské úrovni konat už dnes, tak hrozí vyhynutí živočišných druhů a zamoření oceánů odpady v řádu několika desítek let. Vítám snahu Komise o regulaci a omezování užívání některých plastových výrobků na jedno použití. V Evropském parlamentu má tato snaha zastánce,“ říká Stanislav Polčák (STAN), který působí ve Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin.

V květnu představila Evropská komise legislativní návrh představila s cílem omezit množství plastového odpadu, který nejvíce znečišťuje životní prostředí moří a oceánů. Návrh směřuje k omezení spotřeby plastových obalů, mimo jiné i formou zákazu uvádění na trh některých druhů plastů na jedno použití, jako jsou plastové příbory, plastové talířky anebo brčka. Návrh určuje rovněž způsoby výroby těchto produktů (včetně nároků na design atd.).

„Musíme nejen masu plastového odpadu dokázat zpracovávat, ale také zásadně redukovat spotřebu plastů V řadě případů už máme dostupné alternativy. Navíc poté, co Čína přestala dovážet plastové odpady z některých států, je třeba, aby na celosvětové úrovni byla přijatá taková opatření, která přinutí státy, výrobce, ale i spotřebitele k přijetí vlastní zodpovědnosti. Musíme změnit naše spotřebitelské návyky. Zároveň podezření, že některé asijské státy plasty přímo vyhazují do moří, je příliš veliké a my musíme konat. Evropská komise odhaduje, že pokud se podaří její návrh proměnit v platnou legislativu, pak v evropských mořích klesne plastový odpad o jednu čtvrtinu do roku 2030,“ dodává Stanislav Polčák, který se problematikou plastového odpadu dlouhodobě zabývá. Polčák zároveň podpořil návrh, aby výrobcům plastů byla rozšířena odpovědnost, např. ve formě příspěvků do fondů na odklízení plastového odpadu a tím byly zejména podpořeny nové inovace, ale i obce při vyrovnávání se s komunálním odpadem.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist