Mgr. Petr Rejzek "> Polní ptáci za humny! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polni-ptaci-za-humny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Naše společná krajina o.s.: Polní ptáci za humny!

24. dubna 2013 | Naše společná krajina o.s.
Autor: Mgr. Petr Rejzek, tel: 737167974
Od poloviny dubna 2013 se může ornitologicky zdatnější veřejnost zapojit do dvouletého projektu občanské vědy, který je založen na sledování přítomnosti polních ptáků v zemědělsky obhospodařované krajině ČR. Jedná se o unikátní výzkum, který bude konfrontován s obdobnými výzkumy v dalších státech Evropy.

Agroekosystémy kolem nás
Více než polovinu České republiky zabírá kulturní step – agroekosystém, tedy člověkem zemědělsky obhospodařovaná krajina. Na tomto obrovském odlesněném území se díky polnímu a lučnímu hospodaření objevily druhy živočichů i rostlin ze vzdálenějších evropských a asijských stepí a lesostepí. O kvalitě zemědělské krajiny, jejíž stav ovlivňuje také kvalitu života lidí, vypovídají nejlépe specializované druhy ptáků – polní ptáci. Na základě přítomnosti či nepřítomnosti každého z 16 druhů polních ptáků jsme schopni určit ekologickou kvalitu území, tedy míru jeho přírodní zachovalosti, šetrného obhospodařování a s tím spojenou vysokou míru ekologické stability a biodiverzity (bohatosti druhů).

Proč se zapojit
Každý náš spolupracovník bude mít vzácnou příležitost porovnat kvalitu jím zkoumaného území se všemi ostatními lokalitami v ČR. Prostřednictvím přístupu do heslem chráněné rubriky „Síť spolupracovníků“ na informačním portálu Koroptvicky.cz pak bude mít přístup k podrobným výsledkům i k předběžným analýzám dat. V neposlední řadě se právě vaše údaje stanou nejen součástí celostátního výzkumu s mezinárodním významem, ale i důležitým podkladem pro praktickou ochranu ptactva zemědělské krajiny v České republice.

Kdo se může zapojit
Zapojit se do výzkumu může každý zdatnější pozorovatel ptactva, který dokáže poznávat ptáky vizuálně i akusticky. Přestože se do výzkumu zapojují také odborníci, není profesionální znalost ornitologie podmínkou. Právě naopak, budeme rádi, pokud zapojení se do výzkumu vám pomůže se procvičit a zdokonalit v poznávání dalších druhů ptáků. Zapojit se mohou také studenti přírodovědných směrů středních i vysokých škol a výsledků využít v rámci svého studia.

Jak vybrat lokalitu
Doporučujeme vybrat lokalitu, která je vám již známa. Tedy ideálně polní krajinu „za humny“, kam nemusíte složitě a zdlouhavě dojíždět. Samozřejmě uvítáme také od lidských sídel vzdálenější lokality, které znáte, nebo si je pečlivě vytipujete pomocí mapy a leteckých snímků zobrazených např. na stránkách Mapy.cz nebo Google.cz. Vybraná lokalita by měla být tak velká, aby šla projít skrz nebo „cik cak“ či kolem dokola v délce trasy alespoň 2 km (minimální plocha tedy 500x500 m, optimální i několik kilometrů čtverečních). Vhodné je pohybovat se výhradně po polních cestách.

Kdy provádět průzkumy
Výzkum probíhá v rámci dvou hnízdních sezón, tedy po dobu dvou let. Jednotlivé ornitologické průzkumy se provádějí od poloviny dubna do poloviny června. V každém hnízdním období dva průzkumy s rozestupem 2-4 týdnů. Celkem 4 průzkumy za 2 roky.

Jak provádět průzkumy
Ornitologické průzkumy je vhodné provádět jen za pěkného počasí a v ranních hodinách s počátkem nejdříve v 5 hod a s ukončením průzkumu nejpozději v 10 hod dopoledne. Raději v dřívějších hodinách, než později. Přičemž průzkum by měl trvat odhadem minimálně 30 min a maximálně 2 hodiny. V terénu budete z pomůcek potřebovat jen klasický dalekohled, malý blok nebo několikrát přeložený papír A4 (zpevní se a vejde do kapsy) a obyčejnou tužku, která spolehlivě píše za všech podmínek. Doporučujeme také kvalitnější atlas ptáků České republiky na okamžité dourčení druhu (na dotaz s výběrem atlasu poradíme). Při pomalém procházení lokality pak budete zaznamenávat všechny druhy viděných nebo slyšených ptáků a odhad jejich počtu, včetně poznámky o chování.

Jak vyplnit formulář
Data zaznamenaná v terénu je vhodnější přepsat do formuláře, který je součástí metodiky, až doma. Tím jej uchráníte před nadměrným poškozením, které by pak mohlo učinit některé údaje nečitelné. Pokud jste formulář obdrželi v elektronické podobě, doporučujeme jej vytisknout oboustranně, aby jste měli metodiku rozepsanou na druhé straně vždy po ruce.

Co s výsledky 2013
Výsledky z prvního roku průzkumů, tedy z poloviny vyplněný formulář o přítomnosti či nepřítomnosti druhů nám nejlépe do 30. června 2013 pošlete zpátky. A to buď kopii klasickou poštou, nebo naskenovaný formulář elektronickou poštou na e-mail (viz kontakty dále). Pokud přiložíte navíc i pár fotografií lokality nebo dokonce i mapku se zákresem procházené trasy, tím lépe.

Jak se zapojit
Zájemci mohou zažádat o zaslání metodiky výzkumu na e-mail info@koroptvicky.cz (stačí do předmětu mailu vložit „výzkum“). Obratem pak dostanou dvoustránkovou metodiku formátu A4, kterou si vytisknou a následující dvě hnízdní sezóny do ní budou zanášet údaje získané v terénu. Metodiku posíláme nezávazně. Volně ke stažení není z toho důvodu, abychom měli přehled o počtu potenciálních spolupracovníků a mohli jsme s nimi průběžně komunikovat.

Kontakty
Garantem výzkumu agroekosystémů je Mgr. Petr Rejzek (info@koroptvicky.cz, tel. 737 167 974). Vyplněné formuláře můžete poslat naskenované e-mailem, nebo klasickou poštou na adresu: NAŠE SPOLEČNÁ KRAJINA o.s., P.O. Box 70, 750 02 Přerov 2. Veškeré aktuální informace budou průběžně zveřejňovány také na informačním portálu Koroptvicky.cz (www.koroptvicky.cz).


Objevte krajinu „za humny“ a poznejte svět polních ptáků. Vydejte se vstříc ornitologickým zážitkům. Zapojte se do výzkumu agroekosystémů 2013-2014. Děkujeme!

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist