Adolf Goebel "> Poslední, nebo raději první chocholouši v Přerově - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/posledni-nebo-radeji-prvni-chocholousi-v-prerove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Moravský ornitologický spolek: Poslední, nebo raději první chocholouši v Přerově

24. listopadu 2003 | Moravský ornitologický spolek
Autor: Adolf Goebel, tel: 606 324 763
Chocholouš obecný patří k ptákům, které není třeba nijak zvlášť představovat a které si stále ještě uchováváme v povědomí. Řada lidí si vybaví věčně pobíhajícího a zobajícího nenápadně zbarveného šedohnědého ptáčka s typickou špičatou chocholkou. Je jen o něco větší než vrabec a na rozdíl od něj nikdy neposkakuje. Stačí se však zamyslet, kdy jsme ho viděli naposledy, a hned nastane dlouhé přemýšlení. Odhaduje se, že v posledních padesáti letech se jeho počty snížily na pouhou setinu původního stavu. Stal se ohroženým a zákonem chráněným druhem.

Chocholouš patří k několika málo ptačím druhům, které zůstávají věrny svému hnízdišti, a to i v zimě. Kroužkování ukázalo, že se ptáci trvale zdržují v okruhu zhruba jen kolem jednoho kilometru od hnízdiště. Pokud tedy na nějaké lokalitě ztratí možnost hnízdění, obvykle postupně vyhynou a vzhledem k současnému ostrůvkovitému výskytu druhu ji těžko opět zabydlí jiní chocholouši, i kdyby tam pro ně později byly zcela ideální podmínky.

Jak vyplývá z terénních sledování Moravského ornitologického spolku, přímo ve městě Přerově se populace chocholoušů udržuje řadu let zřejmě již jen na jediném místě. Zdá se však, že se úspěšně rozrůstá, protože v ní bývá vždy pozorováno i několik dospívajících jedinců. Zásluhu na tom má i mistrné přizpůsobení se rytmu městského života. Se sběrem potravy chocholouši začínají již brzy za úsvitu a to přímo na silnicích mezi zaparkovanými auty, u kontejnerů a na trávnících v sousedství domů. Na rostoucí ranní ruch a především na venčení a pobíhání psů reagují rychlým přesunem do bezpečí, které pro ně představují různé oplocené plochy v sousedství. Ve chvíli, kdy i zde začne pulzovat život, se stáhnou a odletí na jiné klidné místo.

V přírodě chocholouši hnízdí přímo na zemi. To si ve městě dovolit nemohou a tak si našli náhražku. Jsou jí ploché střechy domů. Chocholouš obecný nepatří k druhům, které u nás žijí od nepaměti. Rozšířil se k nám až s výraznými změnami v zemědělství ve 13. a 14. století z jižní Evropy, kde je doposud hojný, stejně jako v severní Africe a v ukrajinských a ruských stepích. Bylo by smutné, kdyby příští generace neměly možnost spatřit tohoto nenáročného a kdysi tak typického obyvatele našeho venkova i měst. Byl by to z hlediska rozšíření tohoto druhu trochu divný návrat do raného středověku. Věřme však, že se blýská na lepší časy a že chocholouši začnou znovu osídlovat i další místa.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist