Jindřich Petrlík "> Posudek potvrdil, že zdrojem kontaminace Drnového potoka v Klatovech je bývalý sklad v areálu Rychtaříkových - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/posudek-potvrdil-ze-zdrojem-kontaminace-drnoveho-potoka-v-klatovech-je-byvaly-sklad-v-arealu-rychtarikovych
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Budoucnost bez jedů: Posudek potvrdil, že zdrojem kontaminace Drnového potoka v Klatovech je bývalý sklad v areálu Rychtaříkových

21. března 2007 | Arnika - Budoucnost bez jedů
Autor: Jindřich Petrlík, tel: 603 582 984
Posudek a rozbory sedimentů, které sdružení Arnika nechalo zpracovat u Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech a u specializované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické, potvrdily, že zdrojem kontaminace Drnového potoka je bývalý sklad a přípravna pesticidů v Klatovech - Lubech (1). Výsledky rozborů, které Arnika publikovala v loňském roce, prokázaly vysoké koncentrace lindanu (2), hexachlorbenzenu (3) a některých metabolitů DDT (4) v testovaných rybách.

„Rozbory prokázaly, že do potoka unikají toxické látky. Neměli jsme však jistotu, co je jejich zdrojem. Nyní máme v ruce chybějící důkaz o původu znečištění. Je tedy potřeba podniknout kroky k jeho odstranění. Začneme proto jednat se zástupci Plzeňského kraje,“ řekl v souvislosti s dnes zveřejněnými výsledky rozborů sedimentů z Drnového potoka (5) RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí projektu Budoucnost bez jedů ze sdružení Arnika.

Václav Rychtařík, jehož rodina získala kontaminované hospodářské budovy v Lubech v rámci restituce, doufá, že tento průzkum už bude poslední na cestě k zahájení příprav na vyčištění objektu. „Za tu dobu, kdy se snažíme dosáhnout toho, abychom nežili v prostředí kontaminovaném pesticidy, které u nás na dvoře připravoval Agrochemický podnik, už jsme žádali o pomoc řadu institucí a zažili řadu rozborů. Zatím to nikoho nepřimělo k tomu, aby konal. Drnový potok není náš, ale kontaminuje ho zamoření v budově, která nám teď patří, ale sami jsme se na jejím znečištění nijak nepodíleli. Nevzdávám se naděje a doufám proto, že dva poslední posudky ukazující na závažnost situace povedou k nějakému řešení,“ řekl Václav Rychtařík.

Arnika věří, že státní instituce udělají vše pro to, aby byl sklad zamořený pesticidy co nejdříve dekontaminován. K jeho zamoření došlo v padesátých až devadesátých letech minulého století, kdy budovy používaly státní podniky k přípravě pesticidů na ošetření zemědělských kultur na Klatovsku. Starý sklad pesticidů je na seznamu prioritních ekologických zátěží Plzeňského kraje, ale dosavadní přístup státní správy a samosprávy k jeho vyčištění tomu neodpovídá. Kraj sice má v rukou studii, která řadí bývalý sklad pesticidů mezi významné ekologické zátěže v kraji, ale zatím nebyly učiněny žádné kroky, které by vedly alespoň k přípravě dekontaminace. „Připravili jsme proto podnět k řešení situace vodoprávnímu úřadu,“ dodal Petrlík.

Poznámky a přílohy:

(1) Závěr posudku hodnotícího kontaminaci ryb z června minulého roku: "Analýzou ryb odlovených v Drnovém potoce v obci Klatovy – Luby byla prokázána zvýšená kontaminace vodního prostředí některými organochlorovými polutanty (lindan, p,p-DDE, HCB, p,p-DDD). Zvýšené koncentrace sledovaných polutantů mohou potenciálně souviset s kontaminací bývalého skladu pesticidů v obci Klatovy – Luby, ovšem zdroj kontaminace vodního prostředí není možné na základě dosud provedených analýz jednoznačně identifikovat. Z hlediska jednoznačné identifikace zdroje kontaminace Drnového potoka cizorodými látkami doporučujeme rozšířit dosud provedená sledování." Zdroj: Ing. Tomáš Randák, Ph.D., Prof. MVDr. Zdeňka Svobodová, DrSc. (oba Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech): Posouzení hladin organochlorových pesticidů a jejich metabolitů ve vzorcích ryb odlovených v Drnovém potoce v Klatovech - Lubech. 22. 6. 2006.

Nový posudek zadaný na základě předchozího závěru konstatuje: „Analýzou vzorků biofilmu a sedimentu v Drnovém potoce v obci Klatovy – Luby nebyla prokázána zvýšená kontaminace vodního prostředí sledovanými polutanty (HCB, β-HCH, γ-HCH, alochloru, p,p´-DDE, o,p´-DDD, p,p´-DDD, p,p´-DDT) v porovnání s koncentracemi těchto polutantů běžně zjišťovanými v sedimentech a biofilmu z různých lokalit ČR. Na základě zvýšené koncentrace v lokalitě pod zdrojem je však možné konstatovat, že areál bývalého skladu pesticidů v obci Klatovy – Luby zvyšuje koncentraci většiny sledovaných polutantů v Drnovém potoce.“

Protože se Drnový potok zhruba před třemi lety odbahňoval, ptala se Arnika rovněž na vliv této úpravy na úroveň kontaminace: „Vliv úpravy toku (např. odbahnění toku) může mít potenciální vliv na úroveň kontaminace vodního prostředí. Z důvodu neznalosti úrovně kontaminace vodního prostředí před úpravou toku, nelze tento stav charakterizovat.“ Zdroj: Ing. Tomáš Randák, Ph.D., Prof. MVDr. Zdeňka Svobodová, DrSc. (oba Výzkumný ústav rybářský a hydrobiologický ve Vodňanech): Posouzení hladin organochlorových pesticidů a jejich metabolitů ve vzorcích sedimentu a biofilmu v Drnovém potoce v Klatovech - Lubech. 2.11.2006.

Po zpracování tohoto posudku Arnika odebrala ještě jeden ověřovací vzorek za hrází jezu a nechala ho analyzovat v laboratoři Ústavu chemie a analýzy potravin na Vysoké škole chemicko-technologické specializované na rozbory reziduí pesticidů v různých matricích.

(2) Lindan - organochlorový pesticid, který se dříve vyráběl i v České republice ve Spolaně Neratovice a široce se zde používal především k moření semen na ochranu před půdním hmyzem. Dnes je již pro aplikaci na zemědělských kulturách zakázán. Chemicky se jedná o gama izomer hexachlorcyklohexanu. Dodnes se vyrábí v Indii, Rumunsku a Číně. Dlouhodobé působení lindanu je spojováno s poškozením nervové soustavy, narušením hormonálního systému člověka či se zvětšením jater. Může vyvolat dlouhodobé nepříznivé účinky ve vodním prostředí. Více informací viz: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=307008.

(3) Hexachlorbenzen (HCB) měl široké využití, ať už jako pesticid, anebo jako technická látka v různých výrobách. Hexachlorbenzen (HCB) se vyrábí katalytickou chlorací benzenu nebo oxidací odpadního hexachlorcyklohexanu (HCH) z výroby lindanu. Dnes se již v České republice nepoužívá, ale vzniká jako vedlejší produkt v chemickém průmyslu (např. ve chlórové chemii anebo při bělení buničiny chlórem) anebo a obsahují jej také emise z různých spalovacích procesů (např. při spalování odpadů anebo v hutnictví). Jako fungicid byl používán pro ošetřování pšenice, cibule. Zakázán jako pesticid v roce 1977. HCB byl vyráběn ve Spolaně Neratovice a jeho výroba byla ukončena v roce 1968. Při dlouhodobém vystavení hexachlorbenzenu může dojít k poškození jater, ledvin a působí negativně na činnost štítné žlázy. Je možným karcinogenem pro lidi. Více informací viz: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=214894

(4) DDT (dichlordifenyltrichloretan) - dříve široce využívaný insekticid. Vyráběl se mimo jiné také ve Spolaně Neratovice. DDT bylo sice v bývalém Československu zakázáno používat od roku 1974, ale ještě několik se používalo například při likvidaci vši vlasové a velké zásoby ho zůstaly ve skladech pesticidů. Hodnoty naměřené v Klatovech - Lubech napovídají, že se zřejmě skladovalo i zde. DDT je možným karcinogenem pro lidi. Poškozuje játra a může zapříčinit jejich rakovinu. Způsobuje dočasné poškození nervového systému. Poškozuje reprodukční systém. DDT je na seznamu látek zakázaných Stockholmskou úmluvou, kterou ratifikovala také Česká republika. Více informací viz: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=288350.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist