Slavomír Vosika "> Povodňová ochrana na Labi – zlepšení v dohledné době - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/povodnova-ochrana-na-labi-zlepseni-v-dohledne-dobe
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL): Povodňová ochrana na Labi – zlepšení v dohledné době

28. srpna 2006 | Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL)
Autor: Slavomír Vosika, tel: +49 391 – 400 030
Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL) předkládá první zprávu o plnění společného akčního plánu

Problematika povodní a povodňové ochrany patří ke stále aktuálním tématům. Všichni si ještě dobře pamatujeme na mimořádné záplavy v povodí Labe v srpnu 2002, velkou pozornost vzbudily i povodně v zimě 2003 a na jaře 2006. Závažnost povodňové tématiky podtrhuje také rozsah škod, které povodně způsobují, a jejich sociálních dopadů.


Postižení občané si při každé povodni kladou následující otázky: Jaké zkušenosti byly získány z minulých povodňových událostí? Jaká opatření povodňové ochrany byla realizována a jaká se plánují do budoucna?

„Řeky neznají žádné hranice a škody způsobené povodněmi postihují bez rozdílu všechny, kdo žijí v blízkosti jejich toků. V zájmu účinné povodňové ochrany v tak rozsáhlém povodí, jako je povodí Labe, je mezinárodní spolupráce nezbytností“, vysvětluje František Pojer, náměstek ministra životního prostředí České republiky, který je v současné době i prezidentem Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL), založené v roce 1990. „Založením Komise jsme vytvořili dobrý odborný a politický základ pro česko-německou spolupráci,“ říká náměstek Pojer dále. „Její činnost se zpočátku zaměřovala především na zlepšení jakosti vody v povodí Labe a na opatření k vytvoření, pokud možno, co nejpřirozenějšího ekosystému. Od poloviny devadesátých let věnuje Komise mimořádnou pozornost také otázkám povodňové ochrany, což dokládají i analýzy vzniku povodní, strategie povodňové ochrany a zmapování stávající úrovně povodňové ochrany v povodí Labe, které vypracovaly odborné pracovní skupiny MKOL“.

„Výsledky těchto prací potvrzují, že povodním se nedá zabránit,“ doplňuje Fritz Holzwarth, vedoucí německé delegace v MKOL. „Zároveň však také ukazují, že pomocí vhodných opatření lze způsobené škody výrazně snížit. V říjnu 2003 byl schválen Akční plán povodňové ochrany v povodí Labe, do kterého byly zahrnuty také poznatky a zkušenosti získané při extrémních záplavách v srpnu 2002.“

„Akční plán povodňové ochrany je významným nástrojem nadnárodního i vnitrostátního managementu povodňových rizik,“ podotýká Jan Hodovský, vedoucí české delegace v MKOL. „Členským státům uložil tento plán pro první bilanční období (2003 – 2005) řadu významných úkolů. V České republice i v Německu se na jeho realizaci pracovalo velmi intenzivně, zapojila se řada institucí a expertů.“

Nyní MKOL předkládá veřejnosti První zprávu o plnění Akčního plánu povodňové ochrany v povodí Labe v letech 2003 – 2005. Významných výsledků bylo dosaženo ve stěžejních oblastech jako jsou analýzy povodňových rizik, hlásné a předpovědní povodňové systémy, ale i při realizaci opatření ke zlepšení zadržování vody v krajině, např. zalesňování nebo zamezení půdní eroze, a opatření technické povodňové ochrany, jako je rekonstrukce ochranných hrází či výstavba retenčních nádrží.

„Zejména je třeba vyzdvihnout zkvalitnění a prodloužení doby předpovídání povodní jak na vnitrostátní úrovni, tak i v rámci nadnárodní spolupráce“, pokračuje náměstek Pojer. „To se nám osvědčilo již při povodni na jaře 2006. Zpráva, kterou nyní předkládáme veřejnosti, poukazuje na mimořádný rozsah a velký úspěch dosud plánovaných a již realizovaných opatření.“ Do roku 2015 – také v souladu s požadavky evropské Rámcové směrnice o vodách – musí být provedena řada dalších opatření, které budou souviset s plněním úkolů Akčního plánu povodňové ochrany v povodí Labe. Všichni přítomní odborníci a zástupci české a německé vlády vyjádřili pevné přesvědčení, že se podaří stanovené cíle splnit.

MKOL byla založena 8. října 1990 v Magdeburku. K zakládajícím a smluvním stranám patří vedle České republiky a Spolkové republiky Německo i Evropská unie, která byla smluvní stranou MKOL do 30. 4. 2004, tedy do data vstupu ČR do EU dne 1. 5. 2004. MKOL vypracovává doporučení pro smluvní strany. Delegace a pracovní skupiny v MKOL jsou složeny ze zástupců státních a vědeckých institucí z České republiky, Německa, Polska a Rakouska a EU (Polsko, Rakousko a EU mají v MKOL statut pozorovatelů). Vedle toho se na práci v pracovních skupinách podílejí i zástupci nevládních organizací (NGO). Sídlem sekretariátu MKOL je Magdeburk. Osm pracovníků sekretariátu podporuje práci Komise a jejích pracovních skupin po odborné, jazykové a technicko-organizační stránce. Pracovními jazyky jsou čeština a němčina.


Dotazy a další informace:
Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL),
Dr. Slavomír Vosika (vedoucí sekretariátu) tel.: +49 391 – 400 030; e-mail: ikse.mkol@t-online.de


Slavomír Vosika, tel: 49 391 – 400 030
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist