https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pozadujeme-okamzite-vysvetleni-kauzy-lithium
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Požadujeme okamžité vysvětlení kauzy lithium

10. října 2017 | KDU-ČSL
Autor: Petra Hrušová, tel: 731 603 853
Vysvětlení tzv. kauzy lithium od ministrů za ANO a ČSSD požaduje KDU-ČSL ihned, nikoli až na mimořádné schůzi.

Vláda o lithiu nerozhodovala; vše se dělo v kompetenci Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Věřím, že kolegové Brabec a Havlíček budou schopni podat před veřejností vysvětlení, místo aby si před volbami ANO a ČSSD vyměňovaly invektivy. Je potřeba věcnost. A věřím, že totéž učiní ODS, za jejíž vlády se s průzkumem ložisek lithia začalo a její ministři životního prostředí vydali první povolení,“ řekl Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

KDU-ČSL znovu požaduje zásadní zvýšení poplatků za těžbu a dále změnu horního zákona v tom smyslu, že stát může stanovit, které suroviny považuje za strategické a u nichž licence na těžbu náleží pouze státu. Soukromé firmy by pak za úplatu strategické suroviny pro stát pouze těžily. V tomto směru může být příkladem třeba i státní podnik Lesy ČR, kde všechno patří státu, stát si může najmout někoho na těžbu, ale realizaci zadovádí stát. Chci upozornit, že v již zveřejněném programu máme návrh na zřízení Státního fondu pro bohatství podle norského vzoru. Nerostné bohatství by se nemělo projídat, výtěžky z něj by měly dávat na speciální účet a používají se poté a na strategické věci, které mají dlouhodobý význam pro prosperitu a stabilitu státu.
Petra Hrušová, tel: 731 603 853 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist