Dalibor Dostál "> Přednášky o pastvě velkých kopytníků se uskuteční na Univerzitě Karlově i České zemědělské univerzitě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prednasky-o-pastve-velkych-kopytniku-se-uskutecni-na-univerzite-karlove-i-ceske-zemedelske-univerzite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Přednášky o pastvě velkých kopytníků se uskuteční na Univerzitě Karlově i České zemědělské univerzitě

17. října 2022 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Pastva velkých kopytníků bude tématem přednášek, které se uskuteční v příštích dnech na Univerzitě Karlově a České zemědělské univerzitě.

„Projekt pastvy velkých kopytníků umožnil realizovat v praxi nejnovější poznatky z univerzitní a akademické sféry. Přednášky, které se uskuteční tento týden na dvou významných univerzitách, seznámí posluchače s tím, jak se daří původní teoretické předpoklady a zahraniční zkušenosti naplňovat v českém prostředí. A to nejenom v oblasti přínosů pro krajinu a obnovování přírodních procesů. Věnovat se budou také tomu, jak se tento v zahraničí rozšířený způsob péče o krajinu daří prosazovat v prostředí, kde se stále od devadesátých let mnohdy nepodařilo zásadně zlepšit fungování úřadů a často ani omezit korupci. Na druhou stranu můžeme uvést i řadu dobrých příkladů, které ukazují, že se alespoň někde věci mění k lepšímu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Právě díky spolupráci neziskové organizace a expertů z univerzitních a akademických institucí se v roce 2015 podařilo v bývalém vojenském prostoru Milovice vytvořit první projekt pastvy velkých kopytníků. Tento koncept se velmi rychle osvědčil a v současné době v Česku funguje celkem deset rezervací velkých kopytníků, které provozují neziskové organizace, města, kraje i soukromí vlastníci pozemků.

Přednáška na Karlově univerzitě se uskuteční dnes od 10:40 hodin v budově Přírodovědecké fakulty, přednáška na České zemědělské univerzitě ve středu od 15:45 hodin.

Kromě přednášek se v rezervaci konají také početné exkurze pro odborné společnosti a univerzity. Minulý týden se do terénu vypravili pracovníci České botanické společnosti, dnes se koná exkurze pro Českou zemědělskou univerzitu a v pátek na exkurzi přijedou účastníci z Jihočeské univerzity.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist