https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prijdte-se-dozvedet-jak-podporovat-sveho-sedlaka
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

PRO-BIO LIGA: Přijďte se dozvědět jak podporovat svého sedláka

9. ledna 2012 | PRO-BIO LIGA
Jako spotřebitelé jsme závislí na neviditelných řetězcích producentů, zpracovatelů, zprostředkovatelů, obchodníků, přes něž jen obtížně dohlédneme původu našich potravin. Kvůli tomu jsme velmi závislí na systémech, kde můžeme jen ve velmi malém rozsahu ovlivnit to, co budeme jíst. Řada spotřebitelů však dnes hledá možnosti jak získávat potraviny v místě a ze zdrojů, které přímo dohlédne nebo ovlivní. Jednou z cest jak zjistit a ovlivnit, jaké potraviny nakupujeme a jak bude vypadat naše zemědělství, je komunitou podporované zemědělství, neboli spolupráce zemědělce a spotřebitele se sdílením rizik a přínosů produkce potravin.

Proto ve dnech 20.-24. ledna proběhnou v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích veřejné diskuse, které se budou snažit veřejnosti přiblížit zkušenosti s komunitou podporovaným zemědělstvím ve Velké Británii a Německu. Semináře organizují PRO-BIO LIGA, Rosa, RC PRO-BIO Moravská brána a Veronica.

Cílem těchto diskusí je představit české veřejnosti koncept komunitou podporovaného zemědělství jako funkčního modelu pro udržitelnou produkci a spotřebu potravin, která se v západní Evropě v posledních letech ukazuje být životaschopnou, solidární a spravedlivou formou produkce a distribuce lokálních potravin a zajištění potravinové suverenity.

V diskusích s organizátory komunitních potravinových systémů z řad spotřebitelů i sedláků z Německa a Velké Británie by se účastníci akcí z řad spotřebitelů i zemědělců měli dozvědět, proč a také jak mohou spotřebitelé u nás podporovat svého sedláka a co to může přinést oběma stranám i celé společnosti.

Semináře budou probíhat 20.1. v Praze, 21.1. v Brně 23.1. v Českých Budějovicích a 24.1. v Ostravě vždy v odpoledních hodinách. Podrobnosti o časech a místech konání jsou k nalezení na www.biospotrebitel.cz/kpz.


Kontaktní osoba:
Jan Valeška
PRO-BIO LIGA
tel.: 272 660 501
mobil: 774 683 833
mail: info@biospotrebitel.cz
Další kontakty:
Brno: Veronika Fišerová, Ekologický institut Veronica, mail: veronika.fiserova@veronica.cz
České Budějovice: Josef Kadubec, ROSA České Budějovice, mail: kadubec@rosacb.cz
Ostrava: Alena Malíková, RC PRO-BIO Moravská brána, mail: alena.malikova@bioinstitut.cz


Co je komunitou podporované zemědělství

Community supported agriculture či komunitou podporované zemědělství je pojem, který v Čechách zatím nemá kořeny a vlastně ani srozumitelné označení. Na druhou stranu v řadě zemí kolem nás (a zejména v USA a západních zemích) ukazuje změnu vztahu veřejnosti k zemědělství a produkci potravin. Skuteční sedláci, nikoliv pouzí vlastníci půdy, kteří dříve platili za vyšší třídu, jsou dnes marginalizovanou, ohroženou skupinou. Stejně tak kvalitní, čerstvé, zdravé, environmentálně šetrné a dostupné potraviny z místních zdrojů se stále více stávají luxusním zbožím pro vyvolené. Právě z těchto důvodů spotřebitelé nejen v proamerickém kontextu, ale také například v Japonsku začali hledat cestu jak propojit záchranu zanikajících drobných hospodářství se získáním kvalitních místních potravin. Našli jej v konceptu všeobecně známém jako community supported agriculture či v českém překladu zemědělství podporované místní komunitou.
Proč má komunita podporovat své zemědělce?
Jedná se o koncept rozvoje drobného zemědělství, který v řadě zemí již téměř 20 let pomáhá malým sedlákům překonávat existenční problémy, odolávat nepředvídatelným výkyvům globálních trhů a snižovat jejich závislost na veřejných zdrojích financování. Spotřebitelům na druhou stranu přináší kvalitní místní a často bio produkci a především úzký kontakt s hospodáři a znalost místa vzniku konzumovaných potravin. Neméně důležitá je také skutečnost, že jedním z jeho dopadů je i zmenšování propasti mezi městem a venkovem.
Komunitou podporované zemědělství je jednak spotřebitelskou reakcí na řadu problémů, které s sebou přineslo zprůmyslnění zemědělství a výroby potravin (jako např. kontaminace potravin, nákaza BSE), a zároveň reakcí veřejnosti na potravinovou (ne)soběstačnost či dokonce závislost na dovozu, nebo masivní úbytek malých rodinných hospodářství. Například podle organizace Alliance Provence zaniknou ve francouzském regionu Provence vinou socioekonomických těžkostí každý den 3 statky.
Jak je tedy podporuje?
Prostá definice komunitou podporovaného zemědělství obvykle označuje partnerství mezi hospodáři a spotřebiteli v jehož rámci jsou rizika (neúroda) a přínosy (nadúroda) hospodaření sdíleny spravedlivěji, než v supermarkety ovládaném systému. Obě strany (spotřebitelé i sedláci) k tomuto systému přistupují s pochopením skutečnosti, že zemědělství není běžný typ podnikání, ale je to způsob zacházení s krajinou a lidským zdravím, který je závislý na proměnlivosti počasí, klimatu, atd. Právě proto se obě strany dohodnou na dodržení určitého závazku. Závazku, který ze strany spotřebitelů znamená platit spravedlivou cenu za produkci statku a nést rizika hospodaření a ze strany hospodáře produkovat zdravé, čerstvé a ideálně bio potraviny.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist