Bohumíra Jozífková "> PRůZKUM: ALTERNATIVNÍ ZDROJE ENERGIE A KVALITA OVZDUŠÍ - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pruzkum-alternativni-zdroje-energie-a-kvalita-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura DEMA: PRůZKUM: ALTERNATIVNÍ ZDROJE ENERGIE A KVALITA OVZDUŠÍ

28. dubna 2009 | Agentura DEMA
Autor: Bohumíra Jozífková, tel: 224 225 659, 224 229 464

V rámci programové řady Udržitelný rozvoj se DEMA, a. s. zaměřila na otázky mapující názory občanů na kvalitu ovzduší. V současné době jde o diskutované téma především v souvislosti se spuštěním programu Zelená úsporám. Do tiskové zprávy byla proto vybrána data, která lze argumentačně využít nejen v komunikaci s veřejností.

Bydliště – lokalita s čistým ovzduším
Čisté ovzduší v lokalitě
  • Odpovědi na otázku, zda lze lokalitu, kde občané bydlí, označit jako místo s čistým ovzduším, mají obdobnou strukturu jako při posuzování celkového životní prostředí: pozitivní náhled je téměř dvojnásobně častější (60%) než negativní (36%).
  • Diference jsou viditelné v případě umírněných variant odpovědí „spíše ano“ (48%) a „spíše ne“ (26%). Podíly výrazného souhlasu „rozhodně ano“ a kategorického „rozhodně ne“ se téměř shodují.

Zcela rozdílný pohled na čistotu ovzduší v rámci lokality, ve které občané žijí, je podmíněn velikostí místa bydliště: zatímco v malých, středních i větších městech převažuje spokojenost nad nespokojeností (nejvýrazněji ve středně velkých městech s pěti až dvaceti tisíci obyvateli, 77%!), v případě velkoměst nad sto tisíc obyvatel je tomu obráceně (téměř dvě třetiny občanů se vyslovují kriticky, 60%!; v Praze také 60%).

Co v lokalitě nejvíce zhoršuje kvalitu ovzduší

Spektrum získaných odpovědí na otázku, co se v místě bydliště největší měrou podepisuje na znečišťování ovzduší, bylo pestré a míra konkrétnosti naznačila, že občané dobře vědí, o čem je řeč. První místo na pomyslném žebříčku připadlo automobilovému provozu (40%, tj. čtyři odpovědi z deseti), a to nejen kvůli vysoké koncentraci vznikajících zplodin vlivem stále narůstajícího počtu aut a kamionů, ale i nevybudovaným obchvatům, nepromyšleným objížďkám aj. Hned za ním se umístil negativní dopad lokálního vytápění (27%, tj. zhruba tři odpovědi z deseti), především topení tuhými nebo nekvalitními topivy, spalování prakticky vším, co je levné a co hoří, pálením toho, co správně patří do popelnic či na kompost. Na bronzové příčce stojí továrny a průmysl (11%, tj. jedna odpověď z deseti), a to nejen velké podniky, ale i menší závody a místní podniky a provozovny.

Topení v domácnostech a ovzduší
Problémy u vytápění domácností

Na zhoršování ovzduší se podílejí i domácnosti, respektive způsob a okolnosti, týkající se topení. Co je v tomto ohledu širokou veřejností považováno za největší problém?

  • Občané ČR mají nejčastěji (43%) za to, že lidé, ve snaze co nejvíce ušetřit, doma spalují nejrůznější věci a odpady, které svým charakterem patří nikoliv do kamen, ale do popelnice nebo na kompost.
  • Podle každého čtvrtého občana (26%) hlavní problém spočívá v tom, že se pro vytápění stále využívají nekvalitní druhy paliva – uhlí a dříví.
  • Na vině je podle každého jedenáctého občana (9%) nedostatečná péče o technické vybavení domácností, které buď nejsou ochotny investovat do obnovy kamen a kotlů anebo zanedbávají údržbu a pravidelné čištění kamen, kotlů, komínů apod.
  • Každý sedmý občan (15%) se domnívá, že hlavním problémem je neznalost a neinformovanost: lidé nemají dostatek informací o škodlivosti emisí produkovaných topením ve své domácnosti, ani o tom, jak by bylo možné přejít na ekologičtější způsob vytápění.
Opatření pro zlepšení ovzduší
Opatření pro zlepšení ovzduší
  • Každý čtvrtý občan (24%) je přesvědčen, že nejúčinnější opatření, díky kterému by se zlepšila kvalita ovzduší, spočívá ve větší kontrole toho, čím lidé doma topí.
  • Podle každého pátého občana ČR (21%) je ze všeho nejdůležitější, aby se skutečně účinně a systematicky podporovalo využívání alternativních energií a ekologicky šetrnějších paliv (biomasa, sluneční kolektory ap.).
  • Každý šestý občan má za to, že nejvíce by čistotě ovzduší přispěla postupná výměna používaných kotlů a kamen na základě státní podpory (16%).
  • Více než čtvrtina obyvatel ČR si myslí, že je nutné provádět promyšlené informační kampaně, prostřednictvím kterých by se lidé více dověděli jak o škodlivosti emisí na zdraví lidí v konkrétních lokalitách (18%), tak o možnostech přejít na ekologičtější způsoby vytápění svých domovů (11%).
Zájem o alternativní zdroje energie

Otázka energetických zdrojů a finanční náročnosti získávání energie nabývá na důležitosti. Průzkum proto zjišťoval, zda občany zajímají informace o tom, co představují a jaké možnosti nabízejí nové, k životnímu prostředí šetrné způsoby získávání energie. Na základě zjištěných dat lze konstatovat, že výše deklarovaného zájmu má dobrou šanci stát se odrazovým můstkem reálného chování veřejnosti ČR.

Zájem o alternativní zdroje energie
  • Z posuzovaných možností vyvolává u široké veřejnosti největší zájem využití sluneční energie. Každý druhý občan by přivítal informace o tom, jaké možnosti skýtají solární systémy určené buď pro ohřev vody anebo kombinovaně pro přitápění i pro ohřev vody.
  • Každého třetího občana zajímá, co je spojeno s alternativou výroby elektrické energie s využitím solárních nebo větrných systémů.
  • Také o další, k životnímu prostředí šetrné způsoby získávání energie, je mezi občany zájem – každý třetí by se chtěl dovědět něco bližšího o tepelných čerpadlech a každý čtvrtý o kotlích na biomasu.

Nový dotační program Ministerstva životního prostředí Zelená úsporám nabízí šanci pro snížení spotřeby energie v domácnostech a zlepšení kvality ovzduší. Možnost získat finanční podporu se stává pro občany silným motivem pro účast v dotačním programu. Jeho součástí však musí být i vysoká míra osvěty – poradenských služeb, vysvětlování, příkladů dobré praxe atd., jejíž pomocí se předejde nejasnostem, planým nadějím a následným zklamáním. Výzkum totiž v doprovodných komentářích ukázal, že řada lidí o problematice slyší poprvé. V terminologii se nevyznají, neumí si představit, co se skrývá pod jednotlivými možnostmi, jaké jsou jejich výhody a nevýhody, jednoduše co, kde a jak se vyplatí udělat, aby se investice vrátila nejen po finanční stránce, ale i v uvědomění si důležitosti zodpovědného přístupu k využívání přírodních zdrojů.

Bohumíra Jozífková, tel: 224 225 659, 224 229 464
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist