Aleš Miklík "> První hlasování uhelné komise: Nejdříve by měly skončin nejšpinavější uhelné elektrárny. Počerady a Chvaletice musí následovat Prunéřov I - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prvni-hlasovani-uhelne-komise-nejdrive-by-mely-skoncin-nejspinavejsi-uhelne-elektrarny.pocerady-a-chvaletice-musi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Zelený kruh: První hlasování uhelné komise: Nejdříve by měly skončin nejšpinavější uhelné elektrárny. Počerady a Chvaletice musí následovat Prunéřov I

5. června 2020 | Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Zelený kruh
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Uhelná komise dnes odhlasovala svoje první rozhodnutí. Jako kritérium pro odstavování uhelných elektráren doporučí vládě uhlíkovou emisní náročnost (tedy množstí skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie). Nejdříve by tedy měly být odstaveny nejplýtvavější elektrárny. Ekologické organizace upozorňují, že kromě elektrárny Prunéřov I se jedná zejména o elektrárny Počerady či Chvaletice, které mají ještě menší účinnost než ona [1].

Na závěr 5. zasedání Uhelné komise proběhla poslední prohlídka právě zastaralé uhelné elektrárny Prunéřov I, která bude 30. června firmou ČEZ definitivně odstavena. Zelený kruh, Hnutí DUHA i Greenpeace to vítají a na tomto příkladu poukazují, že uhelné elektrárny jde odstavovat.

Další zastaralé a plýtvavé elektrárny by přitom bylo možné odstavit již nyní. V loňském roce se v ČR vyrobilo o 13 TWh elektřiny více, než spotřebovalo [2]. Přebytek vývozu je o téměř 1 TWh vyšší, než dohromady vyrábějí elektrárny Počerady, Chvaletice a Prunéřov I [3]. Elektrárny Počerady a Chvaletice jsou také největší zdroje škodlivé rtuti do ovzduší a společně vyprodukují stejně emisí oxidu uhličitého jako 4 miliony osobních aut [4].

Podle podrobného modelování elektrizační soustavy ČR, které nechaly již dříve zpracovat ekologické organizace a sdružení energetických firem, je v případě rozumného využití potenciálu obnovitelných zdrojů a přesunu spotřeby plynu z tepla na výrobu elektřiny možné odstavit všechny uhelné elektrárny do roku 2030 (modelování počítalo s pokračováním využívání elektřiny z uhelných tepláren) [5].

Jan Rovenský, člen Uhelné komise za Greenpeace ČR, řekl:
"Dnes poprvé uhelná komise schválila něco konkrétního: hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie. Toto rozhodnutí samozřejmě vítáme, ale samo o sobě nezaručuje nic: rozhodující bude, jak rychle bude dnes zahájené zavírání uhelných zdrojů pokračovat a v kterém roce skončí. Ekologické organizace v uhelné komisi prosazují, aby byla poslední uhelná elektrárna v ČR odstavena v roce 2030 a do roku 2035 jí následovala i poslední uhelná teplárna."

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA, člen Uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh, řekl:
"Uhelné elektrárny je možné začít zavírat nyní, jak ukazuje příklad elektrárny Prunéřov I, která končí tento měsíc. Ale stejně znečišťující, plýtvavé a nepotřebné jsou i elektrárny Počerady či Chvaletice. Dává smysl, aby Uhelná komise jejich uzavření navrhla jako součást svého doporučení pro vládu skončit s uhlím úplně. Zejména když nyní Uhelná komise schválila, že nejdříve mají končit nejšpinavější elektrárny."

Zdůrazňujeme, že výše uvedená vyjádření členů Uhelné komise jsou projevem jejich osobního názoru, resp. názoru Zeleného kruhu a Greenpeace ČR, nikoliv názoru celé Uhelné komise.


Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Rovenský, Greenpeace, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org

Poznámky pro editory a editorky:
[1] Podle prezentace společnosti ČEPS pro investory má Prunéřov I emisní faktor 909 g CO2/kWh, Počerady mají ještě vyšší intenzitu 948 g CO2/kWh.
https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ospol/fileexport-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2019-10/vnitrni-informace-cez-031-2019_uhelna-energetika_v_cr.pdf (strana 21)
[2] Z České republiky se v roce 2019 vyvezlo o 13 TWh více elektřiny, než se dovezlo. Ukazuje to aktuálně zveřejněná Zpráva o provozu elektrizační soustavy Energetického regulačního úřadu: http://www.eru.cz/documents/10540/5381883/Ctvrtletni_zprava_2019_IV_Q.pdf/78ade820-c6b2-41e0-8a72-56bd8d20a94d (str. 6 v tabulce nahoře)
[3] Dle prezentace ČEZ pro investory a analytiky z 4. 10. 2019 elektrárna Počerady vyrobí ročně maximálně 5,3 TWh a elektrárna Prunéřov I pak 2,2 TWh: https://www.cez.cz/webpublic/file/edee/ospol/fileexport-s/pro-investory/informacni-povinnost-emitenta/2019-10/vnitrni-informace-cez-031-2019_uhelna-energetika_v_cr.pdf
Elektrárna Chvaletice vyrobila dle veřejného sdělení společnosti Seven Energy v roce 2018 rekordní množství - 4,7 TWh. Celkem tedy tyto zastaralé zdroje dodaly 12,2 TWh.
[4] http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/nis/CRF/CZE_2019__04042019_164747_ready_for_submission.zip (inventarizace emisí CO2 v ČR v roce 2017, novější data za všechny sektory ještě nejsou, data za sektor ETS jsou reportována nejdříve, proto již dnes byla zveřejněna za rok 2019)
Počet osobních aut v ČR lze nalézt na http://portal.sda-cia.cz/stat.php?p#rok=2017&mesic=12&kat=stav&vyb=&upr=&obd=m&jine=false&lang=CZ&str=vpp
[5] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Infolist-sit-bez-uhli.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

7.6.2020 18:04
Dobrý. Dobrých zpráv je po čertech málo. Ale otázka u nás stále zní: udělají to, nebo se jen kecá a lže? Čím tu energii nahradí a jak to bude postupovat? Skutečně chceme omezovat externality nebo je to zase jen populistické plácání?
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist