https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ptaci-na-krmitku-mame-novy-vyukovy-program-pro-skoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Ptáci na krmítku – máme nový výukový program pro školy

Vzdělávání školní mládeže a budování pozitivního vztahu k přírodě je jednou z klíčových aktivit České společnosti ornitologické. Pro žáky základních škol pravidelně připravuje materiály obohacující výuku o environmentální rozměr. V letošním roce je pro učitele základních škol připraven kompletní výukový program o přikrmování volně žijícího ptactva. Program vrcholí sčítáním ptáků na krmítkách, které proběhne 8.–10. ledna 2021.


Děti zjistí, jak správně přikrmovat ptáky

Nově připravený výukový program seznámí žáky s druhy ptáků na krmítkách a se způsoby, jak je vhodně v zimním období přikrmovat. „Žáci si sami vyrobí jednoduché krmítko a budou pozorovat, kteří ptáci z okolí školy o něj jeví zájem,“ vysvětluje Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Své znalosti si pak žáci otestují při pozorování ptáků na krmítku v rámci vědeckého výzkumu, který organi­zuje Česká společnost ornitologická pod názvem Ptačí hodinka.


Podklady jsou ideální i pro online výuku

Výukový program je určen pro žáky 3. – 5. tříd, s pomocí ho zvládnou i děti z nižších ročníků. „Velkou výhodou je, zvláště v dnešní době, že veškeré podklady k výukovému programu jsou na webu Ptačí hodinky volně ke stažení a mohou být využity i v rámci online výuky. Doufáme, že samotné sčítání již budou moci děti zažít se spolužáky ve svých třídách, pokud to ale situace nedovolí, není problém sčítat ptáky na krmítku z pohodlí domova třeba s rodiči,“ říká Hořáková.

Školy i další zájemci se už nyní mohou přihlásit ke sčítání přes tlačítko k odběru novinek na webu ptacihodinka.birdlife.cz, který bude zároveň sloužit k následnému vkládání lednového pozorování. „V minulém ročníku nám školy zaslaly data z více než 260 sčítání a doufáme, že i v následujícím ročníku je to bude bavit,“ přeje si Hořáková.

Hlavním cílem programu Ptačí hodinka je zapojit veřejnost do zimního přikrmování ptáků a prostřednictvím sčítání zjistit více o chování ptáků přezimujících v České republice. „Ukážeme účastníkům, že přispět k vědeckému poznání může každý. A ještě ho to bude bavit. Díky našim podkladům si školní děti snadno zvládnou vyrobit vlastní krmítko a spolehlivě rozeznat vrabce polního od domácího či sýkoru koňadru od modřinky,“ říká Hořáková.

Výukové materiály jsou ke stažení zde: https://ptacihodinka.birdlife.cz/pro-skoly/
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist