Karolína Šůlová "> Ptáci za chřipku nemohou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ptaci-za-chripku-nemohou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ptáci za chřipku nemohou

21. března 2006 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Dnešní den je oficiálně prvním dnem jara [1]. Jeho první ptačí poslové však k nám začali přilétat už před několika týdny. Ministerstvo životního prostředí v souvislosti s aktuální mediální popularitou ptačí chřipky (resp. viru H5N1) varuje před jakoukoli panikou, zabíjením ptáků či ničením jejich hnízd. „Ptáci za ptačí chřipku nemohou. Opatrnosti je třeba, ale lidé by neměli podléhat panice. Při běžném kontaktu jako je třeba krmení na krmítkách žádné nebezpečí nehrozí,“ říká ornitolog a náměstek ministra životního prostředí pro ochranu přírody František Pojer.

Pro člověka může být nebezpečná jedna z forem ptačí chřipky, způsobená virem H5N1. Nakazit se lze jedině velmi úzkým kontaktem s infikovanými ptáky. Podle Státní veterinární správy je nejpravděpodobnější možné riziko pro člověka při kontaktu v chovech drůbeže či pro ornitology v záchranných stanicích. Příležitostným návštěvníkům těchto stanic ale žádné nebezpečí nehrozí.

Pro prevenci postačí se vyvarovat zbytečných kontaktů s ptáky, u nichž existuje podezření z nákazy, ale také s jejich trusem. V České republice veterináři dodnes vyšetřili více než 1200 uhynulých ptáků a nebezpečný virus H5N1 nezjistili u žádného z nich. Jakákoli panika tedy rozhodně není na místě.

Odpovědi na konkrétní dotazy k ptačí chřipce najdete na stránkách Státní veterinární správy na adrese http://www.svscr.cz či na webu http://www.ptaci-chripka.cz. Případné jednorázové úhyny většího počtu ptáků hlaste nejbližší veterinární správě – kontakty na http://www.svscr.cz.

MŽP rozhodně varuje před zabíjením ptáků či ničením jejich hnízd. Obojí je u nás zákonem zakázáno [2]. Naopak doporučuje až do odtání sněhu pokračovat v zimním přikrmování ptactva v krmítkách a stejně tak ve vyvěšování vhodných ptačích budek v období před začátkem hnízdění. Návody najdete na stránkách České společnosti ornitologické (http://www.birdlife.cz), či Českého svazu ochránců přírody (http://www.csop.cz/zivazahrada).

Do České republiky se začínají vracet na svá hnízdiště tažní ptáci ze svých zimovišť. Na cestě do Evropy jsou už mj. černí čápi z projektu Flying over Natura 2000 (sledovat je můžete na http://www.rozhlas.cz/flyingover), vracet se začnou také čápi bílí, vlaštovky, rorýsi či jiřičky. Zpátky už jsou skřivani i další druhy tažných ptáků. V Česku hnízdí 222 druhů ptáků. Z toho je 123 druhů ohrožených, 35 druhů dokonce kriticky ohrožených.


Poznámky:
[1] Astronomicky zcela přesně letos začalo jaro 20. března v 19:25.
[2] Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

Další informace:
http://www.svscr.cz
http://www.ptaci-chripka.cz
http://www.birdlife.cz
http://www.mos-cso.cz
http://www.csop.cz/zivazahrada
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist