Karolína Šůlová "> Rada EU pro životní prostředí bude zasedat v Lucemburku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rada-eu-pro-zivotni-prostredi-bude-zasedat-v-lucemburku-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Rada EU pro životní prostředí bude zasedat v Lucemburku

26. června 2006 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Dne 27. června se v Lucemburku uskuteční řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí, kterého se zúčastní delegace ČR vedená náměstkem ministra životního prostředí – ředitelem sekce zahraniční projektové spolupráce Tomášem Novotným.

Na zasedání se bude jednat například o Tematické strategii pro předcházení vzniku odpadů a jejich recyklaci. Strategie mimo jiné stanovuje základní priority EU v oblasti odpadů a navrhuje zavést pětistupňovou hierarchii nakládání s odpady - prevence vzniku odpadů, opětovné využívání odpadů, recyklace, energetické využívání a odstraňování odpadů. Potvrzuje nutnost přijetí konkrétních cílů v prevenci, recyklaci a využití odpadů a účinných nástrojů k jejich dosažení v připravované rámcové směrnici o odpadech. Návrhy, které směřovaly k této podobě strategie, Česká republika na jednáních aktivně prosazovala.

Dva důležité návrhy však do textu zapracovány zatím nebyly a jsou nyní uvedeny jako přetrvávající výhrady České republiky.

Především jde o návrh na rozšíření aplikovatelnosti principů blízkosti a soběstačnosti. Tyto principy se dosud používají pouze na odstraňování odpadů. Česká republika spolu s Dánskem a Lucemburskem navrhuje rozšířit aplikovatelnost těchto principů i na využití směsného komunálního odpadu a na veškeré spalování odpadu ve spalovnách. To by umožnilo výrazněji regulovat nakládání se směsným komunálním odpadem i spalování odpadů včetně jejich přeshraniční přepravy.

Česká republika má výhrady i k navrženému přístupu rozlišování, zda v případě spaloven komunálního odpadu jde o zařízení k odstranění či využití odpadu, založenému výhradně na energetické účinnosti spalovny.

V obou případech počítá Česká republika s podporou zemí Visegrádské skupiny, pokusí se získat i podporu dalších zemí a bude příslušné návrhy prosazovat při následných jednáních o rámcové evropské směrnici o odpadech.

Dalšími tématy jednání jsou: návrh Směrnice EP a Rady o vyhodnocování povodňových rizik; návrh Směrnice EP a Rady o kvalitě vnějšího ovzduší a o čistším vzduchu pro Evropu – tato Směrnice je součástí plánu Evropské komise na zjednodušení současné legislativy EU.

Rada se bude zabývat také Tematickou strategií pro městské prostředí – stát by měl pomocí finančních, vzdělávacích a osvětových nástrojů vytvořit rámec pro podporu úsilí měst a obcí snížit znečištěné ovzduší, dopravní zátěž, ubývající plochy zeleně, nekvalitní zastavěné prostředí a rozrůstání měst do krajiny.

Ministři také pravděpodobně schválí finanční perspektivu programu LIFE+ [1] pro roky 2007 - 2013.

V oblasti obnovitelných zdrojů energie se budou probírat připravované dokumenty Strategie pro biopaliva a Akční plán pro biomasu, jejichž cílem je vyšší podpora biopaliv a využití biomasy, a to jak na úrovni EU, tak i v rozvojových zemích; a nastolení podmínek pro široké využití biopaliv. Členské státy EU dále musí pro splnění cílů týkajících se výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie zvýšit podíl využívané biomasy.

Mezi řadou dalších témat budou geneticky modifikované organismy (GMO), problematika biologického odpadu, výsledky řady konferencí a zasedání (MOP3 [2], COP 8 [3]), evropská opatření při nedostatku vody a v období sucha či dovoz volně žijících ptáků do EU.


Další informace:

Rada EU pro životní prostředí (MŽP): http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPZKF3ZK9T2
Rada EU pro životní prostředí (EU): http://www.consilium.europa.eu/cms3_fo/showPage.ASP?lang=CS
Povodňová ochrana v ČR: http://www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/voda_povodne
Program LIFE: http://ec.europa.eu/environment/life/home.htm
Program LIFE+: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPJKFAMUC0Z
Tematická strategie o životním prostředí ve městech: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPZKF5DFNX3
Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti: http://www.env.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPMVFA4QCAR
Konference k Úmluvě o biologické rozmanitosti: http://www.biodiv.org/convention/cops.asp
Úmluva o biologické rozmanitosti: http://www.ochranaprirody.cz/index.php?cmd=page&id=3255


Poznámky:
[1] Program LIFE+ je jediný specifický program výhradně podporující životní prostředí, který do sebe spojuje několik dosavadních programů. Je tvořen třemi pilíři „Příroda a biologická rozmanitost“, „Informovanost a komunikace“ a „Politika a správa v oblasti ŽP“ Cílem programu je poskytnout větší prostor pro spolufinancování projektů v oblasti ochrany ŽP s ohledem na národní a regionální priority.

[2] Třetí zasedání smluvních stran Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti (MOP3) se konalo v Brazílii v březnu 2006. Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti je prvním protokolem k Úmluvě o biologické rozmanitosti. Česká republika jej ratifikovala 8. října 2001, Protokol vstoupil v platnost 11. 9. 2003. Cílem protokolu je přispět k ochraně a bezpečnosti při nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO), které mohou mít nežádoucí účinky na zachování a udržitelné využívání biologické rozmanitosti a představují jisté riziko pro lidské zdraví. Protokol je zaměřen především na přeshraniční pohyb GMO.

[3] COP 8 – osmá konference k Úmluvě o biologické rozmanitosti. Cílem Úmluvy je ochrana biodiverzity, tj. rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů, jejich genetického základu a různorodosti ekosystémů. Státy mají suverénní právo využívat své vlastní zdroje v souladu se svou ekologickou politikou, jsou však i odpovědné zajistit, aby svými aktivitami nepůsobily škody životnímu prostředí jiných států nebo území za hranicemi národní působnosti.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist