https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-greenpeace-na-programove-prohlaseni-vlady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Reakce Greenpeace na programové prohlášení vlády

11. května 2018 | Greenpeace ČR
Ve vznikajícím programovém prohlášení je z hlediska životního prostředí spousta pozitivních pasáží, důležité ovšem je, aby nezůstaly jen na papíře, nebo aby vláda nakonec nešla úplně jiným směrem. Navzdory původním slibům jsme se například v minulém vládním období dočkali omezení práv veřejnosti zapojovat se do správních řízení, naopak na slíbený antifosilní zákon vůbec nedošlo.


Energetika

Vítáme, že vláda potvrzuje limity těžby na severu Čech a chce zároveň zvýšit poplatky z těžby některých nerostů. Jen doufáme, že mezi těmi nerosty nebude chybět hnědé uhlí, protože právě u něj kvůli nízkým poplatkům již stát přišel o miliardy korun. Zatím se přímo o uhlí text nezmiňuje.

U energetiky nám chybí jasné a reálné cíle. Pozitivem je, že vláda chce snižovat množství energie vyráběné z uhlí, stále ale chce v dlouhodobém horizontu vedle obnovitelných zdrojů spoléhat i na velmi drahou a nejistou investici do jádra. Vítáme snahu podpořit samovýrobu energie a decentralizaci zdrojů. Občanská energetika má podle vládního prohlášení být pro vlastní potřebu, ovšem my bychom chtěli, aby si lidé mohli nejen vyrábět elektřinu pro sebe, ale za férových podmínek její přebytky také dodávat do sítě.


Odpady a plasty

Pasáže týkající se zacházení s odpady jsou obecně v pořádku. Je dobře, že vláda chce prosazovat principy oběhové ekonomiky. Uvítali bychom ale, kdyby se jen nezmiňovala o recyklaci a lepším třídění odpadů, ale především se zaměřila na způsoby, jak předcházet vzniku odpadu a jak opětovně používat výrobky. Doufáme, že na obecné záměry vlády budou navazovat konkrétní kroky, které budou plnit co nejvíce bodů evropské plastové strategie a povedou k eliminaci jednorázových plastů.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist