Richard Nagel "> Rekordní rok pro čápy černé v Českém Švýcarsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rekordni-rok-pro-capy-cerne-v-ceskem-svycarsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Rekordní rok pro čápy černé v Českém Švýcarsku

9. srpna 2017 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Richard Nagel, tel: 412 354 048, 737 276 857
K poslednímu červenci skončilo omezení vstupu do vybraných lokalit národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce. Důvodem omezení bylo zajištění nerušeného vývoje mláďat zvlášť chráněných druhů ptáků. Vedle výra velkého a sokola stěhovavého se této ochraně těšila také hnízdiště čápů černých, pro které byl letošní rok v řadě ohledů rekordní.

Celkem se v v širším regionu Českého Švýcarska podařilo v letošním roce prokázat hnízdění na 6 lokalitách. Na dalších nejméně 4 lokalitách se čápi černí pravidelně zdržovali, ale hnízdo se nepodařilo nalézt. Vyvedeno bylo dohromady nejméně 18 mláďat, z nichž 16 bylo okroužkováno. „Počtem okroužkovaných čapích mláďat jsme vyrovnali náš rekord z roku 2012“, říká Pavel Benda, ornitolog a ředitel Správy NP České Švýcarsko v jedné osobě a pokračuje: „Okroužkovaných mláďat mohlo být ještě víc, ale jedno hnízdo se bohužel podařilo dohledat až po vyhnízdění. V jeho okolí jsme pozorovali jedno mládě, ovšem skutečný počet mladých čápů z tohoto hnízda byl pravděpodobně vyšší“.

V letošním roce byl zaznamenán také další čapí rekord. Páru hnízdícímu nedaleko Doubice se totiž podařilo zdárně vyvést 5 mláďat, což je nejvyšší počet mláďat zaznamenaný v Českém Švýcarsku na jednom hnízdě. Jistou specialitou zdejších čápů je, že si svá hnízda většinou budují na skalních římsách. A právě ze skalního hnízda pochází také letošní rekordní snůška. V ostatních oblastech České republiky naopak převládají hnízda stromová.

Čáp černý patří k silně ohroženým ptačím druhům naší fauny. Také proto se Správa NP České Švýcarsko zapojila do evropského projektu značení čápů černých barevnými odečítacími kroužky. Pavel Benda k tomu na závěr dodává: „Díky tomuto projektu se podařilo lépe zmapovat tahové trasy a hnízdiště čápů pocházejících z našeho regionu, ale také zjistit, zda jsou čápi věrní svému hnízdišti či jakého věku se dožívají. Získané poznatky s úspěchem využíváme při plánování a realizaci opatření na ochranu tohoto nádherného ptačího druhu“.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist