https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rezort-zemedelstvi-neplati-farmarum-kolik-ma-zatimco-skolstvi-nevi-co-s-penezi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svaz marginálních oblastí: Rezort zemědělství neplatí farmářům kolik má, zatímco školství neví co s penězi

Za odvedené výkony zaplatí v roce 2012 ministerstvo zemědělství českým farmářům o 36 % méně, než nařizuje evropská legislativa. Jedná se o státní zakázky, které se týkají péče o krajinu a jsou nasmlouvány v rámci Programu rozvoje venkova na pět let.

Prostřednictvím těchto zakázek, resp. veřejných statků stát zajišťuje obyvatelstvu čistou pitnou vodu, řeší povodňová rizika apod. Zemědělci jsou tak nuceni plnit své závazky, aniž by za ně dostávali řádně zaplaceno.

Problém spočívá v tom, že čeští úředníci nesprávně interpretují výši prostředků, která má být českým zemědělcům vyplácena. Evropské předpisy ukládají členským státům povinnost proplácet farmářům odvedenou práci ve výši vynaložených nákladů, resp. vzniklé újmy. Částky k proplacení však ministerstvo zemědělství uměle snižuje tím, že je dělí historickým kurzem 29,784 Kč/EUR, ale každoročně je proplácí v aktuálním kurzu, který je nižší.

Za rok 2012 tak zemědělcům proplatí náklady dle kurzu 25,505 Kč/EUR, který byl zveřejněn v prvním letošním úředním věstníku EU. Výsledná korunová úhrada tak bude letos o uvedených 14 % nižší. Vzhledem k nadřazenosti práva EU však mají zemědělci nárok na plnou kompenzaci a nikoli takto upravenou.

Celkový nedoplatek státu jen z titulu nesprávně stanoveného kurzu přesáhne 5 miliard korun za roky 2007-2011 a čeští zemědělci začínají zvažovat uplatnění těchto nároků, protože stát jim krátí i další příjmy.

Situaci zemědělců zhoršuje inflace, protože ministerstvo vychází ve svých propočtech z nákladů let 2001-2004. Od té doby však cenová hladina vzrostla o více než 22 %. Celkově tak letos stát za úhrady veřejných statků zaplatí zemědělcům o 36 % méně, než by měl.

Snížení plateb se dotýká hospodářů v zemědělství a lesnictví. Nejvíce jsou postiženi farmáři z méně příznivých oblastí, kde péče o veřejné statky patří mezi stěžejní role zdejšího zemědělství, takže tyto platby představují v jejich příjmech největší podíl.

Je zvláštní, že stát prostřednictvím ministerstva zemědělství nemá na řádné placení závazků vůči krajině, když na ministerstvu školství leží 53 mld. Kč z evropských fondů, které jsou jen těžko efektivně utratitelné za semináře a projekty typu nákupu rezervních notebooků k notebookům.

Věříme, že v nadcházejícím jednání o rozpočtech či programech na roky 2014-2020 bude uvedené zohledněno a peníze budou směřovat tam, kde mají smysl a odvádějí viditelnou práci.

---

Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí ČR zabývající se převážně živočišnou výrobou. Členy SMO či jeho členských organizací je více než 950 zemědělských farem.
www.lfa.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist