https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozsireni-projektu-mezinarodni-spoluprace-cr-gruzie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká geologická služba: Rozšíření projektu mezinárodní spolupráce ČR - Gruzie

Dvoustranný projekt zahraniční rozvojové spolupráce v sektoru připravenost a prevence katastrof s názvem: „Hodnocení náchylnosti k sesouvání v hornatých částech Gruzie na příkladu ohrožených sídel, mezinárodní silnice a energovodů v municipalitě Dusheti“ byl rozšířen o praktická školení gruzínských odborníků na příkladu sesuvu Bazaleti.

Česká rozvojová agentura zajišťuje přípravu, financování a monitoring dvoustranných projektů rozvojové spolupráce mezi ČR a partnerskými zeměmi. Jednou z těchto zemí je i Gruzie, kde probíhá mimo dalších projektů od roku 2014 také projekt „Hodnocení náchylnosti k sesouvání v hornatých částech Gruzie na příkladu ohrožených sídel, mezinárodní silnice a energovodů v municipalitě Dusheti“, jehož realizátorem je Česká geologická služba ve spolupráci s českými firmami Watrad a IsaTech. Gruzínským partnerem projektu je geologická sekce Národní agentury pro životní prostředí (NEA). Na realizaci daného projektu bylo z prostředků zahraniční rozvojové spolupráce v letech 2014 – 2017 uvolněno celkem 12 565 857 Kč.

Projekt je realizován v regionu Mtskheta-Mtianeti, který je postižen značnou geologickou nestabilitou projevující se častými sesuvy půdy různých typů, které způsobují ztráty na majetku i životech. Cílem projektu je zvýšit schopnosti geologické sekce Národní agentury pro životní prostředí (NEA) předcházet ohrožení, která vyplývají ze svahových nestabilit v regionu. K dosažení cíle vede zejména identifikace území náchylných k sesouvání, a to na základě nově nabytých znalostí a zkušeností s terénním průzkumem a prioritizací svahových nestabilit, modelováním v prostředí GIS a aktivním využíváním nové databáze svahových nestabilit, která bude v rámci projektu přizpůsobena pro použití v podmínkách Gruzie. V souvislosti s instalací pilotního monitorovacího systému jsou gruzínské straně rovněž předávány teoretické a praktické znalosti o používání moderních monitorovacích systémů a jejich napojení na systém včasného varování.

Na základě žádosti gruzínského partnera budou v roce 2017 provedena geofyzikální měření a modelování stability svahu na lokalitě Bazaleti, kde rozsáhlý sesuv půdy v roce 1988 vedl k vystěhování desítek obyvatel. Sesuv i nadále ohrožuje obec nacházející se 50 km severně od hlavního města Tbilisi. Veškeré práce budou probíhat za přítomnosti gruzínských odborníků a bude organizováno několik školení odehrávajících se v Tbilisi i v České republice. Jejich cílem je, aby gruzínští pracovníci agentury NEA byly schopni tyto metody používat v budoucnosti samostatně.

Kontakt: Mgr. Aleš Havlín, PhD., vedoucí projektu, ales.havlin@geology.cz, 543 429 252, 724 571 398
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist