https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sber-nejen-cesneku-nejen-v-chko-litovelske-pomoravi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa CHKO Litovelské Pomoraví: Sběr (nejen) česneku (nejen) v CHKO Litovelské Pomoraví

Divoká jarní zelenina s téměř zázračnými účinky. Takto je prezentován stále populárnější česnek medvědí. A tak další a další zájemci rozšiřují řady tradičních konzumentů. Občas však můžeme narazit na informace o jeho ochraně a tedy i zákazu trhání. Ne všichni v tom mají jasno a informační chaos prohlubují někdy i nepřesné novinové články.

Česnek medvědí nepatří mezi druhy jmenovitě chráněné zákonem o ochraně přírody (zákon č. 114/1992 Sb., dále jen „zákon“). Není tedy tzv. zvláště chráněným druhem a na rozdíl od např. bledulí nebo sněženek ho trhat lze stejně jako např. kopřivy a další běžné rostliny.

Jiná je však situace v některých chráněných územních. (Nebudeme se zde věnovat národním parkům, kde jsou pravidla nastavena jejich bližšími ochrannými podmínkami a návštěvními řády.) V přírodních rezervacích (PR) a národních přírodních rezervacích (NPR) zákon sběr rostlin přímo zakazuje (§ 29 odst. i a § 34 odst. e) a na jejich území tedy česnek medvědí trhat nelze (ale např. ani ty zmíněné kopřivy). Pro upřesnění ale dodejme, že v přírodních rezervacích se zákaz sběru netýká lesních plodů a tak kupříkladu maliny sbírat lze. Uvnitř CHKO Litovelské Pomoraví jsou tyto PR a NPR:
PR Doubrava
PR Hejtmanka
PR Kačení louka
PR Kenický
PR Litovelské luhy
PR Panenský les
PR Plané loučky
PR U spálené
NPR Ramena řeky Moravy
NPR Vrapač

Dále u některých přírodních památek případně národních přírodních památek může být sběr rostlin zakázán (resp. vázán na souhlas orgánu ochrany přírody) bližšími ochrannými podmínkami, které jsou stanoveny v jejich vyhlašovacích předpisech. Uvnitř CHKO Litovelské Pomoraví je tato situace u těchto území:
PP Častava
PP Hvězda
PP Kurfürstovo rameno
PP U přejezdu
PP U senné cesty
PP V Boukalovém

Maloplošná zvláště chráněná území jsou označena na přístupových cestách státním znakem a vyznačen je, pomocí červených pruhů umístěných obvykle na stromech, i průběh jejich hranice.

A konečně je ještě potřeba dodat, že na všechny rostliny i živočichy se vztahuje tzv. obecná ochrana vymezená v zákoně v § 5. V něm je stanoveno, že orgán ochrany přírody může zakázat nebo omezit takovou činnost, která by mohla způsobit ohrožení daného druhu, narušení jeho rozmnožovacích schopností, zánik jeho populace nebo zničení ekosystému, kterého je součástí. Jde tedy o nástroj, kterým je možné regulovat např. případné příliš intenzivní rozsáhlé trhání česneku medvědího pro komerční účely. A to i mimo jakákoliv chráněná území.

Mapa míst, kde je sběr rostlin zakázán je na http://litovelskepomoravi.ochranaprirody.cz/aktuality/sber-nejen-cesneku-nejen-v-chko-litovelske-pomoravi/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist