https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/schvalene-memorandum-zaruci-kvalitni-vodu-v-povodi-zelivky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. m. Praha: Schválené memorandum zaručí kvalitní vodu v povodí Želivky

6. května 2008 | Hl. m. Praha
Obyvatelé Prahy pijí velmi kvalitní vodu. Dokazují to naměřené koncentrace sledovaných škodlivých látek ve vodě v nádrži Švihov-Želivka, která je největším zdrojem pitné vody v ČR a má zásadní význam pro zásobování pitnou vodou obyvatel hlavního města Prahy, Středočeského kraje a také kraje Vysočina. Voda na přítocích do přehrady ale už tak kvalitní není. Podepisuje se na ní především zemědělská činnost a mnohdy i špatně řešená kanalizace obcí v povodí. Zmíněné tři kraje se proto dohodly na podpisu memoranda, které má garantovat komplexní a dlouhodobou ochranu povrchové vody v povodí a nádrži samotné.

„Nádrž se škodlivých látek z přítoků dokáže z devadesáti procent zbavit sama svými přirozenými přírodními samočistícími procesy. Zbytek obstará vyspělá technologie zdejší úpravny. Samozřejmě však uvítáme, pokud se s obcemi na přítocích do nádrže Švihov dohodnou kroky, které kvalitu surové vody ještě dále zvýší,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy Pavel Klega.

Přísun nežádoucích látek v povodí nádrže, především dusíku a fosforu, podle něj přímo souvisí se špatně nastavenými parametry procesů zemědělské výroby v dané oblasti a také s růstem bytové a průmyslové výstavby v obcích v povodí, kterou nedoprovázela dostatečná opatření na ochranu jakosti zdejších vod. „Mluvím o nedokonalém odkanalizování, chybějících či poddimenzovaných čistírnách odpadních vod, mnohdy špatně řešeném skládkování odpadu a zabezpečení zemědělských provozů a podobně. Zdroje možného znečištění se dle odborných analýz Zemědělské vodohospodářské správy nacházejí na celé ploše povodí,“ podotkl náměstek Klega.

Prvním krokem ke zajištění zvýšení kvality vod v přítocích do nádrže Švihov-Želivka je uzavření Memoranda Hlavního města Prahy, Středočeského kraje a kraje Vysočina. Jeho text dnes schválila Rada hl. města Prahy. Zúčastněné strany se v něm zavazují podporovat projekty, které přinesou reálné snížení současného znečištění povrchových vod a podpoří ochranu před povodněmi. Zároveň mají obcím zapojeným do projektů přinést užitek také v sociální a ekonomické oblasti v podobě nově vytvářených pracovních příležitostí.

Druhým krokem je založení obecně prospěšné společnosti Čistá Želivka, o.p.s., z iniciativy obcí a svazků a sdružení obcí v rámci místních mikroregionů, které venkovský rozvoj spojují především s prosperitou vodárenství a péčí o místní vodní toky. Společnost již začala pracovat na prvním významném projektu v duchu Memoranda, projektu Komplexních biotechnických opatření.


Navrhovaný komplex biotechnických opatření v povodí vodárenského zdroje Želivky je zaměřen především na:

* zvýšení zadržování vody v krajině výstavbou wetlandů a suchých poldrů
* změnu orné půdy v rizikových oblastech na travní nebo lesní kultury
* snížení půdní eroze v případě pěstování kukuřice nebo brambor na svažitých pozemcích přerušováním délky svahu obilními pásy
* pozemkové úpravy s cílem získat stabilní ekologické půdní systémy
* výstavbu čistíren odpadních vod nutných zejména v malých obcích v rizikových oblastech, které je doposud nemají
* zavedení lepšího managementu a péče o malé vodní toky ve venkovských katastrech s využitím účinné pomoci místních lidí
* zavedení odpovídající struktury využívání půdy /zemědělství/ k dodržení limitních hodnot znečištění povrchových vod
* zlepšení aktuálního monitorovacího systému s cílem lepší identifikace bodových a plošných zdrojů znečištění a účinné uplatnění systému „znečišťovatel platí“


Podporované aktivity

* výstavba, rekonstrukce a intenzifikace úpraven vody a zdrojů pitné vody zásobujících více než 2000 obyvatel
* výstavba, rekonstrukce a dostavba přivaděčů a rozvodných sítí pitné vody v obcích nad 2000 obyvatel
* výstavba, rekonstrukce a intenzifikace úpraven a zdrojů pitné vody a výstavba, rekonstrukce a dostavba přivaděčů a rozvodných sítí pitné vody v aglomeracích pod 2000 obyvatel, které jsou zároveň umístěny v územích vyžadujících zvláštní ochranu (národní parky a chráněné krajinné oblasti včetně ochranných pásem, lokality soustavy Natura 2000) a v povodí vodního díla Nové Mlýny. Tato aktivita bude prioritně podporována jako součást komplexního řešení zásobování vodou a odvádění a čištění odpadních vod v těchto aglomeracích v návaznosti na související oblasti podpory

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist