Zbyněk Havránek "> Schváleno Komisí, odmítáno spotřebiteli - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/schvaleno-komisi-odmitano-spotrebiteli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Schváleno Komisí, odmítáno spotřebiteli

19. května 2004 | Greenpeace
Autor: Zbyněk Havránek, tel: 224 319 667
Ekologická organizace Greenpeace vyjádřila své zklamání nad rozhodnutím Evropské komise schválit prodej sladké odrůdy geneticky modifikované (GM) kukuřice Bt-11. Rozhodnutí padlo poté, co se vlády EU, navzdory nedostatkům v žádosti a odporu ze strany spotřebitelů, nedokázaly v této věci shodnout. Greenpeace je přesto přesvědčeno, že se sladká GM kukuřice, která bude muset být označena jako „geneticky modifikovaná“, neuplatní na evropském trhu s potravinami.

„Evropská komise má hájit zájmy evropských občanů a chránit životní prostředí. V tomto případě si však vybrala obranu amerických farmářů a úzkých obchodních zájmů,“ řekl Eric Gall, politický poradce Greenpeace pro otázky GMO v Bruselu. „Odpor spotřebitelů ke GM potravinám je silnější než kdykoliv v minulosti. Řada prodejců již reagovala na přání svých zákazníků a vyhýbá se prodeji potravin s obsahem GMO. Na trhu tak vlastně není žádná poptávka po sladké GM kukuřici.“

Sladká kukuřice Bt-11 je první plodinou, kterou od roku 1998 EU pro svůj trh schválila. Tuto odrůdu vyvinula společnost Syngenta a pěstuje ji v současné době v USA. Poté, co ztroskotaly snahy získat souhlas členských států EU, využila Evropská komise svého práva rozhodnout tento problém sama. Komisaři svým krokem ignorovali obavy ohledně bezpečnosti Bt-11, nedostatek podpory ze strany členských států a přání valné většiny evropských spotřebitelů, kteří jasně deklarovali, že nechtějí GMO ve svých potravinách.

Greenpeace nyní vyzývá ty členské státy, které se v zemědělském výboru vyjádřily proti Bt-11, aby setrvaly na svém stanovisku a vyhlásily zákaz tohoto produktu na národní úrovni [1]. „Členské státy, které opakovaně hlasovaly proti udělení povolení pro Bt-11 se musí postavit aroganci Komise, vytrvat na svých pozicích a zakázat tento produkt na národní úrovni,“ řekl Eric Gall. Pro jiné GMO již těchto národních zákazů existuje celá řada [2].

Sladká kukuřice Bt-11 byla geneticky upravena tak, aby vyráběla toxin, vyskytující se v přirozené formě pouze u bakterií. Nezodpovězeny zůstávají otázky ohledně úplnosti a kvality údajů dodaných Syngentou, tak i rizikové analýzy, kterou vypracoval Vědecký výbor pro potraviny EU. Tyto obavy vedly loňského listopadu představitele Francie k prohlášení, že nemohou vyloučit možnost nežádoucích účinků u Bt-11[3]. „Je nezodpovědné schválit volný prodej potraviny, o jejíž bezpečnosti existují takové pochybnosti,“ dodal Eric Gall.

Postoj výrobců potravin a obchodních řetězců v České republice ke geneticky modifikovaným organismům je v naprosté většině případů zamítavý. Vyplývá to z průzkumu, který na začátku května publikovalo Greenpeace ČR. [4] Česká pobočka Greenpeace bude i nadále pokračovat ve své kampani proti uvolňování GMO do životního prostředí a s ním spojenému šíření GM produktů. Organizace například vyzvala na pět tisíc svých příznivců, aby se stali „GM detektivy“ a hledali případné výrobky nesoucí GM označení. Ty se zatím na českém trhu neobjevily.


Další informace:

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz


Poznámky pro editory:

[1] Francie, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Portugalsko a Řecko hlasovaly v zemědělském výboru proti schválení Bt-11. Dle Směrnice o nových potravinách (čl. 12) je možné tyto zákazy uplatňovat.

[2] Ve Francii, Rakousku, Lucembursku, Německu, Řecku a Velké Británii.

[3] Ve svém doporučení ze dne 25. listopadu 2003 poukázala Francouzská agentura pro bezpečnost potravin (AFSSA) na nedostatek údajů a toxikologických studií u sladké kukuřice. Poukázala na to, že „vzhledem k vzájemnému působení genetické transformace se specifickým metabolismem u této kukuřice nelze vyloučit možnost neočekávaných účinků.“ AFSSA znovu potvrdila své stanovisko k Bt-11 15. dubna.

[4] Organizace Greenpeace oslovila 174 českých výrobců potravin a 25 velkých obchodních řetězců. Na svůj dotazník obdržela odpovědi od 32 procent výrobců. Z oslovených obchodních řetězců odpovědělo formou dotazníku či písemného prohlášení více než 70 procent. Z těchto reakcí vyplynulo, že drtivá většina výrobců potravin odmítá používat GM suroviny, především kvůli exportním možnostem. Průzkum mezi velkými obchodními řetězci působícími na českém trhu přinesl podobné výsledky. Většina oslovených společností jasně deklarovala odmítavý postoj k prodeji GM potravin. Více o tomto průzkumu na http://www.greenpeace.cz/zpravy.shtml?x=179703

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist