https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sdruzeni-calla-ziskalo-projekt-na-ochranu-biodiverzity
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Calla: Sdružení Calla získalo projekt na ochranu biodiverzity

2. srpna 2010 | Calla
Od července začíná Calla realizovat projekt „Ochrana klíčových biotopů v Jihočeském kraji – těžební prostory a staré stromy“. Projekt získal podporu v grantovém řízení Státního fondu životního prostředí ČR.

„Ochrana biologické rozmanitosti patří k prioritám sdružení Calla. Proto jsme při přípravě projektu vytypovali dva okruhy problémů, které řešíme dlouhodobě a podle našeho názoru mají velký potenciál pro ochranu ohrožených druhů,“ říká vedoucí projektu Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově území po těžbě surovin.

První část projektu se týká obnovy území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi. Vědci a nevládní organizace dlouhodobě upozorňují na prokázaný fakt, že současná rekultivační praxe biologické rozmanitosti a ohroženým druhům spíše škodí. Calla se bude v projektu věnovat praktické obnově ve vybraných těžebních prostorech, zpracování studie o ochraně ohrožených druhů bezobratlých na těžbou narušených místech nebo legislativní analýze této problematiky. Více informací o tomto tématu naleznou zájemci na specializovaném webu Jihočeské pískovny (www.calla.cz/piskovny).

„Prosazování přírodě blízkých forem obnovy území po těžbě se stalo i díky našim aktivitám v poslední době důležitým tématem. Dlouhodobým cílem zůstává, aby byla ekologická obnova zrovnoprávněna s dosud převažujícími technickými rekultivacemi,“ komentuje výběr prvního tématu projektu Jiří Řehounek.

Druhá část projektu se zaměřuje na problematiku ochrany starých stromů a na ně vázaných druhů bezobratlých, především hmyzu. Mizení starých stromů z krajiny se totiž stalo jednou z důležitých příčin úbytku biodiverzity. Calla bude v rámci projektu popularizovat a propagovat tzv. „měkké“ alternativy ke kácení stromů, a to jak při účasti ve správních řízeních, tak i v praxi. K tématu je přichystán seminář, fotografická soutěž i nová webová stránka.

„V minulých letech jsme získali zkušenosti s progresivními přístupy v ochraně hmyzu vázaného na staré stromy, na níž spolupracujeme i s některými úřady a odborníky. Podstatnou součástí naší činnosti je v tomto případě osvěta, protože mnoho lidí vůbec netuší, jak jsou staré stromy v přírodě důležité,“ říká Pavla Matějková, která se v Calle věnuje také řízením o kácení dřevin.

Kontakty: RNDr. Jiří Řehounek (Calla) – tel. 605 066 898, e-mail RehounekJ@seznam.cz
Mgr. Pavla Matějková (Calla) – tel. 384 971 933, e-mail pavla.matejkova@seznam.cz

Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR



Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist