Vladimír Halama "> Sdružení V havarijní zóně JETE žádá SÚJB o průběžnou kontrolu radioaktivních látek, vypouštěných z jaderných elektráren - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sdruzeni-v-havarijni-zone-jete-zada-sujb-o-prubeznou-kontrolu-radioaktivnich-latek-vypoustenych-z-jadernych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Občanské sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín: Sdružení V havarijní zóně JETE žádá SÚJB o průběžnou kontrolu radioaktivních látek, vypouštěných z jaderných elektráren

Členové občanského sdružení V havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín se v nejbližší době obrátí na představitele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost s žádostí o zřízení průběžného monitoringu výpustí plynných radionuklidů z jaderných elektráren v České republice. I za normálního, údajně bezpečného, provozu emitují jaderné elektrárny ve značném množství desítky uměle štěpením vytvořených radionuklidů, které jsou tzv. „řízeně“ vypouštěny do okolní biosféry. Nejde přitom o žádná malá množství. V dokumentaci, která byla předložena v procesu posuzování vlivu JE Temelín na životní prostředí, označovaného jako proces EIA v roce 2000, je uvedena celková povolená roční emise radionuklidů do ovzduší 1,6.1015 Bq/rok. Velikost uvedených emisí je shodná s mezní hodnotou pro klasifikaci havarijní události dle Mezinárodní agentury pro atomovou energii stupně 5. Předmětná stupnice MAAE má 7 stupňů, například havárie černobylského reaktoru byla hodnocena nejvyšším, t.j. 7. stupněm.

Mezi tyto řízeně vypouštěné radioaktivní látky patří i radionuklidy s velmi dlouhým poločasem rozpadu (85Kr, 137Cs). Ty budou v životním prostředí aktivní desítky ale i stovky let a některé z nich, např. radioaktivní uhlík 14C nebo radioaktivní jód 129I, dále pak plutónium 238Pu anebo radioaktivní izotopy uranu 235 U a 238U, desítky tisíc let. Existují četné studie prokazující, že žádné množství radioaktivního záření není neškodné a při kontaktu s nim je poškozováno lidské zdraví.

Z hlediska ochrany zdraví a životního prostředí se jedná o závažné riziko. Je pak zarážející, že monitoring výpustí obou našich jaderných elektráren se omezuje na sporadické odběry, jak je např. uvedeno v odborném časopise Bezpečnost jaderné energie, č. 1 / 2 2006 a není tedy kontinuální. Další okolností, proti které nutno vznést námitky, je to, že vzorky z výpustí odebírá sám provozovatel jaderné elektrárny. Tím je znemožněna kontrola správnosti údajů a veřejnost je odkázána na informace od samotného znečišťovatele. Podle všeho je na jeho libovůli jestli v zájmu bezproblémového provozu svého zařízení provede odběry v čase odstávky.

V Německu a ve Francii je pro účely sledování výpustí radioaktivních látek do biosféry prováděn průběžný monitoring a údaje jsou monitorovány příslušnými ministerstvy.
Při jakémkoliv řízení ve věci jaderných zařízení v ČR není pak vůbec zohledněn zákon o životním prostředí, který požaduje v §11 a 12 jednak nepřekročit únosnou (dovolenou) míru zatížení životního prostředí, jednak zohlednit při jejím stanovení kumulativní a nebo synergické účinky všech v posuzovaném místě působících škodlivin. To se zatím v České republice nestalo ani v jediném případě. Nelze se potom divit závěrům některých seminářů a tematických setkání, kde se konstatuje žádný anebo zanedbatelný vliv provozu jaderné elektrárny na životní prostředí.
„Díky tendenčnímu a jednostrannému informování veřejnosti se u nás prezentuje provoz jaderných elektráren za ekologický a tedy přátelský k životnímu prostředí a našemu zdraví,“ říká Vladimír Halama, předseda sdružení. „V zájmu ochrany zdraví obyvatelstva je nutné žádat příslušné instituce o zřízení průběžného monitoringu všech radioaktivních látek, které se do životního prostředí dostávají v důsledku provozu jaderných elektráren v České republice.”
Vladimír Halama, tel: 420 606 134 485
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist