https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sdruzeni-vitaji-ochotu-zvazit-nizkoemisni-zonu-v-plzni-jsou-pripravena-pomoci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země a Centrum pro životní prostředí a zdraví: Sdružení vítají ochotu zvážit nízkoemisní zónu v Plzni, jsou připravena pomoci

Centrum pro životní prostředí a zdraví i Děti Země - Plzeň vítají ochotu Rady města Plzně prověřit možnost zlepšení kvality ovzduší ve městě prostřednictvím zřízení nízkoemisní zóny. Tyto zóny se osvědčily v desítkách měst v Německu, Holandsku, Dánsku nebo Švédsku jako efektivní opatření ke snížení znečištění ovzduší zejména prachem a oxidy dusíku. V září 2011 byla parlamentem schválena novela zákona o ovzduší, která dává právo i městům v České republice za určitých podmínek vyhlásit nízkoemisní zóny.

Rada města Plzně na svém zasedání 26. ledna akceptovala doporučení své komise životního prostředí prověřit možnost zřízení nízkoemisní zóny v Plzni. „Tento záměr vítáme a pokud bude schválen i zastupitelstvem, měl by odbor životního prostředí zadat studii, jejíž součásti bude i zpracování imisních modelů znečištění prachem (PM10), benzenem a oxidem dusičitým (NO2) pro jednotlivé varianty vhodných dopravních řešení,“ uvedl Martin Hyťha z Dětí Země - Plzeň a dodal: „V rámci našeho projektu «Plzeň bez sazí - pro čistější ovzduší« plánujeme seminář, na němž představíme zahraniční zkušenosti s nízkoemisními zónami i dalšími opatřením, která mohou snížit znečištění ve městech. Dále připravujeme možnost přesvědčit se o výhodách i o problémech nízkoemisních zón přímo v některém z německých měst.“

„V loňském roce Plzeňané a Plzeňanky dýchali ovzduší zamořené prachem natolik, že byla značně překračována nejen doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), ale i platné limity stanovené zákonem a evropskou směrnicí pro kvalitu ovzduší,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví a dodal: „Denní limit pro znečištění prachem činí 50μg/m3 a je povoleno ho překročit 35-krát za rok. Monitorovací stanice Plzeň-Lochotín a Plzeň-Slovany ale podle ČHMÚ zaznamenaly překročení limitu po 49 dnů v roce. Také průměrná roční koncentrace jemného prachu na Lochotíně překročila platný limit a byla dokonce 2,5-krát vyšší než hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací.“

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM10) a jako jemný prach pak částice s průměrem menším než 2,5 μm (PM2,5). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist