Aleš Miklík "> Severočeské vlky pomohou mapovat nováčci Vlčích hlídek. Hnutí DUHA pro ně pořádá seminář - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/severoceske-vlky-pomohou-mapovat-novacci-vlcich-hlidek.hnuti-duha-pro-ne-porada-seminar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Severočeské vlky pomohou mapovat nováčci Vlčích hlídek. Hnutí DUHA pro ně pořádá seminář

10. ledna 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Vlčí smečku v Lužických horách a další teritoria vlků na severu Čech pomohou mapovat noví dobrovolníci Vlčích hlídek. Po úvodním semináři, který pro ně organizuje Hnutí DUHA v první půlce února v Rynolticích, se budou moci zapojit do dobrovolnického programu monitoringu a ochrany velkých šelem. Školení pro nové mapovatele bude celovíkendové od pátku 11. do neděle 13. února. Akce je určená především zájemcům o Vlčí hlídky na severu Čech, přihlásit se ale mohou v případě dostatečné kapacity i lidé, kteří se plánují zapojit v jiných oblastech České republiky.

U smečky v Lužických horách se dva roky za sebou podařilo potvrdit narození vlčat

V Lužických horách se vlci začali sporadicky objevovat od roku 2016. Výskyt vlčího páru tu o dva roky později potvrdili právě dobrovolníci Vlčích hlídek. Od té doby se na území Lužických hor postupně zformovala smečka. Její úspěšnou reprodukci se podařilo zachytit už dva roky po sobě v roce 2020 a 2021. A to přesto, že Chráněná krajinná oblast Lužické hory v poslední době čelí rozsáhlé těžbě dřeva.

Vlci se pohybují také v Ralsku, Jizerských horách, na Frýdlantsku a Děčínsku

Lužickohorské vlčí teritorium není v severních Čechách jedinou oblastí výskytu těchto šelem. Vlčí smečka se pohybuje od roku 2014 také v Ralsku, od roku 2018 potvrzuje monitoring dobrovolníků Hnutí DUHA výskyt vlků také v Jizerských horách a na Frýdlantsku. Dvě smečky žijí i na česko-německém pomezí v oblasti Děčínska, u obou z nich se letos podařilo potvrdit rozmnožování.

Dobrovolníci Vlčích hlídek zjišťují, kde se vlci pohybují a sbírají genetický materiál pro jejich další výzkum

Vlčí a Rysí hlídky Hnutí DUHA vstoupily loni na podzim do dvaadvacáté monitorovací sezóny. Rozsáhlé aktivity tzv. „občanské vědy” - tedy výzkumu, na němž se do jisté míry podílí laická veřejnost - mají svůj počátek v Beskydech. Od té doby se rozšířily téměř do všech oblastí trvalého výskytu velkých šelem v ČR. Dobrovolníci pomáhají sběrem trusu či srsti chráněných šelem zjišťovat informace o jejich genetickém původu či potravních návycích. Nálezy stop pomáhají ochraně těchto druhů - odhalují prostorové nároky zvířat, způsob využívání krajiny a kořisti i nároky na ochranu citlivých klidových území, které šelmy potřebují pro rozmnožování a výchovu mláďat. Povinnost monitorovat populace těchto chráněných zvířat mají státy Evropské unie na základě takzvané Směrnice o stanovištích (92/43/EHS).

Barbora Černá, koordinátorka Vlčích a Rysí hlídek Hnutí DUHA, uvedla:
„Jsme rádi, že se nám oproti předchozí sezoně, kdy se úvodní semináře odehrávaly převážně v online prostoru, daří tato školení pořádat v jejich téměř klasické podobě a děkujeme všem dosavadním účastníkům i novým zájemcům za respektování platných protiepidemických opatření.”

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek na Liberecku, řekla:
„Během uplynulých dvou let jsme zaznamenali několik přesunů jádrové oblasti výskytu rozmnožující se vlčí smečky v Lužických horách. Bylo by zajímavé v rámci dalšího monitoringu zjistit, jestli jsou tyto přesuny zapříčiněny zvýšenou těžbou dřeva v daných lokalitách, nabídkou potravy či jinými faktory. Doufáme, že i s tím nám pomohou noví dobrovolníci Vlčích hlídek.”


Kontakty:
Barbora Černá, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA, Email: barbora.cerna@hnutiduha.cz, tel.: 778 969 368
Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek na Liberecku, Email: kristyna.fridrichova@hnutiduha.cz, tel.: 606 421 462
Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku, Email: radek.kricek@hnutiduha.cz, tel.: 723 435 156

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist