Filip Trdla "> Škody po víkendových povodních v Libereckém kraji jsou podle předběžných odhadů zhruba 162 milionů korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skody-po-vikendovych-povodnich-v-libereckem-kraji-jsou-podle-predbeznych-odhadu-zhruba-162-milionu-korun
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Škody po víkendových povodních v Libereckém kraji jsou podle předběžných odhadů zhruba 162 milionů korun

21. července 2021 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Liberecko a Českolipsko zasáhly o uplynulém víkendu bouřky a přívalové deště. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje (HZS LK) vyjížděl společně s dobrovolnými hasiči od pátečního odpoledne 16. července do pondělního rána 19. července k více než 200 událostem. Liberecký kraj již nyní zná první odhady škod, které voda způsobila. Dosahují prozatím částky přibližně 162 milionů korun.

„Prostřednictvím oddělení krizového řízení Krajského úřadu Libereckého kraje jsme odeslali na všechny poškozené obce a města žádost o zaslání informace, jaký je jejich odhad výše škod po víkendových povodních. Prioritou samozřejmě nejprve bylo zabezpečit zdraví obyvatel a provést základní úklid v území, proto jsme se snažili dát starostkám a starostům dostatek času na vyjádření. Odhady jsou zatím pouze hrubé, ale už tak můžeme říct, že škody dosahují více než 162 milionů korun. Pro Liberecký kraj je to důležitá informace, jelikož na základě toho můžeme co nejdříve určit, jakou částkou a z jakých zdrojů můžeme dotčeným obcím a městům případně pomoci,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Pro HZS LK a jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí byl minulý týden velmi náročný. Zvýšený počet výjezdů začal již v úterý 13. července. Následovala noc ze středy na čtvrtek, kdy jednotky hasičů zasahovaly zejména na Semilsku, Jablonecku a Liberecku u více než 200 událostí. Na Semilsku to bylo v souvislosti s větrem, na Jablonecku a Liberecku poté kvůli nadměrným dešťovým srážkám. Následoval náročný víkend, kdy hasiči vyjížděli do terénu více než dvěstěkrát. Vše bylo tentokrát spojené s extrémními dešťovými srážkami. Víkend přinesl zejména zásahy ve statutárním městě Liberec a nejbližším okolí, později v noci ze soboty na neděli se dešťové srážky přesunuly na Českolipsko a Novoborsko. Největším problémem bylo poškození hráze Kachního rybníka v katastru obce Svojkov. Případnému nebezpečí tak byla vystavena Písečná a Dobranov, odkud hasiči za pomoci techniky, traktorů, od místních lidí prováděli evakuaci. Ta se týkala několika desítek osob. Náhradní ubytování zajistilo město Česká Lípa pro pět obyvatel.

„Celý týden, a zejména víkend, byl pro hasiče velmi náročný. Do likvidace událostí vyvolaných extrémy počasí byly zapojeny všechny stanice HZS Libereckého kraje a přes sto dobrovolných jednotek z celého kraje,“ vysvětlil plk. Ing. Jan Hadrbolec, ředitel Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. „Během noci ze soboty na neděli jsme museli řešit celu řadu událostí. Byli jsme v kontaktu se starosty obcí s rozšířenou působností i starosty obcí. Kolegové objížděli obce a města a řešili vše na místě. Jinde jsme využili zkušenosti zejména místních dobrovolných hasičů. Preventivně jsme také evakuovali tři tábory a kempy, provedli záchranu jedné osoby, prováděli provizorní opravu hráze, vyprošťovali automobily, čistili propustky a mosty. Velkou část zásahů poté tvořilo čerpání vody ze zatopených prostor.“

Jednotky požární ochrany prováděly během víkendu například tyto akce:
* Odčerpání vody z restaurace a hotelu v Liberci.
* Vyproštění osobního automobilu, pod kterým se propadla komunikace.
* Evakuace 37 dětí z tábora v Mníšku.
* Evakuace 28 osob z rekreačního kempu ve Svitavě.
* Preventivní evakuace 38 dětí z tábora v Mařenicích.
* Záchrana osoby ze zatopeného rodinného domu v Kunraticích u Cvikova.
* Provizorní oprava stavidla na Mlýnském rybníce v Jablonném v Podještědí.

K dalším činnostem profesionálních i dobrovolných jednotek na území Libereckého kraje patřilo čerpání vody ze zatopených rodinných domů, odčerpávání venkovních vodních lagun, monitorování vodních toků a tvorba protipovodňových opatření. O víkendu zasahovaly jednotky ze všech 10 stanic HZS LK, 60 jednotek SDH obcí a jednotka HZSP Správy železnic.

„Kompletní zprávu o povodni musí obce s rozšířenou působností a obce povinně zpracovat do tří měsíců od události. Chtěl bych poděkovat všem složkám integrovaného záchranného systému, starostkám a starostům a dalším nápomocným lidem za jejich mimořádné nasazení. Velice si toho vážím,“ dodal statutární náměstek Jan Sviták.

Tabulky s odhadem výše škod k 21. 7. v 10:45 hodin (v korunách): https://www.kraj-lbc.cz/aktuality/skody-po-vikendovych-povodnich-v-libereckem-kraji-jsou-podle-predbeznych-odhadu-zhruba-162-milionu-korun-n1097458.htm
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist