https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/soud-prerusil-cisteni-brnenske-prehrady-od-sinic
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Soud přerušil čištění Brněnské přehrady od sinic

23. září 2010 | Děti Země
Děti Země vyhrály spor o použití závadných látek.

Městský soud v Praze na základě žaloby Dětí Země ze září 2009 zrušil rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, které potvrdilo rozhodnutí krajského úřadu o povolení výjimky z vodního zákona použít proti sinicím v Brněnské přehradě některé závadné látky. Do vydání nového rozhodnutí tak nelze pokračovat v aplikaci biopreparátů a huminových látek. Výjimka byla povolena bez podkladů a bez znalostí věci.

„Prostě jsme opět dokázali, že úředníci na ministerstvu, na krajském úřadě a na brněnském magistrátu neznají správně zákony, když se rozhodlo bez nutných podkladů, jako je třeba posudek Hydrobiologického ústavu AV ČR, který čištění přehrady považuje za neúčinné,“ vysvětluje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Krajský úřad loni v červnu pro Povodí Moravy, s. p., povolil na deset let v boji proti sinicím výjimku z vodního zákona pro použití biopreparátů a huminových kyselin. Toto rozhodnutí soud nyní zrušil. Je tak nejasné, zda nová výjimka bude do jara příštího roku znovu povolena či nikoliv.

„Soud uznal všechny tři námitky o tom, že chybělo závazné stanovisko magistrátu se zásahem do přehrady, že ze spisu nelze zjistit důvody k povolení výjimky a že nám krajský úřad neumožnil delší lhůtu pro vyjádření,“ vyjmenovává důvody zrušení výjimky Patrik.

Děti Země přitom marně upozoňovaly na posudek Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR z Českých Budějovic, podle kterého účinky mnohých chemikálií v boji proti sinicím ve vodních nádržích Plumov, Brno a Luhačovice jsou jen krátkodobé, jelikož je do nich stále přinášen nežádoucí fosfor a organické látky.

„Navržený způsob čištění přehrady od sinic je spíše velkým a drahým experimentem s nejistým výsledkem, který nás bude stát stovky miliónů korun veřejných peněz a možná zbytečně,“ myslí si dále Patrik.

Povodí Moravy, s. p., letos v lednu získalo od krajského úřadu ještě výjimku pro použití železitých látek. Nyní probíhá třetí řízení pro chloridové a síranové látky s hliníkem pod názvem PAX-18. Jejich vypouštění do přehrady ale krajský úřad v roce 2009 nepovolil. Řízení je přerušené a čeká se na doplnění spisu žadatelem.

„Ve třetím řízení o výjimce je naším cílem zabránit použití látek PAX-18 do přehrady,“ dodává nakonec Patrik.


Odkaz na internetové stránky:

1) Proti sinicím mají pomoci železité látky (TZ, 23.02.2010)
http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2217472

2) Do Brněnské přehrady se chemikálie dávat nebudou. Zatím (TZ, 01.06.2009)
http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2185179

3) Posudek BC AV ČR k návrhům opatření „boje“ proti sinicím v nádržích Plumov, Brno a Luhačovice (16.05.08)
https://aa.ecn.cz/img_upload/0e368c428386e437f54a09ef37ee14eb/TZ1209_Prehr_1_P2.pdf

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist