RNDr. Jindřich Petrlík "> Spolchemie s trestními oznámeními na Arniku neuspěla - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolchemie-s-trestnimi-oznamenimi-na-arniku-neuspela
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - program Toxické látky a odpady: Spolchemie s trestními oznámeními na Arniku neuspěla

2. července 2007 | Arnika - program Toxické látky a odpady
Autor: RNDr. Jindřich Petrlík, tel: 222 781 471
Ústecká Spolchemie neuspěla ani s jedním ze dvou trestních oznámení, která podala v loňském roce na sdružení Arnika. „První z nich Spolchemie podala v dubnu loňského roku a obvinila nás, že jsme šířili poplašnou zprávu, když jsme kritizovali zhoršení životního prostředí v Ústí vlivem rozšiřování výroby epoxidových pryskyřic (1). Druhé bylo také pro šíření poplašné zprávy a Spolchemie v něm napadala zejména interpretaci měření rtuti, které ve venkovním ovzduší v okolí chemičky Arnika provedla,“ vysvětlil vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů a předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík. Obě trestní oznámení policie odložila. V druhém případě se Spolchemie odvolala ke státnímu zástupci, ale i ten odvolání zamítl. „Přestože jsem si byla vědoma, že k žádnému šíření poplašné zprávy nedošlo, bylo to nepříjemné. Vnímala jsem to ze strany Spolchemie jako snahu zastrašit nás v aktivitách směřujících k omezení používání toxických látek v jejích provozech,“ řekla Mgr. Hana Kuncová. Předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík podotýká, že zastrašování občanských iniciativ formou trestních oznámení a vyhrožování soudy není ze strany velkých firem výjimečnou taktikou. „Je velmi důležité, aby lidé věděli, co dělají, stáli si za svým a nenechali se zastrašit. Jen tak mají šanci uspět. Za 18 let svého působení v neziskovém sektoru jsem zažil řadu podobných situací a v naprosté většině případů firmám tento tah nevyšel,“ uvedl Petrlík. (1) Arnika v tiskové zprávě 3. března 2006 uvedla, že se obává především zvýšení emisí dvou toxických látek: epichlorhydrinu a bisfenolu A (2). První látka může vyvolat rakovinu, druhá má negativní vliv na správnou funkci žláz s vnitřní sekrecí. Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde.

(2) bisfenol-A (2,2 bis(4,4` hydroxyfenyl)propan) tvoří hlavní složkou z 93-96 % technické chemikálie ionexový dian, který je následně použit v Epispolu k výrobě NMEP. Bisfenol-A dráždí oči, dýchací orgány a kůži. Hořením vznikají oxidy uhlíku, aldehydy, kyseliny a nedefinovatelné směsi organických sloučenin. V prosinci 1999 Evropská komise přijala strategii věnující se problematice chemických látek, které mají nebo mohou mít nežádoucí vliv na endokrinní systém člověka. Její nejdůležitější aktivitou je vytvoření seznamu prioritních chemických látek, kde by byly látky klasifikovány dle jejich vlivu na endokrinní systém. Bisfenol-A je zařazen mezi chemické látky u nichž je vliv na endokrinní systém považován za velice významný – viz http://europa.eu.int/comm/environment/docum/pdf/bkh_annex_15.pdf

Stránka Evropské komise věnovaná endokrinním disruptorům: http://europa.eu.int/comm/environment/endocrine/index_en.htm

(3) Dokumentace EIA - Navýšení kapacity výroby ionexového dianu – zde.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist