Aleš Klíma "> Společnost VEMAT se v loňském roce stala první firmou vlastnící zelenou střechu v Krnově - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolecnost-vemat-se-v-lonskem-roce-stala-prvni-firmou-vlastnici-zelenou-strechu-v-krnove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

VEMAT: Společnost VEMAT se v loňském roce stala první firmou vlastnící zelenou střechu v Krnově

12. května 2023 | VEMAT
Autor: Aleš Klíma, tel: 703382947
Zelené střechy jsou v souvislosti s klimatickými změnami poměrně velkým tématem. Protože je život bez vody velice obtížný a komplikovaný a srážky jsou čím dál tím více nerovnoměrné a nárazové, rozhodla se společnost VEMAT pro inovativní řešení problému v nově budovaném areálu, právě v podobě zelené střechy. Cílem je tak zadržet co nejvíce srážkových vod, jejich případné přebývání co nejvíce zpomalit a zasáknout, či jinak využít. Dnes již legislativa takováto opatření požaduje, ale různá stavebně-technická řešení mají různou kvalitu a ne vždy jsou využita na plný potenciál (zelená střecha, průlehy, akumulační nádrže). Po třiceti letech své existence tak firma VEMAT už neřeší jen to, co je smyslem bytí každé firmy – tvorbu zisku.

Inovace, řešení a parametry
Firma tedy klade důraz především na taková řešení, která jsou co nejvíce šetrná k životnímu prostředí. Co se parametrů zavedených inovací týče, rozloha zelené střechy činí 1 000 m 2 z celkové plochy 2 400 m 2 nově konstruovaných hal. Na zbytku plochy stojí fotovoltaická elektrárna, jejíž úkolem je po většinu roku pokrýt spotřebu elektrické energie celé firmy. Také tato část střechy dešťové srážky akumuluje, byť omezeněji než ta ozeleněná. Zelená střecha je ale jen částí onoho komplexního řešení nakládání s dešťovou vodou. Další prvky, jako například realizované průlehy pak zadržují tu část vody, kterou v případě intenzivních srážek střechy nezachytí a zároveň je do nich odvedena voda ze všech zpevněných ploch v areálu. Dalším užitečným prvkem je zasakovací parkoviště s podzemní akumulační nádrží. Celkový objem všech vodu zadržujících prvků činí 37 000 litrů.

K zelené střeše
Na samotné zelené střeše je vysazena směs bylin, určena pro extenzivní zelené střechy. Počítá se s tím, že co z vysazených rostlin bude na střeše prosperovat, to tam prostě poroste. A i když se termíny výstavby celého areálu o něco protáhly, právě výsadba zelené střechy dopadla na jedničku. Vše se již od podzimu pěkně zelená, v plné kráse se střecha projeví až v právě začínající sezóně. Rozhodně ale tato zelená střecha není jen „na oko“ a primární bude její schopnost zadržovat srážky. Výsledný efekt je dvojí povahy. Viditelné a vyčíslitelné. U samotné střechy jsou ty viditelné aspekty patrné například ze vzdušných snímků už nyní. U průlehů pak díky zpoždění stavby až v sezóně 2023.
V horkých letních měsících by se pak navíc neměla zelená střecha tolik rozpalovat a zahřívat, jako by se použilo jiné, více konvenční řešení. A k vyčíslitelným výsledkům: V Krnově všichni bez rozdílu platí vodné a stočné. Firmy ale navíc platí i stočné za odvod dešťových srážek. Výpočtově tak firma v současné době platí stočné za cca 4000 m³ ročně. VEMAT je tak ale první firmou, která bude nově platit za odvod jen té vody, která skutečně z areálu odteče. A kolik to bude, to se ukáže nadcházející sezóny na displeji průtokoměru.
Aleš Klíma, tel: 703382947
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist