Radek Drahný "> Správa KRNAP a vlastníci pozemků společně proti invazivním druhům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sprava-krnap-a-vlastnici-pozemku-spolecne-proti-invazivnim-druhum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Správa KRNAP a vlastníci pozemků společně proti invazivním druhům

5. dubna 2012 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Invazivní druhy rostlin[1] se více a více stávají hrozbou pro křehkou krkonošskou přírodu. Šťovíky, křídlatky či netýkavky se nekontrolovatelně šíří krajinou. Zastavit je není lehké. Správa Krkonošského národního parku připravila projekt na omezení jejich šíření. K tomu je nezbytně potřebná spolupráce místní samosprávy a především majitelů jednotlivých pozemků. Všichni dotčení jsou právě v těchto dnech oslovováni dopisem s výzvou k pomoci.

Oddělení ochrany přírody Správy KRNAP po několika letech pečlivé přípravy spouští projekt, jehož účelem je omezení vlivu invazivních druhů rostlin na přírodu a krajinu národního parku a jeho ochranného pásma. „Tyto druhy se v Krkonoších rozšířily v uplynulých staletích a desetiletích především ze zahrad a parků, utlačují druhy domácí, což se nevyhýbá ani těm vzácným, které se snažíme usilovně chránit. Proti šíření těchto druhů je třeba zasáhnout, a to rychle, přitom s rozmyslem a na základě vysoké odbornosti slibující šetrnost a efektivitu. Proto projekt, který Správa KRNAP připravila, vychází z mnohaletého výzkumu i zkušeností z praktické péče,“ říká garant projektu Tomáš Janata. Nyní existuje možnost využít na tyto zásahy finanční prostředky z fondů Evropské unie.

Obsáhlý projekt tohoto charakteru se však neobejde bez dobré spolupráce, zejména s vlastníky a správci pozemků postižených invazemi. V loňském roce tudíž proběhla první vlna dopisové akce s cílem získat od vlastníků souhlas[2] s provedením odborného zásahu. V těchto dnech Správa KRNAP obesílá partnery v druhé vlně, která by měla oslovit doposud nereagující adresáty.

Jak nutnost plošného zásahu proti nepůvodním druhům, tak podmínky čerpání financí z evropských fondů, vyžadují podporu a spolupráci místních obyvatel, o kterou krkonošská příroda prostřednictvím Správy KRNAP prosí. Majitelé invazními druhy zasažených pozemků by měli udělit Správě KRNAP souhlas k provedení odborného zásahu, likvidaci těchto rostlin. Udělením tohoto souhlasu majitelé pozemků umožní opakované, ale přitom maximálně šetrné provedení mechanických či chemických prací vůči problematickým rostlinám. Na druhou stranu se díky jejich souhlasu bude Správa KRNAP moci postarat o eliminaci problému, který se již nyní stává závažným, má potenciál se stát značnou hrozbou pro přírodu národního parku, a přitom není v silách jednotlivce proti invazivním rostlinám osamoceně bojovat.

Připravovaný projekt není samospásným řešením tohoto ekologického problému, spíše prvním základním krokem pro jeho dlouhodobé řešení. Projekt není v regionu osamocený, např. v Libereckém kraji se obdobný projekt již několik let úspěšně realizuje.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap. Novinky ze světa biologických invazí v Krkonoších můžete sledovat na http://www.facebook.com/invazky.krkonose a http://invazky.krnap.cz.


Poznámky:
[1] Mezi v Krkonoších invazivní rostliny řadíme tyto druhy: křídlatka japonská, sachalinská, česká; netýkavka žláznatá; bolševník velkolepý; lupina mnoholistá (vlčí bob); kolotočník ozdobný; šťovík alpský
[2] Zásah se týká cca 10 tisíc pozemků různých majitelů. V první vlně jsme získali 35 % souhlasů jejich majitelů.
Radek Drahný, tel: 737 209 900
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist