Karolína Šůlová "> Sršeň asijská v České republice zatím pozorována nebyla - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/srsen-asijska-v-ceske-republice-zatim-pozorovana-nebyla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Sršeň asijská v České republice zatím pozorována nebyla

12. července 2023 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Lidé nám v současné době zasílají hlášení s podezřením na výskyt tohoto druhu u nás. Na základě zaslaných fotografií však sršeň asijská nebyla dosud potvrzena. S tímto druhem se ale již setkávají naši západní sousedé.

I díky všímavosti německé veřejnosti a rychlým zásahům místních kompetentních složek se naštěstí daří postup sršně asijské znatelně zpomalovat. Nejbližší potvrzený výskyt pochází z nejzápadnějšího výběžku Bavorska, východně od Frankfurtu. Nahlášená pozorování v Německu je možné prohlížet na webových stránkách k sršni asijské zde.

V ČR se na nevyhnutelný přílet tohoto druhu také připravujeme (viz únorová konference PSNV k sršni asijské, metodika Sršeň asijská, její biologie, monitoring, kontrola a prevence šíření a leták k sršni. Chystá se taktéž mobilní aplikace k hlášení pozorování. Fotografie, které nám lidé doposud zaslali, zachycují jiné druhy - nejčastěji se jedná o vosy prostřední, drvodělky, pilořitky, nesytky, případně netradičně zbarvené jedince naší sršně obecné.

Děkujeme všem za všímavost a prosíme o zasílání nálezů na invaznidruhy@nature.cz. Důležité je připojit také fotografii. Včasné odhalení výskytu povede k rychlému zásahu proti sršni a znesnadnění jejího usazení na našem území.
Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist