Věra Dřevíkovská "> Stanice ochrany fauny Pavlov ukončí činnost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stanice-ochrany-fauny-pavlov-ukonci-cinnost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Stanice ochrany fauny Pavlov ukončí činnost

14. listopadu 2008 | AOPK ČR
Autor: Věra Dřevíkovská, tel: 241 082 216, 602 763 164
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK), která provozuje Stanici ochrany fauny (SOF) v Pavlově, se po projednání s MŽP a zralé úvaze rozhodla ukončit její činnost v rámci státní ochrany přírody k 31.12.2009. Za 20 let činnosti SOF v zásadě splnila svůj hlavní účel. Navíc je nutné na základě rozhodnutí o restitučním vyrovnání vydat hlavní budovy užívané stanicí. V neposlední řadě k ukončení činnosti vedou též důvody ekonomické, neboť pronájem nemovitostí či případný jejich odkup a další nutné investice a zajištění provozu jsou nad rámec nynějších finančních možností AOPK.

Stanice ochrany fauny AOPK v Pavlově u Ledče nad Sázavou vznikala od roku 1988 jako specializované pracoviště zaměřené na problematiku druhové ochrany, v počátku zejména na záchranu vydry říční. Za léta činnosti bylo přijato více než 70 nalezených jedinců vydry říční, ve stanici pak probíhala péče a úspěšné odchovy potomků těchto zvířat, přičemž více než 50 procent z nalezených a odchovaných jedinců bylo vráceno do přírody. Pracovníci SOF se rovněž podíleli na přípravě repatriace vydry říční a studiu příčin jejich ohrožení na území ČR. V současné době je tento program ukončován.

Stanice se postupně zaměřovala na péči i o další ohrožené druhy živočichů, např. raroha velkého, puštíka bělavého, sýčka obecného, sovu pálenou a pečovala také o handicapované živočichy. Každoročně je přijímáno až 300 handicapovaných živočichů dočasně neschopných života v přírodě. SOF poskytovala pomoc především živočichům zraněným či ohroženým na životě v důsledku lidské činnosti. Většina jich byla po nějakém čase navrácena zpět do přírody.

Stanice se věnovala též environmentální výchově a vzdělávání. Přednášky, semináře či jiné akce pro veřejnost s ukázkou živočichů zaznamenávaly velký ohlas zejména u dětských návštěvníků.

Realizaci záchranných programů bude nadále AOPK zajišťovat a koordinovat. Přitom spolupracuje s řadou nevládních neziskových organizací, Národní sítí záchranných stanic, kterou provozuje ČSOP, a zoologickými zahradami.

Ukončení činnosti stanice se řadí k velmi nesnadným rozhodnutím,“ prohlásil RNDr. František Pojer, ředitel AOPK. „Je o to složitější, že se jedná o pracoviště zaměřené mimo jiné na praktickou ochranu živočichů, kterou podporujeme a kterou považujeme za více než potřebnou. Ale na druhou stranu nutno říci, že pavlovská stanice splnila svůj hlavní cíl. Vedení AOPK bude usilovat o převod stanice na jiného vhodného provozovatele v tomto regionu.“
Věra Dřevíkovská, tel: 241 082 216, 602 763 164

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist