https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stanovisko-strany-zelenych-k-jaderne-energetice-v-kraji-vysocina
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených na Vysočině: Stanovisko Strany zelených k jaderné energetice v kraji Vysočina

Dne 25.3. 2008 bude krajské zastupitelstvo projednávat návrh usnesení „Budoucnost a další rozvoj jaderné energetiky v kraji Vysočina“. Strana zelených k tomu předkládá svoje stanovisko.

Analýza, kterou schválila Rada a kterou předkládá zastupitelstvu byla vytvořena v ČEZu a nepříliš zdařilá příloha o uranu je ze stránek České nukleární společnosti.

Kraj se takto velmi aktivně bude podílet na vzniku nových odpadů (nové bloky jaderné elektrárny), ale vůbec se již nestará, kam uloží dnešní, případně i další evropské odpady. Velice nás v této souvislosti zneklidňuje, že ministr průmyslu a obchodu Říman v předložených podkladech tvrdí: "Stát musí být schopen v odůvodněných případech prosazovat své zájmy i proti vůli jednotlivých obcí."[1]. A navíc připouští, že by u nás mohlo být vybudováno jedno ze dvou až tří celoevropských úložišť[2]. Kromě úložiště se materiál nezmiňuje ani o možném poškození životního prostředí Vysočiny související těžbou uranu, která aktuálně hrozí např. v okolí Brzkova.

Občanů Vysočiny se musí dotýkat, když se radní kraje hlásí k tvrzení, že pokud skončí Jaderná elektrárna Dukovany, tak že se nebude mít kraj čím prezentovat. Strana zelených na Vysočině doufá ve zdravý rozum zastupitelů, kteří nepřijmou „PR materiál ČEZu“ za svůj a návrh odmítnou. Jsme realističtí ekologové, uvažujeme v rovině trvale udržitelného rozvoje a v tomto duchu přistupujeme i k jaderné energetice. Všichni obyvatelé Vysočiny si rozhodně zaslouží v této oblasti zodpovědný přístup a nikoli zřejmě účelově uspíšené schválení tohoto dokumentu. Podobný krok by se (pokud vůbec uznáme jeho smysluplnost) rozhodně neměl dělat před volbami.

Je-li tento návrh uvozen slůvkem budoucnost, měli by zastupitelé při jeho projednávání skutečně na budoucnost i myslet. Hlavní devizou našeho kraje je neporušená příroda, malebná krajina a turistickým ruch. Budeme-li mít na Vysočině nejen další bloky jaderné elektrárny, ale následně také hlubinné úložiště jaderného odpadu a jako bonus ještě další uranové doly, pak může mít tato skutečnost negativní vliv na perspektivu rozvoje resp. udržitelnost stavu ve zmiňovaných oblastech.

Odůvodnění:

Politické hledisko

Energetika je prioritním tématem Strany zelených. Není však naším úkolem být destruktivním činitelem v oblasti jaderné energie na Vysočině, nýbrž pozitivním oponentem, který přinese do projednávání této problematiky jiný pohled. Stanovisko zelených v současné době v krajském zastupitelstvu chybí a to se odráží i na návrhu, který právě předkládá rada kraje zastupitelstvu. Zakonzervovaný názor, obhajující bezvýhradně rozvoj Jaderné elektrárny Dukovany (JEDU) je patrný napříč celým zastupitelstvem.

Předmětný dokument by určitě snesl nejméně půlroční odklad. Proč tedy kraj nepočká na výsledek krajských voleb, které se budou konat již na podzim? Nově zvolené zastupitelstvo by jistě mělo k přijetí takového závažného rozhodnutí, které zcela zásadním způsobem ovlivní život několika generací občanů na Vysočině, silnější mandát.

Velcí hráči jako je ODS či ČSSD s námi v příštích volbách počítají. Má proto snad kraj obavy, že by případný vstup SZ do krajského zastupitelstva narušil názorové souznění mezi současnými politickými stranami? Nebo že by se obával, že koaliční smlouva se zelenými vystaví jádru v kraji červenou kartu, podobně tak jak je tomu na vládní úrovni a proto se hraje o čas?

Věcné hledisko:

Dukovany přesahují rámec kraje, a proto do vypracování celostátní energetické koncepce, která zohlední program úspor energie, zvyšování účinnosti uhelných elektráren a využití obnovitelných zdrojů energie, je pro SZ další rozvoj dukovanské jaderné elektrárny nepřijatelný. Nebráníme se však diskusi o dočasném prodloužení životnosti elektrárny, protože velmi citlivě vnímáme nutnost zachovat sociální stabilitu v regionu a kvalitně připravit transformaci na mnohem zajímavější cesty, než je jeden velký zdroj - právě drobné decentrální zdroje dají práci daleko více lidem.

Již před časem jsme zaznamenali v médiích kampaň, která doslova „děsila lidi“, že v roce 2015 dojde k propadu výroby elektrické energie, budeme nuceni elektřinu dovážet a tím se zvýší cena elektřiny. S tím souvisí tvrzení, že obnovitelné zdroje energie „nás nevytrhnou“ a výsledný tlak připravuje půdu k tomu, aby uskutečnila výstavba nových bloků jaderných elektráren (JE). Je třeba si uvědomit, že elektřinu ČEZ zdražuje neustále, přičemž argumentuje vyššími cenami na evropském trhu. Meziroční růst cen je přitom daleko razantnější než tempo růstu výrobních nákladů. A to vše se děje v situaci, kdy téměř 40% el. energie vyvážíme (přibližně odpovídá výkonu Temelína). Všichni si jistě vzpomeneme na dobu, kdy se rozhodovalo, zda Temelín dostavět a jak to tehdy dopadlo se všemi sliby, s útlumem hnědouhelných elektráren a nakonec i s cenami elektřiny i nechvalně proslulým „podrazem“ s přímotopy.

Výstavba dalších bloků JE je pro nás nepřijatelná pro dosud technicky nedořešenou likvidaci vyhořelého paliva, kdy zatěžujeme velkým problémem 250 generací našich potomků, permanentním rizikem havárie (viz. Černobyl) nebo rizikem teroristického útoku. Bude-li rozšířen výkon Dukovan, nejen že bude vyšší produkce jaderného odpadu, ale ještě více se zvýší tlak na kraj, aby hlubinné úložiště bylo právě na Vysočině. Nelze proto přehlížet, že „za svými humny“ nikdo úložiště jaderného odpadu nechce a obce toto odmítly v referendech. Již za pár let budeme nuceni také dovážet palivo, protože domácí produkce bude nedostačující. (Obohacený uran, lépe řečeno „obohacování“ dovážíme již dnes, neboť tuto technologii ČR nevlastní.) Musíme počítat s tím, že vyšší spotřeba vytvoří tlak na rozšíření těžby uranu v dalších lokalitách na Vysočině. Hovoříme-li o energetické bezpečnosti, mějme na paměti, že vytěžitelné zásoby v ČR vystačí pouze cca na 30 let, a proto nám nepřipadá vhodné ještě spotřebu paliva zvyšovat.

My naopak tvrdíme, že místo výstavby dalších bloků JE a investování do energetiky v Rumunsku, Bulharsku, Polsku, Slovensku a Maďarsku, by měl ČEZ (společnost, kde je stát většinovým akcionářem) investovat své enormní zisky do pořízení nejmodernějších a nejefektivnějších technologií pro rekonstruované dosluhující hnědouhelné elektrárny, do výzkumu a vývoje na poli OZE a hlavně do programu úspor energie. Rovněž si nemyslíme, že je nutné trvat za každou cenu na pozici ČR jako jednoho z největších vývozců elektřiny v Evropě.

My nabízíme alternativu: nestavět žádné další bloky jaderných elektráren ani nenavyšovat jejich výkon, ale naopak dosáhnout skutečně významných úspor a víceméně rovnovážného stavu výroby i spotřeby, kdy se navíc všechny složky v energetickém mixu, včetně obnovitelných zdrojů, vzájemně vhodně doplňují.

Strana Zelených navrhuje Radě kraje Vysočina, aby nepředkládala zastupitelstvu k projednání materiál „Budoucnost a další rozvoj jaderné energetiky v kraji Vysočina“, ale dopracovala ho ve spolupráci se Stranou zelených příp. dalšími nevládními organizacemi.

Za Stranu zelených na Vysočině:
ing. Marie Hronová, předsedkyně KO SZ
ing. Jiří Pykal, člen RKO SZ a lídr SZ do krajských voleb
Vít Prchal, člen RKO SZ a člen Rady města Jihlavy za SZ

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist