Tiskové zprávy
Nadace Partnerství - Strom života: Stromem roku 2003 je buk u kostela sv. Jakuba v Jihlavě
25 933 hlasů! Rekordní zájem o stromy vzbudila letos anketa Strom roku České republiky, kterou pořádala Nadace Partnerství. Vítězem ankety se stal díky podpoře studentů místního gymnázia buk u kostela sv. Jakuba v Jihlavě. Více čtěte na www.stromzivota.cz.
Přímo lítý boj svedly čtyři z dvanácti stromů nominovaných do ankety. Tři buky a jedna oskeruše soutěžily až do posledního okamžiku o to, který z nich se bude moci honosit titulem Strom roku České republiky 2003. Ještě 10. října, poslední den, kdy bylo hlasování veřejné, vedla Oskeruše u Strážnice. "Celá Strážnice žije anketou!", telefonovali do nadace manželé Hořákovi, kteří starý strom do soutěže navrhli. Od 10. do 15. října, kdy byla uzávěrka ankety, bylo hlasování tajné, aby výsledek slavnostně vyhlášený v předvečer Dne stromů byl překvapením. A opravdu překvapením byl! Postarali se o něj studenti gymnázia v Jihlavě, kteří sesbírali neuvěřitelných 6064 hlasů pro oblíbený jihlavský strom. "O výsledku ankety rozhodl jeden těžký balík plný hlasů, který dorazil do nadace pouhé dva dny před uzávěrkou soutěže", sdělila Jana Dlabková z Nadace Partnerství, která měla sčítání hlasů na starosti. Nezaháleli ani na Karlovarsku, kde pro Pastýřský buk usilovně sbírali hlasy pracovníci Krajského muzea v Sokolově a jejich spolupracovníci, a také v jižních Čechách mocně povzbuzovali až do samotného finále Buk Velenovského u kapličky u obce Čekanice.
Konečné pořadí ankety Strom roku České republiky 2003 je takové:
1. Buk u kostela v Jihlavě (kraj Vysočina)
6064 HLASŮ
Faktografie: Buk lesní, stáří 110 let, obvod kmene 444 cm, výška 19 m, šířka koruny 21,4 m, památný strom na Vysočině
Lokalita: U kostela sv. Jakuba v Jihlavě, parcela č. 6089.
„ Za kraj Vysočina byl do ankety „Strom roku“ nominován buk, který roste přímo v centru metropole kraje. Jedná se o strom s vysokou hodnotou, pyšnící se úctyhodným stářím, ale i výjimečnými rozměry.“ Navrhli: studenti gymnázia v Jihlavě.
2.Pastýřský buk (kraj Karlovarský)
5783 HLASŮ
Faktografie: Buk lesní, stáří 200 let, obvod kmene 604 cm, výška 18 m, památný strom Slavkovského lesa.
Lokalita: CHKO Slavkovský les, osada Lazy, pastvina nad osadou.
„Nejsympatičtějším solitérním stromem v Karlovarském kraji se stal Pastýřský buk. Dle pověsti vyrostl z hole, kterou tady ovčák zabodl do země. Buk s rozložitou korunou plnou propletených větví, dodnes obklopený pastvinami, strom, jakých dnes již v Čechách není mnoho.“ Navrhl: Tomáš Tlamka, Sokolov.
3.Buk Velenovského u kapličky (kraj Jihočeský)
3581 HLASŮ
Faktografie: Buk lesní, stáří 185 let, obvod kmene 390 cm, výška 18 m.
Lokalita: Rošická kaplička u obce Čekanice, Jihočeský kraj, chráněný strom pod názvem „Buk Dr. Velenovského“.
„Tento krásně urostlý buk je symbolem celého kraje jižních Čech. Je pamětníkem a svědkem minulosti, o které my jen slyšíme nebo čteme. Budí úctu a důvěru. Je strážcem léčivé studánky i kapličky, kterou zde po napoleonských válkách nechal postavit rytmistr Alois Helversen. Stojíte-li pod tímto bukem, máte pocit, že chrání i vás.“ Navrhla: Alena Prančlová, Strakonice.
4.Oskeruše u Strážnice (kraj Jihomoravský)
3386 HLASŮ
Faktografie: Oskeruše, stáří 160 let
Lokalita: Vinohrad na úpatí Bílých Karpat, katastr Strážnice, trať Žebrák.
„Záhadný strom oskeruše roste na jižní Moravě převážně ve vinicích. Rozměrná koruna za letních horkých dní poskytuje příjemný chládek, kde se při odpočinku se sousedy krásně vzpomíná na dobu minulou. V zimě zase přijdou vhod plody oskeruše, které mají široké využití v kuchyni, při léčení, ale i jako surovina na výrobu kořalky. Původ oskeruší sahá snad až do doby, kdy naším územím procházela římská vojska a těmito stromy vytyčovala svá území.“ Navrhl: Jan Hořák, Strážnice.
Na dalších místech skončily Chlumecký dub (1978 hlasů), Domamyslická lípa (1155 hlasů), Sekvojovec v Břesku (1101 hlasů), Hukvaldský buk (1029 hlasů), Pyšelský buk (950 hlasů), Libkovský buk (856 hlasů) Krčínské lípy (34 hlasů) a Těpeřské lípy (16 hlasů).
Anketu Strom roku České republiky organizuje druhým rokem Nadace Partnerství ve spolupráci s mediálními partnery ankety týdeníkem Květy, Rádiem Impuls a internetový portálem Centrum.cz.
"Dosáhla pro nás až nečekaného úspěchu, když se do ní svými hlasy zapojilo přes 25 tisíc lidí. Splnil se hlavní cíl ankety – vzbudit prostřednictvím stromů zájem o prostředí, ve kterém lidé žijí, řekl Michal Veselý z Nadace Partnerství.
Výsledky ankety byly vyhlášeny v předvečer Dne stromů v pražském klubu Vagon. Cenu pro navrhovatele předal ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který nad anketou převzal záštitu. Odměnou pro vítězný strom bude jeho odborné dendrologické ošetření, které provede firma EDEN.
O program na slavnostním vyhlášení vítězů ankety v klubu Vagon se starali Zdeněk Král a KK Band, Žofka Kabelková a Zuzana Lapčíková. Ukázky ze svého seriálu Paměť stromů představil režisér Bedřich Ludvík.
Anketu Strom roku pořádá program Strom života Nadace Partnerství, který podporuje výsadu stromů v krajině, ve městech i v lesích a usiluje o zapojení širokého spektra lidí do přípravy projektů a zejména do vlastní výsadby. Od založení v roce 1999 bylo s jeho podporou vysázeno 7000 stromů. Další stromy se budou vysazovat letos na podzim u příležitosti oslav Dne stromů na 15 místech České republiky. Výsadeb se zúčastní lidé, kteří adoptovali strom v programu Strom života včetně manželek diplomatů, které program také podpořily. Úplný seznam akcí je na www.stromzivota.cz.
Nadace Partnerství je součástí konsorcia šesti národních nadací v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku, jehož posláním je stimulovat aktivní účast občanů na zlepšování životního prostředí ve svém regionu. V současné době je největším soukromým zdrojem finanční podpory ekologických projektů obcí a nevládních neziskových organizací v ČR. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši kolem 97 miliónů korun už na 1310 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů.
Kontakt:
Michal Veselý, Program Strom života Nadace Partnerství, tel. 542 422 761, michal.vesely@ecn.cz.
Jana Dlabková, Program Strom života Nadace Partnerství, tel. 542 422 761,
jana.dlabkova@ecn.cz.
www.nadacepartnerstvi.cz, www.stromzivota.cz
Příloha 1:
Oslavy Dne stromů
20. října se slaví v České republice Den stromů. Je to příležitost pro to, aby se konaly výstavy, semináře a koncerty inspirované stromy, či výlety za stromy do krajiny a lesa, ale hlavně pro to, aby se stromy sázely. Hlavní akcí u příležitosti oslav Dne stromů bude vyhlášení výsledků celostátní ankety Strom roku a koncert pro stromy v klubu Vagon v Praze v předvečer Dne stromů.
První Den stromů byl oslaven r. 1872 v Nebrasce na podnět J. S. Mortona, nadšeného propagátora a ochránce přírody. J. Sterling Morton navrhl vyhlášení Národního dne stromů s cílem vyzdvihnout důležitost stromů při zvyšování kvality životního prostředí. Nejprve byl svátek slaven 10. dubna, avšak datum bylo změněno na 22. dubna, den Mortonových narozenin. Při první slavnosti bylo vysazeno více než milion stromů v Nebrasce a od té doby bylo zasazeno skoro bilion stromů (podle časopisu Krása našeho domova, 1922).
Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila po celých Spojených státech a později i na další kontinenty do Francie, Lucemburska, Německa, Holandska, Norska a dalších států Evropy a dokonce i do Číny či Japonska. Datum oslav Dne stromů je různé. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.
V Čechách byly Svazem spolků okrašlovacích pořádány Stromové slavnosti poprvé masově v roce 1906 např. v Líbeznících, Roudnici, Liboci a Podolí u Prahy, Dobříši, Kouřimi, Lužci nad Vltavou, Blovicích, Sedlčanech, Spáleném Poříčí, Družci u Kladna, Příbrami, Sedlici u Blatné, Bojanově, Hořicích, Plzni, Křivém na Moravě, Nové Pace, České Třebové, Krčíně, Říčanech, Čekanicích u Blatné, Zdobíně a Trotíně, Kyšperku, Napajedlech a Pršticích u Brna na Moravě, Klatovech, Radotíně, Nesvačilech u Rožmitálu. V tom roce byla zasazena také Husova lípa pod Petřínem v Praze, loni (v roce 1905) konány slavnosti krom toho v Potštýně, Kralupech nad Vltavou, v Praze (zasazení všestudentské lípy Jarníkovy na výstavišti), na podzim pak ve Veltrusích. V okresích sedlčanském, plzeňském, žambereckém, rokycanském, novopackém, blatenském, vinohradském aj. zavádějí se stromové slavnosti na mnohých školách v okresu hromadně. (Podle zprávy o valné hromadě Svazu spolků okrašlovacích, Krása našeho domova 1906, str. 147).
V Krásách našeho domova jsou i podrobnější zprávy o některých akcích. Zřejmě vyšla i kniha „Návod ku pořádání slavností stromových“, nákladem Svazu asi v roce 1906. Stromové slavnosti se konaly počátkem dubna. V Sedlčanech se stromová slavnost v roce 1906 konala po páté.
V roce 1920 ministerstvo školství a osvěty podpořilo konání Stromkového dne výnosem ze 27. března 1919 č. 6708. Bylo konstatováno, že akce v předešlém roce měla velký úspěch věcný i morální. "Desetitisíce stromků bylo zasázeno, láska k přírodě a ke stromoví v mnohém srdci probuzena." (Podle Krásy našeho domova, 1920.)
Stará tradice československá byla v České republice obnovena v roce 2000. S nápadem slavit opět Den stromů přišli ředitel botanické zahrady UK a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. 10. 2000. Proč právě toto datum? Důvodů k tomu bylo několik. Předně, je to v mnoha lokalitách České republiky vhodný termín pro sázení stromů. Podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami. Dalším důvodem bylo to, že pro dřevosochaře měl tvar data 20. 10. 2000 zvláštní poezii. A posledním důvodem bylo, že šansoniérka a přítelkyně stromů Hana Hegerová má v ten den narozeniny. Nakonec její koncert pro stromy v roce 2000 nevyšel a stromům zazpívala až v roce 2002.
Nadace Partnerství myšlenku oslav Dne stromů rozvinula. Na tento den se již tradičně vyhlašují výsledky celostátní ankety Strom roku a stromové slavnosti se pomalu stávají znovuobnovenou tradicí po celé zemi. A letos se slaví Den stromů 20. 10. již nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku; 20. říjen se tak stává Středoevropským Dnem stromů.
A kdo nestihne svůj strom zasadit 20. má na to celý říjen a skoro celý listopad až do zamrznutí půdy. Takže hurá ke stromům!
Příloha 2:
Den stromů v Brně
Fotografie a obrázky stromů života ve foyer divadle Husa na provázku
V pondělí 20.10 v 17 hodin se uskuteční ve foyer Divadla Husa na provázku již tradiční vernisáž výstavy fotografií stromů a dětských obrázků "Strom života". Srdečně Vás Nadace Partnerství, Klub moravských fotografů a Dům ekologické výchovy Lipka. Na vernisáži vystoupí kvintet Onen svět a děti z dětského oddílu Modřínci s básničkami o stromech. Výstava potrvá do 1.11.2003. Informace: Nadace Partnerství, Panská 7, Brno, tel. 542 422 761.
Slavnostní vyhlášení Aleje roku 2003
V pondělí 20. 10. Od 15 hodin proběhne slavnostní vyhlášení brněnské Aleje roku 2003. Akci pořádá Regionální sdružení ČSOP v Brně. Informace: Oldřich Bednář 542 422 753.
Úplný seznam akcí pořádaných u příležitosti oslav Dne stromů najdete na www.stromzivota.cz
Přímo lítý boj svedly čtyři z dvanácti stromů nominovaných do ankety. Tři buky a jedna oskeruše soutěžily až do posledního okamžiku o to, který z nich se bude moci honosit titulem Strom roku České republiky 2003. Ještě 10. října, poslední den, kdy bylo hlasování veřejné, vedla Oskeruše u Strážnice. "Celá Strážnice žije anketou!", telefonovali do nadace manželé Hořákovi, kteří starý strom do soutěže navrhli. Od 10. do 15. října, kdy byla uzávěrka ankety, bylo hlasování tajné, aby výsledek slavnostně vyhlášený v předvečer Dne stromů byl překvapením. A opravdu překvapením byl! Postarali se o něj studenti gymnázia v Jihlavě, kteří sesbírali neuvěřitelných 6064 hlasů pro oblíbený jihlavský strom. "O výsledku ankety rozhodl jeden těžký balík plný hlasů, který dorazil do nadace pouhé dva dny před uzávěrkou soutěže", sdělila Jana Dlabková z Nadace Partnerství, která měla sčítání hlasů na starosti. Nezaháleli ani na Karlovarsku, kde pro Pastýřský buk usilovně sbírali hlasy pracovníci Krajského muzea v Sokolově a jejich spolupracovníci, a také v jižních Čechách mocně povzbuzovali až do samotného finále Buk Velenovského u kapličky u obce Čekanice.
Konečné pořadí ankety Strom roku České republiky 2003 je takové:
1. Buk u kostela v Jihlavě (kraj Vysočina)
6064 HLASŮ
Faktografie: Buk lesní, stáří 110 let, obvod kmene 444 cm, výška 19 m, šířka koruny 21,4 m, památný strom na Vysočině
Lokalita: U kostela sv. Jakuba v Jihlavě, parcela č. 6089.
„ Za kraj Vysočina byl do ankety „Strom roku“ nominován buk, který roste přímo v centru metropole kraje. Jedná se o strom s vysokou hodnotou, pyšnící se úctyhodným stářím, ale i výjimečnými rozměry.“ Navrhli: studenti gymnázia v Jihlavě.
2.Pastýřský buk (kraj Karlovarský)
5783 HLASŮ
Faktografie: Buk lesní, stáří 200 let, obvod kmene 604 cm, výška 18 m, památný strom Slavkovského lesa.
Lokalita: CHKO Slavkovský les, osada Lazy, pastvina nad osadou.
„Nejsympatičtějším solitérním stromem v Karlovarském kraji se stal Pastýřský buk. Dle pověsti vyrostl z hole, kterou tady ovčák zabodl do země. Buk s rozložitou korunou plnou propletených větví, dodnes obklopený pastvinami, strom, jakých dnes již v Čechách není mnoho.“ Navrhl: Tomáš Tlamka, Sokolov.
3.Buk Velenovského u kapličky (kraj Jihočeský)
3581 HLASŮ
Faktografie: Buk lesní, stáří 185 let, obvod kmene 390 cm, výška 18 m.
Lokalita: Rošická kaplička u obce Čekanice, Jihočeský kraj, chráněný strom pod názvem „Buk Dr. Velenovského“.
„Tento krásně urostlý buk je symbolem celého kraje jižních Čech. Je pamětníkem a svědkem minulosti, o které my jen slyšíme nebo čteme. Budí úctu a důvěru. Je strážcem léčivé studánky i kapličky, kterou zde po napoleonských válkách nechal postavit rytmistr Alois Helversen. Stojíte-li pod tímto bukem, máte pocit, že chrání i vás.“ Navrhla: Alena Prančlová, Strakonice.
4.Oskeruše u Strážnice (kraj Jihomoravský)
3386 HLASŮ
Faktografie: Oskeruše, stáří 160 let
Lokalita: Vinohrad na úpatí Bílých Karpat, katastr Strážnice, trať Žebrák.
„Záhadný strom oskeruše roste na jižní Moravě převážně ve vinicích. Rozměrná koruna za letních horkých dní poskytuje příjemný chládek, kde se při odpočinku se sousedy krásně vzpomíná na dobu minulou. V zimě zase přijdou vhod plody oskeruše, které mají široké využití v kuchyni, při léčení, ale i jako surovina na výrobu kořalky. Původ oskeruší sahá snad až do doby, kdy naším územím procházela římská vojska a těmito stromy vytyčovala svá území.“ Navrhl: Jan Hořák, Strážnice.
Na dalších místech skončily Chlumecký dub (1978 hlasů), Domamyslická lípa (1155 hlasů), Sekvojovec v Břesku (1101 hlasů), Hukvaldský buk (1029 hlasů), Pyšelský buk (950 hlasů), Libkovský buk (856 hlasů) Krčínské lípy (34 hlasů) a Těpeřské lípy (16 hlasů).
Anketu Strom roku České republiky organizuje druhým rokem Nadace Partnerství ve spolupráci s mediálními partnery ankety týdeníkem Květy, Rádiem Impuls a internetový portálem Centrum.cz.
"Dosáhla pro nás až nečekaného úspěchu, když se do ní svými hlasy zapojilo přes 25 tisíc lidí. Splnil se hlavní cíl ankety – vzbudit prostřednictvím stromů zájem o prostředí, ve kterém lidé žijí, řekl Michal Veselý z Nadace Partnerství.
Výsledky ankety byly vyhlášeny v předvečer Dne stromů v pražském klubu Vagon. Cenu pro navrhovatele předal ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který nad anketou převzal záštitu. Odměnou pro vítězný strom bude jeho odborné dendrologické ošetření, které provede firma EDEN.
O program na slavnostním vyhlášení vítězů ankety v klubu Vagon se starali Zdeněk Král a KK Band, Žofka Kabelková a Zuzana Lapčíková. Ukázky ze svého seriálu Paměť stromů představil režisér Bedřich Ludvík.
Anketu Strom roku pořádá program Strom života Nadace Partnerství, který podporuje výsadu stromů v krajině, ve městech i v lesích a usiluje o zapojení širokého spektra lidí do přípravy projektů a zejména do vlastní výsadby. Od založení v roce 1999 bylo s jeho podporou vysázeno 7000 stromů. Další stromy se budou vysazovat letos na podzim u příležitosti oslav Dne stromů na 15 místech České republiky. Výsadeb se zúčastní lidé, kteří adoptovali strom v programu Strom života včetně manželek diplomatů, které program také podpořily. Úplný seznam akcí je na www.stromzivota.cz.
Nadace Partnerství je součástí konsorcia šesti národních nadací v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a na Slovensku, jehož posláním je stimulovat aktivní účast občanů na zlepšování životního prostředí ve svém regionu. V současné době je největším soukromým zdrojem finanční podpory ekologických projektů obcí a nevládních neziskových organizací v ČR. Od svého vzniku v roce 1991 podpořila formou nadačních příspěvků ve výši kolem 97 miliónů korun už na 1310 projektů nevládních neziskových organizací a obecních úřadů.
Kontakt:
Michal Veselý, Program Strom života Nadace Partnerství, tel. 542 422 761, michal.vesely@ecn.cz.
Jana Dlabková, Program Strom života Nadace Partnerství, tel. 542 422 761,
jana.dlabkova@ecn.cz.
www.nadacepartnerstvi.cz, www.stromzivota.cz
Příloha 1:
Oslavy Dne stromů
20. října se slaví v České republice Den stromů. Je to příležitost pro to, aby se konaly výstavy, semináře a koncerty inspirované stromy, či výlety za stromy do krajiny a lesa, ale hlavně pro to, aby se stromy sázely. Hlavní akcí u příležitosti oslav Dne stromů bude vyhlášení výsledků celostátní ankety Strom roku a koncert pro stromy v klubu Vagon v Praze v předvečer Dne stromů.
První Den stromů byl oslaven r. 1872 v Nebrasce na podnět J. S. Mortona, nadšeného propagátora a ochránce přírody. J. Sterling Morton navrhl vyhlášení Národního dne stromů s cílem vyzdvihnout důležitost stromů při zvyšování kvality životního prostředí. Nejprve byl svátek slaven 10. dubna, avšak datum bylo změněno na 22. dubna, den Mortonových narozenin. Při první slavnosti bylo vysazeno více než milion stromů v Nebrasce a od té doby bylo zasazeno skoro bilion stromů (podle časopisu Krása našeho domova, 1922).
Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila po celých Spojených státech a později i na další kontinenty do Francie, Lucemburska, Německa, Holandska, Norska a dalších států Evropy a dokonce i do Číny či Japonska. Datum oslav Dne stromů je různé. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.
V Čechách byly Svazem spolků okrašlovacích pořádány Stromové slavnosti poprvé masově v roce 1906 např. v Líbeznících, Roudnici, Liboci a Podolí u Prahy, Dobříši, Kouřimi, Lužci nad Vltavou, Blovicích, Sedlčanech, Spáleném Poříčí, Družci u Kladna, Příbrami, Sedlici u Blatné, Bojanově, Hořicích, Plzni, Křivém na Moravě, Nové Pace, České Třebové, Krčíně, Říčanech, Čekanicích u Blatné, Zdobíně a Trotíně, Kyšperku, Napajedlech a Pršticích u Brna na Moravě, Klatovech, Radotíně, Nesvačilech u Rožmitálu. V tom roce byla zasazena také Husova lípa pod Petřínem v Praze, loni (v roce 1905) konány slavnosti krom toho v Potštýně, Kralupech nad Vltavou, v Praze (zasazení všestudentské lípy Jarníkovy na výstavišti), na podzim pak ve Veltrusích. V okresích sedlčanském, plzeňském, žambereckém, rokycanském, novopackém, blatenském, vinohradském aj. zavádějí se stromové slavnosti na mnohých školách v okresu hromadně. (Podle zprávy o valné hromadě Svazu spolků okrašlovacích, Krása našeho domova 1906, str. 147).
V Krásách našeho domova jsou i podrobnější zprávy o některých akcích. Zřejmě vyšla i kniha „Návod ku pořádání slavností stromových“, nákladem Svazu asi v roce 1906. Stromové slavnosti se konaly počátkem dubna. V Sedlčanech se stromová slavnost v roce 1906 konala po páté.
V roce 1920 ministerstvo školství a osvěty podpořilo konání Stromkového dne výnosem ze 27. března 1919 č. 6708. Bylo konstatováno, že akce v předešlém roce měla velký úspěch věcný i morální. "Desetitisíce stromků bylo zasázeno, láska k přírodě a ke stromoví v mnohém srdci probuzena." (Podle Krásy našeho domova, 1920.)
Stará tradice československá byla v České republice obnovena v roce 2000. S nápadem slavit opět Den stromů přišli ředitel botanické zahrady UK a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. 10. 2000. Proč právě toto datum? Důvodů k tomu bylo několik. Předně, je to v mnoha lokalitách České republiky vhodný termín pro sázení stromů. Podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami. Dalším důvodem bylo to, že pro dřevosochaře měl tvar data 20. 10. 2000 zvláštní poezii. A posledním důvodem bylo, že šansoniérka a přítelkyně stromů Hana Hegerová má v ten den narozeniny. Nakonec její koncert pro stromy v roce 2000 nevyšel a stromům zazpívala až v roce 2002.
Nadace Partnerství myšlenku oslav Dne stromů rozvinula. Na tento den se již tradičně vyhlašují výsledky celostátní ankety Strom roku a stromové slavnosti se pomalu stávají znovuobnovenou tradicí po celé zemi. A letos se slaví Den stromů 20. 10. již nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku; 20. říjen se tak stává Středoevropským Dnem stromů.
A kdo nestihne svůj strom zasadit 20. má na to celý říjen a skoro celý listopad až do zamrznutí půdy. Takže hurá ke stromům!
Příloha 2:
Den stromů v Brně
Fotografie a obrázky stromů života ve foyer divadle Husa na provázku
V pondělí 20.10 v 17 hodin se uskuteční ve foyer Divadla Husa na provázku již tradiční vernisáž výstavy fotografií stromů a dětských obrázků "Strom života". Srdečně Vás Nadace Partnerství, Klub moravských fotografů a Dům ekologické výchovy Lipka. Na vernisáži vystoupí kvintet Onen svět a děti z dětského oddílu Modřínci s básničkami o stromech. Výstava potrvá do 1.11.2003. Informace: Nadace Partnerství, Panská 7, Brno, tel. 542 422 761.
Slavnostní vyhlášení Aleje roku 2003
V pondělí 20. 10. Od 15 hodin proběhne slavnostní vyhlášení brněnské Aleje roku 2003. Akci pořádá Regionální sdružení ČSOP v Brně. Informace: Oldřich Bednář 542 422 753.
Úplný seznam akcí pořádaných u příležitosti oslav Dne stromů najdete na www.stromzivota.cz
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk