Miroslav Kundrata "> Tatry po 7 letech: jak Češi pomohli jejich přirozené obnově - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tatry-po-7-letech-jak-cesi-pomohli-jejich-prirozene-obnove
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nadace Partnerství: Tatry po 7 letech: jak Češi pomohli jejich přirozené obnově

13. června 2011 | Nadace Partnerství
Autor: Miroslav Kundrata, tel: 606 763 116
Před sedmi lety se přes Vysoké Tatry přehnal ničivý vítr, který zpustošil čtvrtinu rozlohy Tatranského národního parku a jeho další čtvrtinu poškodil. V sobotu 11. června 2011 proběhlo nedaleko Štrbského plesa slavnostní otevření naučného chodníku Rakytovské plieska. Chodník umožňuje návštěvníkům Tater seznámit se s odstupem času s dopadem kalamity na tatranský les a různými možnostmi jeho obnovy. Otevření se zúčastnili nejen ředitel Tatranského národního parku a slovenští odborníci, ale také zástupci české Nadace Partnerství, která hned po kalamitě zorganizovala v ČR na pomoc postiženým Tatrám veřejnou sbírku.

Na podporu obnovy Tater vzniklo několik finančních sbírek, do kterých přispěli jednotlivci, firmy i instituce. Patřil mezi ně také Fond Tatry založený slovenskou Nadací Ekopolis, jehož cílem bylo podpořit projekty zaměřené na citlivou obnovu tatranské krajiny a lesů, a to v praktické i vzdělávací rovině. Nejvýznamnějším přispěvatelem do Fondu Tatry byla brněnská Nadace Partnerství. V České republice zorganizovala v roce 2004 veřejnou sbírku, kde jednou z možností podpory bylo zaslání dárcovských SMS. Kromě toho, že se Sbírka pro Tatry se stala vůbec nejúspěšnější SMS sbírkou od začátku fungování projektu DMS, se v ní celkově podařilo vybrat přes 11,5 milionů korun. Na Slovensku byla největším podporovatelem Tatrabanka, a.s.

„Reakce Čechů na katastrofu byla okamžitá a velmi spontánní. Během jednoho měsíce se nám podařilo shromáždit 11 milionů korun. Pro realizaci naší pomoci byla klíčová spolupráce s Nadací Ekopolis,“ uvedl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. Následovaly rozsáhlé práce na odstraňování škod na budovách, infastruktuře a především v lesích. Tyto práce provázela bouřlivá společenská diskuze, která se týkala především metod obnovy lesa v národním parku a dalšího rozvoje Tater.

Díky Fondu Tatry byl prostor věnován také přirozené obnově lesa s ponecháním padlých stromů na místě. Nejvýznamnější aktivitou fondu byla podpora revitalizace lesů v lokalitě pod Jamským plesem a okolo Rakytovských pliesok. V tomto jedinečném projektu spojili své síly a vědomosti vlastníci lesů, odborné lesnické instituce i nevládní organizace. Na území s celkovou rozlohou cca 250 ha dostali šanci samoobnova lesa s ponechanou kalamitou i umělé zalesnění po odtěžení padlých stromů. Z Fondu Tatry byl podpořen vznik naučné stezky Rakytovské plieska, na které mohou návštěvníci porovnat oba přístupy.

„Z výzkumů, které provádíme, je zřejmé, že podmínky pro růst nového lesa jsou příznivější v místech, kde se ponechaly vyvrácené stromy. Proto je potřeba ocenit, že se finanční prostředky ze sbírky pro Tatry věnovaly na nevytěžení padlých stromů,“ řekl Ing. Milan Zemko z Národního lesnického centra.

„Problém Tater není kalamita přírodní, ale kalamita v myšlení lidí. Ta je příčinou, že nám Tatry odcházejí," uzavřel bývalý ředitel Tatranského národního parku Tomáš Vančura jako narážku na rozsah současných investic do neregulovaného turistického ruchu v národním parku.


---
Více informací o kalamitě v Tatrách a Sbírce pro Tatry:

Tatranská kalamita: v pátek 19. listopadu 2004 se oblastí Vysokých Tater přehnal ničivý vítr, který na některých místech dosahoval až 200 km/h. Vichřice úplně zničila nebo vážně poškodila 12 000 hektarů les. Pro ilustraci se jedná o souvislý pás lesa se šířkou 2-5 km a délkou 40 - 50 km. Celková rozloha lesů Tatranského národního parku je 46 000 hektarů, zpustošená byla tedy čtvrtina rozlohy a poškozená další čtvrtina. Objem dřeva ze spadených stromů se odhaduje na 3 milióny kubických metrů, což představuje asi 90 % celoroční těžby jehličnatého lesa na Slovensku. V národním parku Nízké Tatry se objem poškozené dřevní hmoty odhaduje na dalších 500-600 tisíc metrů kubických. Poškozené porosty byly z velké části součástí zóny C Tatranského národního parku, což jsou uměle vysazené smrkové monokultury, staré přibližně 80 let. Nejméně poškozená byla zóna A (asi 2 % lesů v této zóně), kde jsou nejvíce zastoupené přirozené lesní porosty. Zasáhnuty byly také další tisíce hektarů lesů severního a středního Slovenska.

Sbírka pro Tatry: sbírku uspořádala v České republice Nadace Partnerství v roce 2004 na pomoc postiženým Tatrám. Celková výše vybraných prostředků byla 11 545 943,50 Kč. Lidé do ní mohli přispívat třemi způsoby: dárcovskou SMS, přímým vkladem na bankovní účet u České spořitelny, a.s. 1468422/0800 nebo přímo do dvou přenosných pokladniček. Cena dárcovské SMS ve tvaru DMS TATRY na číslo 87777 byla 30 Kč + DPH. DPH ve výši 1 561 923 Kč posléze vláda vrátila na základě nařízení vlády č. 496 ze dne 27. 4. 2005. Počet došlých DMS byl 305 336, což znamenalo 8 253 232 Kč. Z přímých vkladů na bankovní účet určený pro sbírku poukázali jednotlivci, obce a firemní dárci 1 602 323,93 Kč (částka včetně úroků). Uskutečnil se také koncert Vánoce pro Tatry, který zajišťovala agentura Art Forum a přenášela v přímém přenosu Česká televize. Výtěžek ze vstupného 1 241 platících diváků ve výši 128464,50 Kč byl též věnován na účet sbírky.

Využití prostředků ze Sbírky pro Tatry: na propagaci sbírky, kontrolu výdajů sbírky a její vyhodnocení Nadací Partnerství byla vyčleněna částka maximálně 343 883 Kč (3%). Nadaci Ekopolis převedla Nadace Partnerství na podporu konkrétních projektů 11 202 060 Kč (14 323 293 Sk) do Fondu Tatry.Fungování sbírky: Nadace Partnerství zaregistrovala sbírku Člověk a krajina (v jejím rámci se konala Sbírka pro Tatry), která umožňuje rychlou reakci na přírodní katastrofy. Veřejná sbírka byla oznámena krajskému úřadu Jihomoravského kraje dne 7. 7. 2004. Krajský úřad ji zaregistroval pod číslem jednacím JMK 22374/2004 OPO a vydal rozhodnutí dne 12. 7. 2004 o dni zahájení veřejné sbírky k 16. 7. 2004. Účel sbírky: humanitární a charitativní pomoc občanům, obcím a neziskovým organizacím postiženým přírodními katastrofami a zhoršenými ekologickými podmínkami při obnově jejich životního prostředí, majetku a infrastruktury. Sbírka byla ukončena k 1. 7. 2007. Celkové vyúčtování sbírky schválil krajský úřad Jihomoravského kraje.

Nadace Partnerství pomáhá lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné znalosti i služby a inspiraci ze zahraničí. Podporuje výsadbu stromů, ochranu přírody, šetrnou dopravu a turistiku, využívání obnovitelných zdrojů energie a kvalitní veřejná prostranství. Během 20 let své existence podpořila prostřednictvím nadačních příspěvků ve výši přes 273 miliónů korun 2 858 projektů. Společně se čtyřmi sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership Association. Nevyřešíme problém za vás, vyřešíte ho s námi! www.nadacepartnerstvi.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist