Lenka Boráková "> Teplárny straší lidi zbytečně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/teplarny-strasi-lidi-zbytecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace: Teplárny straší lidi zbytečně

24. října 2008 | Greenpeace
Autor: Lenka Boráková
Ekologické organizace důrazně odmítají katastrofické zprávy Teplárenského sdružení ČR, že kvůli platným limitům těžby hrozí likvidace českého teplárenství nebo trojnásobné zvýšení ceny za teplo. K výrobě veškerého tuzemského tepla je totiž zapotřebí méně uhlí, než spolyká jediná elektrárna ČEZ, Prunéřov. Energetická biomasa, na kterou by mohly teplárny přejít, je mimoto výrazně levnější než uhlí.

Podle aktuálních údajů Ministerstva průmyslu spotřebovaly české teplárny v roce 2006 k výrobě tepla necelých sedm miliónů tun uhlí (1). Celková roční těžba hnědého uhlí v Čechách přitom dosahuje padesáti miliónů tun (2). K výrobě tepla je tedy použito 14 % tuzemského uhlí. Jedna jediná elektrárna ČEZ, Prunéřov, spotřebuje každoročně více. Obavy tuzemských tepláren by tedy vyřešilo odstavení jediné staré a neefektivní elektrárny ČEZ.

Problém není v tom, že by v Čechách nebyl pro teplárny nyní nebo v budoucnu dostatek uhlí. Problém je v tom, že naprostá většina z něj končí v elektrárnách ČEZu, kde se spaluje mnohem méně efektivněji, než v teplárnách (3). K jeho řešení stačí, aby vláda tuzemské uhlí přednostně zpřístupnila teplárnám.

Nicméně teplárny mají ještě jednu, výrazně ekologičtější alternativu, než žebrat o palivo u uhlobaronů. Spalování energetické biomasy. Té je podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu v ČR k dispozici dostatek, aby mohla při výrobě tepla zcela nahradit hnědé uhlí (4). Výroba jednoho gigajoulu tepla ze dřeva či rostlinných pelet je přitom v současnosti o 30 % nižší než z hnědého uhlí (5). Vzhledem k tomu, že těžba ve velkolomu ČSA (o který se celý spor vede – žádné jiné doly těžbu rozšiřovat neplánují) skončí podle Mostecké uhelné až v roce 2020, mají na přechod na biomasu provozovatelé tepláren solidních 12 let.

Případné prolomení limitů těžby, které chrání zbývající severočeská města a obce před rozšiřováním povrchových dolů, by přitom teplárnám dodávky uhlí nijak nezaručilo. Provozovatel velkolomu ČSA, společnost Mostecká uhelná, totiž opakovaně prohlásila, že plánuje výstavbu vlastní elektrárny, ve které chce „svoje“ uhlí spalovat. Zvýšit počet svých elektráren v případě prolomení limitů těžby chtěl i ČEZ. Uhlí získané navíc by tak opět končilo v elektrárnách a teplárny by si nepomohly.

"Teplárníci o platných limitech těžby vědí nejméně sedmnáct let. Proč jim začaly vadit právě teď? Jádro pudla je v tom, že Mostecká uhelná se bojí vládní novely horního zákona, která by konečně umožnila odepsat ložisko uhlí pod Horním Jiřetínem. Mostecká uhelná už delší dobu vydírá provozovatele tepláren a odmítá jim dodávat uhlí v naději, že za ně odvedou špinavou práci při prosazování likvidace Horního Jiřetína. Je smutné, že slušní podnikatelé jako Tomáš Drápela se snížili k roli beranidla, které má prorazit cestu tunelářům Tykačovi a spol.," uvedl dnes vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: „Teplárny v české spotřebě uhlí hrají jenom úplně okrajovou roli a navíc mají dost jiného domácího paliva. Pokud vláda dovolí vystěhovat a zbourat Horní Jiřetín a Černice, Mostecká uhelná postaví novou elektrárnu a teplárny na tom nebudou o nic lépe než dosud. Teplárny se na snížení těžby uhlí připravují už od roku 1991 a dalších deset let ještě mají k dobru. Čtvrt století na přípravu pohodlně stačí.“


Poznámky:

(1) Viz str. 39, statistické zprávy MPO "Uhlí, koks a brikety v České republice v roce 2006", on-line k dispozici zde.

(2) Přesně šlo o 48,6 miliónů tun. Tamtéž, str. 22

(3) Běžná elektrárna přemění na elektřinu přibližně 30 % energie obsažené v palivu. Zbývajících až 70 % energie je promrháno v chladicích věžích.

(4) V současnosti se v ČR z hnědého uhlí vyrobí 84 PJ tepla (viz zprávu uvedenou v poznámce č. (1). str. 39). Podle zprávy Pačesovy komise dosahuje tuzemský potenciál energetické biomasy 276 PJ, tedy více než trojnásobek množství potřebného k veškeré tuzemské výrobě tepla. Jedná se především o rychle rostoucí dřeviny (topol, vrba) a zemědělskou biomasu (šťovík, konopí), pěstované na půl miliónu hektarů zemědělské půdy, která dnes v ČR leží ladem. Výroba energetické biomasy by tak nijak nekonkurovala produkci potravin.

(5) Viz zde.


Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace, telefon 723 623 238, e- mail jan.rovensky@greenpeace.org
Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, tel: 604 202 470,e-mail: vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist