Ing. Vladimír Buřt "> Tisková zpráva měst Litvínov a Horní Jiřetín: Prašnost ve městech překračuje hygienické limity. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tiskova-zprava-mest-litvinov-a-horni-jiretin-prasnost-ve-mestech-prekracuje-hygienicke-limity
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Města Litvínov a Horní Jiřetín: Tisková zpráva měst Litvínov a Horní Jiřetín: Prašnost ve městech překračuje hygienické limity.

28. června 2007 | Města Litvínov a Horní Jiřetín
Autor: Ing. Vladimír Buřt, tel: 724 081 095
Města Litvínov a Horní Jiřetín dnes na společné tiskové konferenci upozornila na skutečnost, že na území těchto měst pravidelně dochází k překračování imisních limitů polétavého prachu . Vyplývá to z měření Českého hydrometeorologického ústavu, Zdravotního ústavu a rozptylového modelu zpracovaného společností Ascend. Mostecko je z tohoto důvodu zařazeno mezi oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší.

Z Programu snižování emisí a imisí pro město Litvínov, který vycházel z výše uvedených několikaletých měření vyplývá, že 76,3 až 94,5 % znečištění prachovými částicemi v Litvínově pochází z povrchových velkolomů ČSA a Bílina.

Výsledky uvedených měření na dnešní tiskové konferenci interpretovali experti MUDr. Eva Rychlíková (Zdravotní ústav Středočeského kraje se sídlem v Kolíně), která se po řadu let svého působení na Krajské hygienické stanici v Ústí nad Labem problematikou znečištění polétavým prachem zabývala, a MUDr. Miroslav Šuta (člen Mezirezortní komise pro chemickou bezpečnost), který se zabývá zdravotními riziky spojenými se znečištěním ovzduší.

Města Litvínov a Horní Jiřetín jsou překračováním imisních limitů polétavého prachu na svém území vážně znepokojena a hodlají se řešením této situace ve spolupráci s dotčenými orgány státní správy na úseku ochrany ovzduší a ochrany veřejného zdraví dále zabývat.


Kontakty:
Ing. Vladimír Buřt, místostarosta města Horní Jiřetín, tel.: 724 081 095, vladimir.burt@seznam.cz
Ing. Miroslav Otcovský, zastupitel města Litvínov, tel.: 777 205 704, otco@seznam.cz


Příloha

Ze závěrů Programu snižování emisí a imisí pro město Litvínov (Ascend, 2006):
Území města Litvínov a jeho okolí jsou značně zatíženy prašností. Překračování imisního limitu PM10 bylo zaznamenáno v širším okolí města Litvínov a i jinde v Podkrušnohoří. V Litvínově je nejzatíženější oblastí znečištěním PM10 území ve směru od Horního Jiřetína po centrum města Litvínov. Na stanici ZÚ Litvínov došlo k překročení denního imisního limitu PM10 včetně mezí tolerance v roce 2000 a 2003 přičemž v roce 2001 a 2002 nebyly k dispozici platné naměřené hodnoty. Na stanici Horní Jiřetín došlo k překročení denního imisního limitu PM10 po celé sledované období přičemž v roce 2003 a 2004 došlo k překročení včetně mezí tolerance, na stanici Most ČHMÚ došlo k překročení v roce 2003 a 2004 a to včetně mezí tolerance. Podle imisních map pak bylo překročení denního imisního limitu PM10 na území města Litvínov následující:
• v roce 2001 na 70% území města překročení limitu,
• v roce 2002 na 90% území města překročení limitu,
• v roce 2003 na 70% území města překročení limitu včetně mezí tolerance a na 100% území města překročení limitu,
• v roce 2004 na 10% území města překročení limitu včetně mezí tolerance, na 18% území města překročení limitu.

Co je polétavý prach
Jako polétavý prach jsou označovány tuhé částice unášené vzduchem, které se liší jak svou velikostí, tak chemickým složením i původem. Obvykle jsou za polétavý prach považovány částečky menší než 10 mikrometrů a jejich obsah v ovzduší se vyjadřuje jako hodnota PM10. Ukládání částic v dýchacím ústrojí člověka je závislé jednak na jejich velikosti, ale i na způsobu dýchání. Předpokládá se, že částečky nad 10 mikrometrů jsou při běžném povrchovém dýchání nosem zachycovány na sliznici dutiny nosní. Částečky v rozsahu 5-10 mikrometrů se usazují v jemných dýchacích cestách. S rostoucí hloubkou dýchání roste množství větších částic strhávaných proudem vzduchu do hlubších částí dýchacího ústrojí. Za nejnebezpečnější je považována právě jemná frakce o velikosti do 2,5 mikrometru, která je označována jako PM 2,5, a která se v plicích dostává nejhlouběji.

Zdravotní vlivy polétavého prachu (WHO, 2005):

Účinky krátkodobého působení:
• zvýšení počtu zánětlivých onemocnění plic
• nepříznivé účinky na kardiovaskulární systém
• zvýšení spotřeby léčiv
• zvýšení počtu hospitalizací
• zvýšení úmrtnosti

Účinky dlouhodobé působení:
• snížení plicních funkcí u dětí i dospělých
• růst onemocnění dolních cest dýchacích
• zvýšení počtu chronických obstrukčních onemocnění plic
• snížení předpokládané délky dožití (převážně v důsledku úmrtnosti na srdečně-cévní a plicní onemocnění)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist