Jan Piňos "> Tykač s Dienstlem chtějí ze své elektrárny Chvaletice vypouštět o 200 tun prachu víc. A dál plýtvat uhlím - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tykac-s-dienstlem-chteji-ze-sve-elektrarny-chvaletice-vypoustet-o-200-tun-prachu-vic-a-dal-plytvat-uhlim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Tykač s Dienstlem chtějí ze své elektrárny Chvaletice vypouštět o 200 tun prachu víc. A dál plýtvat uhlím

18. září 2014 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Uhelná elektrárna Chvaletice – vlastněná Severní energetickou, a.s., uhlobaronů Pavla Tykače a Jana Dienstla – zamýšlí letos vypustit do ovzduší 524 tun prachu. To je o 200 tun více, než má nyní povoleno. Zvýšení tzv. emisního stropu žádá provozovatel elektrárny po Krajském úřadě Pardubického kraje [1]. Lidé mohou podávat připomínky ještě dnes a zítra.

Zastaralá elektrárna (dokončená v roce 1979) by navíc měla podle předložené žádosti o změnu povolení fungovat nejméně do roku 2020. To by znamenalo pokračovat v masivním plýtvání uhlím. Za dalších pět let provozu také způsobí škody na zdraví a životním prostředí za patnáct miliard korun [2]. Zaplatí je nikoli uhlobaroni, ale stát a lidé z daní a zdravotního pojištění.

Elektrárnu Chvaletice a další obstarožní uhelné zdroje elektřiny přitom vůbec nepotřebujeme. ČR každoročně vyváží víc elektřiny, než kolik vyrobí šest nešpinavějších elektráren [3]. Státní firma ČEZ však před rokem elektrárnu Chvaletice prodala Severní energetické, přestože na stole ležel návrh státní energetické koncepce, který počítal s tím, že nejstarší uhelné zdroje budou zastaveny a sníží se tak enormní plýtvání uhlím.

Fosilní miliardáři Tykač s Dienstlem (přílohy) provozují kromě elektrárny i severočeské povrchové uhelné doly. Snaží se prosadit prolomení limitů těžby na velkolomu ČSA a bourání severočeského města Horní Jiřetín a osady Černice, aby se dostali k dalšímu uhlí. Elektrárnu Chvaletice zásobují uhlím právě z kontroverzního velkolomu ČSA.

Krajský úřad projednává Tykačovu žádost jako tzv. nepodstatnou změnu integrovaného povolení. Tím pádem se účastníky řízení nemohou stát například dotčené obce či zástupci veřejnosti [4]. Ekologické organizace s tímto postupem nesouhlasí a žádají krajský úřad, aby věc projednal v řádném řízení o podstatné změně.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Vláda se zavázala, že plýtvání fosilními palivy učiní přítrž. Zatím si však počítá víc než rozpačitě. Klíčový závazek z programového prohlášení – zákon o snižování závislosti na fosilních palivech – ministr Richard Brabec sice začal připravovat, ale rychlost zdaleka neodpovídá tomu, jak rychle se mezitím povoluje prodlužování provozů plýtvavých obstarožních elektráren nebo jak se zhoršují vztahy s naším největším dodavatelem plynu a ropy - Ruskem.“

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace, uvedl:
„Zvýšení znečištění polétavým prachem z třetí největší české uhelné elektrárny o 60 procent není žádná nepodstatná změna. Jde o krok, které by negativně ovlivnil zdravotní stav tisíců lidí nejen v okolí elektrárny, ale v celé České republice. Žádáme proto, aby byla věc řádně projednána jako tzv. významná změna integrovaného povolení“ a doplnil: “ Elektrárna Chvaletice měla být podle slibů ČEZ dávno uzavřena. Další prodlužování jejího provozu považujeme za nepřijatelné.“

Poznámky:
[1] Viz úřední deska Pardubického kraje: http://www.pardubickykraj.cz/viewDocument.asp?document=30650
[2] Experti Centra pro otázky životního prostředí UK spočítali, jaké má toto znečištění z českých uhelných elektráren dopady na zdraví a úmrtnost obyvatel, zemědělskou produkci, biodiverzitu, poškozování staveb a zařízení nebo na globální změny podnebí. Výsledek přepočetli na finanční náklady k úhradě těchto dopadů. Pro elektrárnu Chvaletice to dělá 2,96 miliard korun ročně. Tedy 14,8 miliard za 5 let dodatečného provozu.
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy: Měrné externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v České republice: http://cozpserver1n2.jinonice.cuni.cz/wp/12/01.pdf (výsledné částky pro elektrárny najdete na str. 21)
[3] Roční výroba kondenzačních zdrojů elektřiny Počerady, Mělník, Tisová, Hodonín a Dětmarovice (patří do skupiny ČEZ) a Chvaletice (patřící Severní energetické, a.s.) je přibližně 16 TWh. Roční vývoz elektřiny z ČR přitom činí 17 TWh.
[4] Podle § 19, odst. 4 a § 7 ods. 1, písm. a) a b) a § 7 odst. 2 č. 76/2002 Sb., zákona o integrované prevenci a o omezování znečištění je totiž účastníkem samotný provozovatel elektrárny, ale nikoliv dotčené obce či zástupci veřejnosti.
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist